Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Lublana – 10 ciekawostek o stolicy Słowenii

zamek Lublana ciekawostki atrakcje zabytki Słowenia
Email :134

Fakty i ciekawostki o Lublanie, które warto poznać. Stolica Słowenii

Fakty i ciekawostki o Lublanie

1) 300-tysięczne miasto Lublana jest stolicą i największym miastem Słowenii. Pierwsze chaty budowano to 2 tysiące lat temu, a Rzymianie w I wieku naszej ery założyli tu wojskowe obozowisko Emona. Nazwa Lublana po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w 1144 roku.

2) Podobnie jak w Krakowie, również w Lublanie niemal na każdym kroku spotkasz smoki. Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Lublany, jest Most Smoków (Zmajski most). Zbudowano go na początku XX wieku z żelbetonu.

3) Trzy mosty na rzece, wszystkie obok siebie? To zobaczysz tylko w Lublanie. Potrójny Most (Tromostovje) zbudowano w XVIII wieku na rzece Ljubljanicy, znajduje się na Starym Mieście i obecnie jest wyłączony z ruchu kołowego.

4) Nad Starym Miastem Lublany góruje zamek (Ljubljanski grad). Można tu dojechać kolejką lub przejść na piechotę i e wzgórza obejrzeć panoramę miasta. Zamek odrestaurowano, jednak po wejściu na dziedziniec czuć niedosyt. Można mieć wrażenie, że jesteś wśród współczesnych zabudowań. Dodamy, że o zmroku zamek jest efektownie podświetlony światłami w różnych kolorach.

5) Metelkova (AKC Metelkova mesto), to miejsce kultury alternatywnej w Lublanie, o którym raczej nie przeczytasz w oficjalnych informacjach turystycznych. Na opuszczonym przez wojsko terenie powstało miejsce, gdzie aż roi się od wielobarwnych graffiti i instalacji artystycznych.

Most Smoka Lublana ciekawostki atrakcje zabytki Słowenia
Jedna z postaci smoka na Moście Smoka. Lublana ciekawostki

Lublana ciekawostki

6) France Prešeren (1800-1849) to słoweński poeta, autor słów hymnu państwowego. W centrum Lublany ma swój plac, na którym stoi jego pomnik.

7) Tivoli Park (Mestni park Tivoli), to największy park w Lublanie. Został założony w 1813 roku i na jego terenie stoi neoklasycystyczny zamek Tivoli (Tivolski grad). Wcześniej w tym samym miejscu stał renesansowy zamek.

8) 70 metrów i 13 pięter – tyle ma wieżowiec Nebotičnik, stojący w centrum Lublany. Teraz to niezbyt imponujący wynik, ale gdy wybudowano go w latach 30. XX wieku wystarczyło, aby być jednym z najwyższych budynków Europy.

9) Największą świątynią Lublany jest kościół św. Mikołaja. Początkowo świątynia powstała w stylu romańskim, a od XVIII wieku ma styl barokowy.

10) Uniwersytet założono w Lublanie w 1919 roku i jest najstarszym w Słowenii. Równocześnie kształci ponad 60 tys. studentów. Fasada głównego gmachu jest bardzo efektowna i przypomina pałac.

Lublana ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o Słowenii
> Lublana atrakcje

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)