Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

10 największych państw świata

największe państwa świata ciekawostki kraje
Email :47

Największe państwa świata

Różne krajobrazy, kultury i tradycje. Inna architektura, styl ubierania się oraz smaki kuchni. Każdy kraj wyróżnia się na tle innych, czym jednak wyróżniają się te największe? Oto dziesiątka największych pod względem powierzchni, krajów świata.

1. Rosja

Rosja, to największe pod względem powierzchni państwo na świecie. Aż 17,098,246 km² powierzchni i niemal 147 milionów mieszkańców. Rosja znajduje się na dwóch kontynentach: Azji i Europie. Kraje z nią sąsiadujące, to: Polska, Litwa, Norwegia, Finlandia, Estonia, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Chiny, Kazachstan, Gruzja, Azerbejdżan, Mongolia i Korea Północna. Nic dziwnego, że Rosja ma również najdłuższą linię graniczną na świecie.

Ponieważ powierzchnia Rosji jest olbrzymia, jest tu aż 9 stref czasowych. Walutą kraju jest rubel rosyjski, a stolicą Moskwa.

> Ciekawostki o Rosji

2. Kanada

Kanada, to państwo o powierzchni 9,984,670 km², leżące w Ameryce Północnej. Zamieszkuje ją 38 milionów ludzi. Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, a jej stolicą jest Ottawa. Walutą jest dolar kanadyjski, a ustrój polityczny Kanady, to monarchia parlamentarna. Narodowym drzewem, które znajduje się na fladze Kanady, jest klon.

> Ciekawostki o Kanadzie

największe państwa świata-ciekawostki Kanada miasto Vancouver
Największe państwa świata: Kanada. Miasto Vancouver

3. Chiny

Powierzchnia tego kraju to 9,596,961 km², natomiast populacja wynosi 1,4 miliarda. Chiny znajdują się w Azji i sąsiadują z Afganistanem, Bhutanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Indiami, Koreą Północną, Mongolią, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem, Wietnamem, Laosem i Mjanmą.

Stolicą Chin jest Pekin, a walutą – yuan. Chiny słyną z Wielkiego Muru Chińskiego oraz z najwyższego szczytu na Ziemi, który znajduje się na terenie tego kraju – Mount Everestu.

> Ciekawostki o Chinach

Yungang groty Chiny Budda ciekawostki
Budda w grotach Yungang, w Chinach

4. Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone mają powierzchnię 9,833,520 km² oraz populację ponad 328 milionów. Znajdują się w Ameryce Północnej i graniczą z Kanadą (na północy) i Meksykiem (na południu). Stolicą Stanów Zjednoczonych jest Waszyngton, a walutą dolar amerykański. Kraj ten wielu osobom kojarzy się z takich miast, jak Nowy Jork, Los Angeles czy Las Vegas. Nic dziwnego, że te miasta odwiedza wielu turystów, do tego znamy je z wielu filmów czy też seriali.

> Ciekawostki o USA

5. Brazylia

Brazylia, oficjalna nazwa: Federacyjna Republika Brazylii, to kraj o powierzchni 8,515,767 km², zamieszkały przez 210 mln ludzi. Obejmuje swoją powierzchnią połowę Ameryki Południowej i sąsiaduje z Argentyną, Boliwią, Francją, Kolumbią, Gujaną, Paragwajem, Peru, Urugwajem, Wenezuelą i Surinamem.

Stolicą Brazylii jest miasto Brasília, a walutą – real brazylijski. Brazylia znana jest ze swojego przepięknych krajobrazów i oryginalnej kuchni.

> Brazylia ciekawe miejsca

Muzeum Sztuki Wspolczesnej Niteroi Brazylia Rio de Janeiro
Muzeum Sztuki Wspólczesnej Niteroi w Rio de Janeiro, stolicy Brazylii

6. Australia

Australia ma 7,692,024 km² powierzchni i jest zamieszkiwana przez 25,7 mln ludzi. Położona jest na kontynencie australijskim i nie graniczy lądowo z żadnym z państw.

Stolicą Australii jest Canberra, największe miasto Australii. Wielu ludzi kojarzy ten kraj z miastem Sydney, w którym znajduje się słynna Opera House.

> Ciekawostki o Australii

7. Indie

Indie, to kraj o powierzchni 3,287,263 km², który zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi. To państwo znajduje się w Azji i graniczy z takimi krajami, jak: Pakistan, Chiny, Nepal, Bhutan, Mjanma, Bangladesz.

Stolicą Indii jest Nowe Delhi (New Delhi), a walutą – rupia indyjska. Indie kojarzą nam się z mnóstwem barw oraz ze smaczną, aromatyczną kuchnią.

> Ciekawostki o Indiach

największe państwa świata ciekawostki Indie fort Agra
Największe państwa świata: Indie. Fort Agra

8. Argentyna

Powierzchnia Argentyny wynosi 2,780,400 km² i mieszka tuż 45 mln ludzi. Jest położona w Ameryce Południowej, graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem.

Stolicą Argentyny jest Buenos Aires, a walutą kraju to peso argentyńskie. Kiedy myślimy o Argentynie, od razu na myśl przychodzi nam tango. Słusznie, ponieważ tam właśnie powstał ten taniec.

> Ciekawostki o Argentynie

największe państwa świata ciekawostki wodospady Iguazu Argentyna Brazylia
Największe państwa świata. Słynne wodospady Iguazu na granicy Argentyny i Brazylii

9. Kazachstan

Ten kraj obejmuje swoją powierzchnią 2,724,900 km² i zamieszkuje go 18,7 mln ludzi. Kazachstan leży w większości na terenie Azji, a częściowo też w Europie. Sąsiaduje z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Rosją.

Stolicą Kazachstanu jest miasto Nur-Sułtan, a walutą używaną w tym kraju jest tenge kazachskie. Kazachstan słynie z pięknych krajobrazów, a architektura powstałej w ostatnich latach stolicy może zachwycić.

10. Algieria

Algieria obejmuje 2,381,741 km² i zamieszkiwana jest przez 44 mln ludzi. Leży w Afryce i graniczy z takimi krajami, jak: Maroko, Mali, Libia, Tunezja, Niger, Mauretania i Sahara Zachodnia. Jej stolicą jest Algier, a walutą – dinar algierski.

Dodajmy, że w Algierii urodził się słynny pisarz Albert Camus, największa w tym kraju firma Sonatrach (ponad 120 tys. zatrudnionych), to równocześnie największa firma w Afryce, a najwyższą górą Algierii jest Tahat (wysokość: 2918 m n.p.m.).

Największe państwa świata: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ameryka Południowa ciekawostki
> Ciekawostki o Afryce

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)