Maria Konopnicka, z domu Wasiłowska (1842-1910) – polska poetka, nowelistka, publicystka. Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek. Maria Konopnicka ciekawostki – życie i twórczość
Maria Konopnicka ciekawostki z życia
1) Urodziła się 23 maja 1843 roku w Suwałkach. Obecnie w dom, w którym się narodziła, jest poświęcone jej muzeum. Mieści się przy ul. Kościuszki 31, kiedyś była to ul. Petersburska 200.
2) Konopnicka miała trudne i smutne dzieciństwo. Gdy miała niespełna 11 lat, zmarła jej matka. Ojciec przez całe życie był przytłoczony żałobą i nigdy nie wrócił do pełnej kondycji psychicznej. Maria wspominała go zawsze jako smutnego, przybitego i pozbawionego energii. Atmosfera w jej rodzinnym domu była więc bardzo przygnębiająca.
3) W 1862 roku wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, który był od niej starszy o 12 lat. Urodziła 8 dzieci, w tym bliźnięta: Stefana i Władysława, którzy zmarli niespełna rok po narodzinach.
4) Bardzo przeżyła śmierć swojego syna Tadeusza, który umarł na jej oczach. Swoje uczucia opisała w wierszu “Tu się droga załamała”.
5) Maria Konopnicka miała nie lada problemy z córką Heleną. Wstydziła się jej i nazwała ją “wyrodkiem”. Dziewczyna była oskarżana o szereg kradzieży, a także sfingowała swoje samobójstwo. Po pewnym czasie została uznana za osobę niepoczytalną i osadzona w ośrodku zamkniętym.
Zobacz też:
> Dowcipy o nauczycielach
> Dobre dowcipy na mnóstwo tematów
6) Niezbyt dobrze wiodło jej się życie z mężem. On postrzegał ją jedynie jako matkę ich dzieci i gospodynię domową i nie podobały mu się jej zapędy literackie. Bardzo ograniczał ją w praktykowaniu swojej pasji, co było powodem konfliktów.
7) Nigdy nie wzięła oficjalnego rozwodu. Z mężem rozstali się, można powiedzieć, słownie i polubownie, a dzieci pozostały przy Marii. Przeprowadziła się z nimi z Gusina do Warszawy, gdzie początkowo utrzymywała się z udzielania korepetycji.
8) Po wyprowadzce do Warszawy wdawała się w liczne romanse, ale raczej krótkotrwałe. Wybierała z reguły młodszych mężczyzn, i to o kilkanaście lat. W wieku 55 lat wdawała się w romans z 33-letnim wówczas Maksymilianem Gumplowiczem.
Konopnicka życiorys, informacje
9) Maria Konopnicka zmarła w 1910 roku, w sanatorium “Kisielki” we Lwowie. Powodem zgonu było zapalenie płuc. Jej pogrzeb przerodził się w ogromną manifestację polityczną, w której brało udział ponad 50 tysięcy ludzi.
10) Jej pogrzeb zorganizowała słynna malarka i działaczka społeczna Maria Dulębianka (1861-1919). Obie artystki łączyło coś więcej niż serdeczna przyjaźń, ponieważ wdały się w romans, który trwał 20 lat.
11) W 2010 r. w centrum Suwałk, miasta w którym urodziła się Konopnicka, stanął jej pomnik. Jej pomniki są też w Gdańsku i innych miastach.
12) W 1960 r. we wsi Żarnowiec (woj. podkarpackie), w XVIII-wieczny zabytkowym dworku jest jej muzeum. Dworek otrzymała w darze od narodu w 1903 roku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Przeprowadziła się tu z Marią Dulębianką w 1903 r. i mieszkała do śmierci.
Maria Konopnicka twórczość, ciekawostki
13) Przez wiele lat kwestia jej daty urodzenia Marii Konopnickiej była kością niezgody w środowisku historyków i badaczy. Dlatego, bo Maria zwykła odmładzać się o kilka lat, a o młodszym bracie wyrażać się jak o starszym.
14) Konopnicka jest autorką słów bardzo znanej pieśni patriotycznej – Roty. Zaczyna się od słów:
“Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy”.
15) Jednym z jej najpopularniejszych dzieł jest niezaprzeczalnie baśń “O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. W Suwałkach, w których narodziła się pisarka, otworzono szlak turystyczny o wdzięcznej nazwie “Krasnoludki są wśród nas”. Na szlaku spotyka się figury 10 krasnoludków.
16) Konopnicka używała wielu pseudonimów: „M. K.”, „K.”, „Ko-mar”, „Jan Sawa”, „Marko”, „Jan Waręż”, „Humanus”, „Ursus”, a nawet „Mruczysław Pazurek”.
Maria Konopnicka ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Maria Konopnicka cytaty
> Eliza Orzeszkowa ciekawostki
> Jan Kochanowski ciekawostki
Comments are closed