Z czego słyną Puławy ciekawostki, fakty i informacje, które należy znać. Historia, zabytki, miejsca warte odwiedzenia. Miasto w województwie lubelskim
Z czego słyną Puławy
1) Najstarsze muzeum na ziemiach polskich powstało w Puławach. Było to Muzeum Czartoryskich, założone z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej w 1801 roku. Mieściło się w Świątyni Sybilli. Historyczne zbiory uratowano przed Rosjanami, wywożąc je do Paryża. Powróciły do Polski w 1876 roku.
2) Największą firmą w mieście są Zakłady Azotowe Puławy, producent nawozów sztucznych. Ta znana w całej Polsce firma powstała w 1966 roku. Zatrudnia niemal 5 tys. pracowników.
Puławy ciekawostki z historii
3) Nazwa Puławy funkcjonuje od 1603 roku.
4) Po skonfiskowaniu majątku Czartoryskich (m.in. pałac w Puławach i okoliczne wsie), Rosjanie miasto nazwali Nową Aleksandrią. Czartoryscy musieli uciekać z Polski.
5) Aleksander Głowacki spędził w Puławach dzieciństwo. Potem został pisarzem i przybrał pseudonim Bolesław Prus. To jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy.
Puławy ciekawostki i zabytki
6) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wyglądem przypomina znany rzymski Panteon. Został zbudowany na początku XIX wieku i początkowo był kaplicą.
7) Świątynia Sybilli, to jedna z XIX-wiecznych budowli stojących w Parku Czartoryskich w Puławach. Ten budynek architekturą przypomina starożytną świątynię. Bliski Świątyni Sybilli stoi Domek Gotycki, który widzimy na poniższym zdjęciu.
Puławy ciekawostki, o których warto wiedzieć
8) Przy wejściu do wnętrza Pałacu Czartoryskich w Puławach znajduje się tablica, z napisem: Tutaj bywał Tadeusz Kościuszko.
9) Miłośnicy kosmosu i dalekich planet, mają w Puławach niezwykle interesujące miejsce. To Obserwatorium Astronomiczne.
10) Po ogrodzie na ogrodzonym terenie Pałacu Czartoryskich, dumnie kroczą oswojone pawie. Co chwilę słychać ich charakterystyczne odgłosy. Przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć bajecznie barwny ogon samca.
Puławy ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Na górny zdjęciu: Świątynia Sybilli
Zobacz też:
> Atrakcje Puław
> Ciekawostki o Nałęczowie
Comments are closed