Pałac Potala ciekawostki
Pałac Potala, to ogromny kompleks religijno-administracyjny w Lhasie w Autonomicznym Regionie Południowego Tybetu (południowo-zachodnie Chiny). Znajduje się na szczycie Mar-po-ri czyli Czerwonej Góry, 130 metry nad doliną rzeki Lhasy.
Potrang Karpo czyli Biały Pałac był niegdyś siedzibą rządu tybetańskiego i główną rezydencją Dalajlamy. Od połowy XVIII wieku służy jako pałac zimowy. Z kolei Potrang Marpo czyli Czerwony Pałac mieści kilka kaplic, świętych posągów i grobowców ośmiu Dalajlamów. Jest głównym miejscem pielgrzymek buddystów tybetańskich.
Historia Pałacu Potala
Król Srong-brtsan-sgam-po zlecił budowę pałacu w Lhasie w VII wieku. Była to budowla znacznie mniejsza niż jej następca. Potala czyli „Czysta Kraina” lub „Wysokie Królestwo Niebieskie” ma powierzchnię 13 km kwadratowych. Powody nazwania tego miejsca w taki sposób nie są udokumentowane historycznie. Buddyści tybetańscy uznają Dalajlamę za inkarnację Awalokiteśwary – bodhisattwy, którego dom stał na górze Potala.
Pałac Srong-brtsan-sgam-po został później zniszczony. W 1645 r. piąty Dalajlama zarządził budowę nowego zamku, który mógłby podnieść jego rolę zarówno jako religijnego, jak i rządowego przywódcy.
Lhasa została ponownie wybrana na lokalizację ze względu na jej znaczenie jako miejsce pielgrzymek i bliskość trzech głównych klasztorów buddyjskich: Sera, Bras-spungs (Drepung) i Dga’-Idan (Ganden). Nowa Potala została zbudowana na Mar-po-ri ze względu na bezpieczeństwo zapewniane przez podwyższone położenie. Aż do połowy XVIII wieku Potala była główną tybetańską fortecą wojskową.
Wspaniałe wnętrza pałacu
Spośród ponad 1000 pokoi w Potali za najświętsze uznano Chogyal Drubphuk i Phakpa Lhakhang, pozostałości z pierwotnego pałacu Srong-brtsan-sgam-po. W tym ostatnim znajduje się święty posąg Arya Lokeshvara (Awalokiteśwara). W całym kompleksie znajduje się ponad 200 tysięcy posągów i 10 tysięcy ołtarzy.
Jego wartość została doceniona przez Chińską Komisję ds. Zabytków Kultury, a pałac ocalał podczas rewolucji kulturalnej. Potala została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku.
Zamknięty w masywnych murach, bramach i wieżyczkach zbudowanych z ubitej ziemi i kamienia, Biały i Czerwony Pałac oraz budynki pomocnicze Pałacu Potala wznoszą się z Czerwonej Góry w centrum Doliny Lhasy na wysokości 3700 metrów. Jako zimowy pałac Dalajlamy z VII wieku n.e. kompleks symbolizuje buddyzm tybetański i jego centralną rolę w tradycyjnej administracji Tybetu.
W Białym Pałacu znajduje się główna sala ceremonialna z tronem Dalajlamy, a jego prywatne pokoje i sala audiencyjna znajdują się na najwyższym poziomie. W pałacu znajduje się 698 malowideł ściennych, niemal 10 tys. malowanych zwojów, liczne rzeźby, dywany, baldachimy, zasłony, porcelana, jadeit i drobne przedmioty ze złota i srebra. Także duży zbiór sutr i ważnych dokumentów historycznych.
Czerwony Pałac zawiera pozłacane stupy pogrzebowe dawnych Dalajlamów. Dalej na zachód znajduje się prywatny klasztor Dalajlamy, Namgyel Dratshang.
Klasztor Jokhang Temple został założony przez reżim także w VII wieku i miał promować religię buddyjską. Zajmuje 2,5 hektara w centrum starego miasta Lhasa. Składa się z ganku wejściowego, dziedzińca i buddyjskiej sali otoczonej mieszkaniami dla mnichów i magazynami ze wszystkich czterech stron.
Budynki powstały z drewna i kamienia i stanowią wybitne przykłady tybetańskiego stylu buddyjskiego z wpływami Chin, Indii i Nepalu. Znajduje się w nich ponad 3 tysiące wizerunków Buddy i innych bóstw oraz postaci historycznych, a także wiele innych skarbów i rękopisów. Na ścianach znajdują się malowidła ścienne przedstawiające sceny religijne i historyczne.
Niezwykły kompleks Tybetu
Historyczny zespół pałacu Potala jest wybitnym dziełem ludzkiej wyobraźni i kreatywności ze względu na swój projekt, dekorację i harmonijną oprawę w dramatycznym krajobrazie. Historyczny zespół to zabytek „trzy w jednym”, zawierający: kompleks pałacowo-fortowy, Norbulingka – ogrodową rezydencję i klasztor Jokhang Temple. Architektura świątyni, każda ze swoimi charakterystycznymi cechami, stanowi wybitny przykład tradycyjnej architektury tybetańskiej.
Pod względem projektu, materiałów, technologii i układu, zabytkowy zespół Pałacu Potala dobrze zachował swoją pierwotną formę i cechy od czasu jego budowy oraz kolejnych znaczących rozbudowań i przekształceń, co przekonująco świadczy o jego wyjątkowej uniwersalnej wartości.
Pałac Potala ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
>
Comments are closed