Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Paweł Edmund Strzelecki – ciekawostki

Paweł Edmund Strzelecki wielcy znani słynni najsłynniejsi podróżnicy podróże odkrycia
Email :22

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) – polski podróżnik i odkrywca. Zwiedził Amerykę Północą, Południową i Australię. Poznaj niezwykłe ciekawostki z jego życiorysu

Paweł Edmund Strzelecki

1) Urodził się w 1797 roku w podpoznańskiej wiosce. Przez jakiś czas był zarządcą majątku księcia Franciszka Sapiehy. Gdy zmarł w 1829 r., zostawił Strzeleckiemu ogromny majątek.

2) Wtedy Strzelecki postanowił spełnić młodzieńcze marzenia o dalekich podróżach, choć mówili że prawdziwym powodem wyjazdu (najpierw pojechał do Anglii) była nieszczęśliwa miłość. W 1831 roku wyjechał z Polski, by już do niej nigdy nie wrócić.

3) W 1834 roku ruszył w podróż dookoła świata. Najpierw odwiedził Amerykę Północną, badając wschodnie stany oraz góry Appalachy. Nad Jeziorem Ontario odkrył złoża rud. Potem przemierzał Meksyk i Hawaje (tu badał m.in. wulkany). Potem była Ameryka Południowa (Brazylia, Chile, Argentyna, Peru i Urugwaj).

4) Z Ameryki Południowej ruszył do Australii. Tu był najdłużej, bo 4 lata. Dotarł do do stanu Nowa Południowa Walia. Zrobił to, choć wówczas było to niebezpieczne miejsce. Australia był kolonią karną, do której wysyłano kryminalistów z Anglii.

5) Paweł Edmund Strzelecki jako pierwszy Europejczyk zbadał Góry Śnieżne, najwyższe pasmo Wielkich Gór Wododziałowych. Zdobył ich najwyższy szczyt, który nazwał Górą Kościuszki. Tym samym przeszedł do historii, gdyż okazało się, ze to najwyższy szczyt kontynentu australijskiego.

Paweł Edmund Strzelecki wielcy znani słynni najsłynniejsi podróżnicy podróże odkrycia
Paweł Edmund Strzelecki

6) Strzelecki odkrył też Gippsland, krainę w południowo-wschodniej Australii, potem także złoża złota, węgla kamiennego i rud miedzi na wyspie Tasmania.

7) Wracając do Anglii, odwiedził m.in. Filipiny, Hongkong, Singapur, Indie, Egipt, Gibraltar i Francję.

8) Podczas kilkuletniej podróży przemierzył wszystkie kontynenty świata (Antarktydy jeszcze wówczas nie znano) i przepłynął wszystkie trzy oceany. Był jednym z pierwszych Polaków, który tego dokonał.

9) Po powrocie do Anglii doceniono jego osiągnięcia i traktowano jak bohatera. Został członkiem The Royal Society (angielskie towarzystwo naukowe) oraz Royal Geographical Society (Królewskie Towarzystwo Geograficzne). Otrzymał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Oxfordzkim. Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii odznaczyła go dwoma orderami.

10) Australijczycy jego nazwiskiem nazwali pasmo i dwa szczyty górskie, pustynię, rzekę, rezerwat przyrody, a nawet miasto. Wśród osób, które gratulowały mu książki opisującej Australię i Tasmanię, był Karol Darwin. Ta książka przez 40 lat była podstawowym źródłem naukowym na temat Australii. Zmarł w 1873 roku w Londynie. W 1997 roku prochy Strzeleckiego sprowadzono do Poznania i złożono w krypcie pod kościołem św. Wojciecha.

Paweł Edmund Strzelecki ciekawostki (c) Sadurski.com + Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Hans Christian Andersen
> Juliusz Cezar

Related Tags:
Australia ciekawostkiciekawostki o Australiiciekawostki o Tadeuszu KościuszkoEdmund StrzeleckiFranciszek SapiehaGóra KościuszkiGóra Kościuszki AustraliaGóra Kościuszki ciekawostkiGóra Kościuszki nazwaGóra Kościuszki pasmo górskiegóra Strzeleckiegogóry Australiagóry Australiigóry w Australiiinformacje o Paweł Edmund Strzeleckijak nazywa się najwyższa góra Australiijaki kontynent badał Paweł Edmund Strzeleckikiedy urodził się Paweł Edmund Strzeleckikim był Paweł Edmund StrzeleckiKościuszko Australiakto to jest Paweł Edmund Strzeleckinajwyższa góra Australiinajwyższy szczyt Australii i OceaniiNowa Południowa WaliaOxfordPaweł Edmund StrzeleckiPaweł Edmund Strzelecki AustraliaPaweł Edmund Strzelecki biografiaPaweł Edmund Strzelecki ciekawostkiPaweł Edmund Strzelecki co odkryłPaweł Edmund Strzelecki co zrobił w AustraliiPaweł Edmund Strzelecki czego dokonałPaweł Edmund Strzelecki dokonaniaPaweł Edmund Strzelecki gdzie wyemigrowałPaweł Edmund Strzelecki góraPaweł Edmund Strzelecki informacjePaweł Edmund Strzelecki jego dziełaPaweł Edmund Strzelecki jego odkryciaPaweł Edmund Strzelecki kiedy zdobył szczytPaweł Edmund Strzelecki kim byłPaweł Edmund Strzelecki krótki opisPaweł Edmund Strzelecki książkaPaweł Edmund Strzelecki najważniejsze informacjePaweł Edmund Strzelecki nazwa góryPaweł Edmund Strzelecki notka biograficznaPaweł Edmund Strzelecki odkryciaPaweł Edmund Strzelecki odkrycia geograficznePaweł Edmund Strzelecki odkrycia w AustraliiPaweł Edmund Strzelecki opisPaweł Edmund Strzelecki podróżePaweł Edmund Strzelecki referatPaweł Edmund Strzelecki szczytPaweł Edmund Strzelecki wielka emigracjaPaweł Edmund Strzelecki zasługiPaweł Edmund Strzelecki zdobyty szczytPaweł Edmund Strzelecki życiorysStrzelecki AustraliaStrzelecki góraTadeusz KościuszkoTadeusz Kościuszko ciekawostkiTasmania

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)