Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Prehistoryczne rakiety – race kongrewskie

bitwa pod Olszynką Grochowską race kongrewskie ciekawostki rakiety
Email :67

Race kongrewskie ciekawostki. Z historii wojsk rakietowych

1) Rakietowy ostrzał wrogich wojsk, to obecnie jeden z najważniejszych sposobów na pokonanie przeciwnika i sukces na polu walki. Jednak mało kto wie, jak zaczęła się historia tej broni i wojsk rakietowych. Zaczęło się od racy kongrewskiej.

Race kongrewskie i ich historia

2) Początek tego rodzaju broni, to początek XIX wieku. Prace nad nią zaczął William Congreve (1772-1828, to od jego nazwiska wzięła nazwa tej broni). To angielski wynalazca, syn generała Williama Congreve’a. Badania nad pociskami rakietowymi rozpoczął w 1804 roku, w Królewskim Labolatorium. Co ciekawe, Brytyjczycy z taką bronią zatknęli się nieco wcześniej, podczas walk w Indiach i postanowili ją ulepszyć.

okręty race kongrewskie ciekawostki
Race kongrewskie były też montowane na okrętach wojennych

3) Pierwsze race kongrewskie zostały użyte w walkach z wojskami napoleońskimi. Było to w bitwie pod Boulogne (Francja) w listopadzie 1805 roku, z nie najlepszym skutkiem. Ale niespełna rok później (8 października 1806) przy pomocy rac wojska brytyjskie spaliły sporą część tego miasta.

4) Race kongrewskie, w ilości ok. 2,5 tysiąca wystrzelono w 1807 r. na miasto Kopenhaga (Dania). Spalone miasto musiało się poddać. W sierpniu 1813 r. racami ostrzelano także Gdańsk. Użyto ich też w bitwie pod Lipskiem w 1813 r. oraz w kolejnych latach.

Race kongrewskie w Polsce

5) Pierwsze oddziały rakietowe czyli dwie konne kompanie wojsk rakietowych, utworzyli Brytyjczycy w 1809 roku. A jeśli chodzi o Polskę – 30 sierpnia 1822 r. utworzono I Polski Korpus Rakietników. Były to wojska Królestwa Kongresowego.

żołnierz Cesarska Armia Rosyjska race kongrewskie ciekawostki rakiety
Żołnierz Cesarskiej Armii Rosyjskiej odpala racę kongrewską

6) Broń okazała się skuteczna w walce, więc kolejne armie chciały ją mieć oraz ulepszać. Jedną z osób, które prowadziły prace nad racami był Józef Bem – polski inżynier wojskowy, potem generał, który zapisał się na kartach historii kilku krajów. Pracował nad tą bronią w latach 1815-1819. Raport o swoich eksperymentach napisał po francusku, potem sam przełożył swój tekst na język niemiecki. Co ciekawe, jego raport ukazał się w Polsce, dopiero w 1953 roku i miał tytuł “Uwagi o rakietach zapalających”.

generał Józef Bem ciekawostki życiorys informacje
Generał Józef Bem

7) Rac kongrewskich kilkukrotnie używały polskie oddziały podczas powstania listopadowego, począwszy od początku 1831 r. Spektakularne okazało się użycie rac konstrukcji Józefa Bema w bitwie o Olszynkę Grochowską (25 lutego 1831). Wystrzelono je w kierunku nacierających oddziałów jazdy rosyjskiej. Rac użyto też podczas powstania styczniowego (1863).

Race kongrewskie ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: wybuchy rac podczas bitwy pod Olszynką Grochowską, fragment obrazu Bogdana Willewalde

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły