Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

artykuły

Roman Kłosowski, aktor (1929-2018)

Roman Kłosowski ciekawostki Maliniak Czterdziestolatek
Email :7

Przez wielu Polaków został zapamiętany jako Maliniak z telewizyjnego serialu komediowego Jerzego Gruzy “Czterdziestolatek”. Ale nie był to aktor jednej roli.

Roman Kłosowski, absolwent warszawskiej PWST (1953) był uczniem m.in. wielkiego aktora i pedagoga Aleksandra Zelwerowicza. Po studiach zadebiutował w „Szczęściu Frania” Włodzimierza Perzyńskiego w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, gdzie grał w latach 1953-1955. Od 1955 roku był aktorem teatrów stołecznych.

W latach 1976-1981 dyrektorował Teatrowi Powszechnemu w Łodzi, gdzie zagrał m.in. tytułowego, szekspirowskiego Ryszarda III. Stworzył dziesiątki ról teatralnych, najczęściej o profilu komediowym i charakterystycznym, w tym m.in. dobrego wojaka Szwejka, w którego wcielił się także w przedstawieniu telewizyjnym.

W filmie Roman Kłosowski zadebiutował jako junak SP w „Trzech opowieściach” Czesława Petelskiego (1953), a także znakomite epizody, m.in. w „Celulozie” Jerzego Kawalerowicza (1953) czy „Człowieku na torze” Andrzeja Munka (1956). W roku 1957 zagrał aż cztery niezapomniane role: w „Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego („Kup pan cegłówkę, ocalisz pan główkę”), „Pętli” Wojciecha Jerzego Hasa, „Eroice” A. Munka i „Kapeluszu pana Anatola” Jana Rybkowskiego.

W 1958 roku zagrał rolę „Orsaczka” w wybitnym dziele Czesława i Ewy Petelskich „Baza ludzi umarłych”, a w 1960 wystąpił w „Zezowatym szczęściu” A. Munka. Do jego niezapomnianych kreacji należą też pastuch Kazimierz w „Bing Bangu” (1986) i maharadża Kaburu w kultowej „Hydrozagadce” (1970) Andrzeja Kondratiuka.

Roman Kłosowski: (c) K.Lubczyński / Trybuna
foto: Dudek1337 / cc by-sa 2.0

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)