Peru ciekawostki i niezwykłe informacje, które powinieneś poznać. Z czego słynie Peru?
Peru – interesujące informacje
1) Niepodległość Peru ogłosił z peruwiańską flagą w ręce argentyński generał José de San Martín. Było to 28 lipca 1821 roku na głównym placu Limy, w obecności około 16 tysięcy ludzi.
2) My mamy orła białego, a Peruwiańczycy wikunię andyjską. Od dwóch wieków jest w godle ich kraju jako znak bogactwa naturalnego. Jest często mylona z lamą, której jest dziką krewną.
3) Iquitos nad rzeką Amazonką, to największe miasto na świecie, do którego nie można dojechać na kołach.
4) Belén, to najbardziej charakterystyczna dzielnica peruwiańskiego miasta Iquitos. Jest nazywana amazońską Wenecją. Aby tu dotrzeć i mieszkać, niezbędne są łódki.
Peru ciekawostki z historii: bitwa pod Ayacucho
5) Bitwa pod Ayacucho była ostatnią konfrontacją wojsk niepodległościowych w Ameryce Południowej z założonym przez Hiszpanów Wicekrólestwem Peru. Doszło do niej 9 grudnia 1824 roku na rozległej pampie niedaleko tego peruwiańskiego miasta w Andach. Wielkie starcie zakończyło się zwycięstwem powstańców, co oznaczało koniec hiszpańskiej administracji na kontynencie i wycofanie się z niego jej królewskiego kontyngentu wojskowego. Przypieczętowało także uzyskaną ponad trzy lata wcześniej niepodległość Peru.
6) Lupuna, to gigantyczne drzewo rosnące w dżungli. Największe okazy osiągają wysokość dwudziestopiętrowego budynku. Podobno były inspiracją do stworzenia Drzew-Domów w filmie “Avatar”. Całkiem możliwe, bo spotkanie z nimi pobudza wyobraźnię. Według amazońskich legend w dolnej, wypukłej części lupuny mieszkają duchy, a w nocy odwiedzają ją czarownicy i chochliki. Dawniej drzewa tego używano do budowy tratw i łódek, a obecnie wytwarza się z niego meble.
7) Często spotykanym w Peru zwierzęciem jest alpaka. Futro alpak może się zmoczyć, ale tylko z wierzchu. Im głębiej, tym bardziej sucho, bo struktura włókna tych andyjskich zwierząt czyni je wodoodpornymi.
8) Luneta i popcorn Inków, to peruwiański zestaw startowy do rybnych dań. W kieliszku jest leche de tigre, czyli mleko tygrysa. To tak naprawdę intensywny sos z soku z limonki, kawałków białej ryby i owoców morza, selera, cebuli, kolendry oraz pikantnej papryki, która w Peru nazywa się ají. Pije się go jak shot mocnego alkoholu. Obok stoi zagryzka. To cancha serrana – dwa słowa z języka keczua i hiszpańskiego, które oznaczają górską, prażoną kukurydzę. Zajadali się nią Inkowie.
Peruwiańskie lody Shambo
9) Smakują o wiele lepiej niż nam kojarzy się ich nazwa. Peruwiańskie lody Shambo, to ikona amazońskiej przedsiębiorczości. Pojawiły się 57 lat temu w Iquitos, największym mieście na świecie, do którego można dostać się tylko statkiem lub samolotem. Szybko zdobyły podniebienia mieszkańców dżungli, bo rodzinny producent wprowadził do nich lokalne owoce. Tak powstały lody i lodowe lizaki o słodko-kwaśnym smaku aguaje. To popularny owoc rosnący na wysokich palmach, w którym gustują nie tylko ludzie, ale także papugi i małpy. Z palety produktów Shambo warto także sięgnąć po zimne przysmaki z camu camu, mango, kokosa, caramboli i algarrobiny. Najłatwiej kupić je w Amazonii. Dostępne są również w niektórych sklepach na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.
Niezwykłe odkrycie: zamrożone ciało dziewczynki
10) Ponad pięć wieków temu kilkunastoletnia dziewczynka zmarła na zboczu wulkanu Ampato. Inkowie złożyli ją tam w ofierze swoim bogom w trakcie krwawego rytuału religijnego zwanego “capacocha”. Jej świetnie zachowane, zamrożone w naturalnych warunkach ciało, w 1995 roku odkryli archeolodzy podczas naukowej wyprawy na ten wznoszący się 6288 metrów nad poziomem morza andyjski szczyt. Od imienia jednego z nich mumię inkaskiej dziewczynki nazwano Juanitą, a niedawno rząd w Limie ogłosił ją dziedzictwem kulturowym peruwiańskiego narodu. Status ten uzyskały również trzy inne mumie ofiarnych dzieci Inków oraz kilkadziesiąt artefaktów, które wraz z “Damą z Ampato” można oglądać w Muzeum Sanktuariów Andyjskich w Arequipie.
Fascynujące fakty o Peru
11) Urodzony w Paryżu Peruwiańczyk Jorge Chávez jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał nad Alpami. Było to 23 września 1910 roku. – Cokolwiek się stanie, znajdą mnie po drugiej stronie Alp – powiedział 27-latek przed startem. Ruszył z Ried-Brig w Szwajcarii, aby po prawie czterech godzinach… spaść w miejscowości Domodossola we Włoszech. Podczas lądowania jego samolot, w którym wiatr uszkodził skrzydło, runął z wysokości dwudziestu metrów na ziemię. Pilot przeżył wypadek i był przytomny. Z połamanymi nogami i siniakami na twarzy został przewieziony do szpitala, gdzie otrzymał gratulacje od króla Włoch i prezydenta Francji. Zmarł po czterech dniach z powodu wstrząsu urazowego i krwotocznego. Po śmierci został bohaterem peruwiańskiego lotnictwa cywilnego. Z jego imieniem i nazwiskiem spotyka się każdy, kto trafia do Limy, bo lotnisko w stolicy Peru to Międzynarodowy Port Lotniczy Jorge Chávez.
12) Aktualnie Peru ma na swoim koncie cztery medale Igrzysk Olimpijskich – złoty i trzy srebrne. Jedyne do tej pory złoto wywalczył w strzelectwie sportowym Edwin Vásquez Cam. Stało się to w ulewnym deszczu 2 sierpnia 1948 roku na stadionie Wembley w Londynie. Dwa srebrne medale także zdobyli strzelcy sportowi: Francisco Boza w Los Angeles w 1984 roku i Juan Giha w Barcelonie w 1992 roku. Trzecie srebro to zasługa siatkarek, które zajęły drugie miejsce na olimpiadzie w Seulu w 1988 roku.
Peru ciekawostki w Anegdoty.pl: (c) Kochamy Peru
Zobacz też:
> Wisząca świątynia w Chinach
> Ameryka Południowa
Comments are closed