Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) – polski podróżnik i odkrywca. Zwiedził Amerykę Północą, Południową i Australię. Poznaj niezwykłe ciekawostki z jego życiorysu
Paweł Edmund Strzelecki
1) Urodził się w 1797 roku w podpoznańskiej wiosce. Przez jakiś czas był zarządcą majątku księcia Franciszka Sapiehy. Gdy zmarł w 1829 r., zostawił Strzeleckiemu ogromny majątek.
2) Wtedy Strzelecki postanowił spełnić młodzieńcze marzenia o dalekich podróżach, choć mówili że prawdziwym powodem wyjazdu (najpierw pojechał do Anglii) była nieszczęśliwa miłość. W 1831 roku wyjechał z Polski, by już do niej nigdy nie wrócić.
3) W 1834 roku ruszył w podróż dookoła świata. Najpierw odwiedził Amerykę Północną, badając wschodnie stany oraz góry Appalachy. Nad Jeziorem Ontario odkrył złoża rud. Potem przemierzał Meksyk i Hawaje (tu badał m.in. wulkany). Potem była Ameryka Południowa (Brazylia, Chile, Argentyna, Peru i Urugwaj).
4) Z Ameryki Południowej ruszył do Australii. Tu był najdłużej, bo 4 lata. Dotarł do do stanu Nowa Południowa Walia. Zrobił to, choć wówczas było to niebezpieczne miejsce. Australia był kolonią karną, do której wysyłano kryminalistów z Anglii.
5) Paweł Edmund Strzelecki jako pierwszy Europejczyk zbadał Góry Śnieżne, najwyższe pasmo Wielkich Gór Wododziałowych. Zdobył ich najwyższy szczyt, który nazwał Górą Kościuszki. Tym samym przeszedł do historii, gdyż okazało się, ze to najwyższy szczyt kontynentu australijskiego.
6) Strzelecki odkrył też Gippsland, krainę w południowo-wschodniej Australii, potem także złoża złota, węgla kamiennego i rud miedzi na wyspie Tasmania.
7) Wracając do Anglii, odwiedził m.in. Filipiny, Hongkong, Singapur, Indie, Egipt, Gibraltar i Francję.
8) Podczas kilkuletniej podróży przemierzył wszystkie kontynenty świata (Antarktydy jeszcze wówczas nie znano) i przepłynął wszystkie trzy oceany. Był jednym z pierwszych Polaków, który tego dokonał.
9) Po powrocie do Anglii doceniono jego osiągnięcia i traktowano jak bohatera. Został członkiem The Royal Society (angielskie towarzystwo naukowe) oraz Royal Geographical Society (Królewskie Towarzystwo Geograficzne). Otrzymał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Oxfordzkim. Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii odznaczyła go dwoma orderami.
10) Australijczycy jego nazwiskiem nazwali pasmo i dwa szczyty górskie, pustynię, rzekę, rezerwat przyrody, a nawet miasto. Wśród osób, które gratulowały mu książki opisującej Australię i Tasmanię, był Karol Darwin. Ta książka przez 40 lat była podstawowym źródłem naukowym na temat Australii. Zmarł w 1873 roku w Londynie. W 1997 roku prochy Strzeleckiego sprowadzono do Poznania i złożono w krypcie pod kościołem św. Wojciecha.
Paweł Edmund Strzelecki ciekawostki (c) Sadurski.com + Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Hans Christian Andersen
> Juliusz Cezar
Comments are closed