Schody ciekawostki i fakty, które należy wiedzieć. Historia, rodzaje schodów, słynne schody, pierwsze schody ruchome
Fakty o schodach
1) Schody, to najczęściej element budynku, ułatwiający poruszanie się człowieka między kondygnacjami.
2) Początkowo schody miały funkcję użytkową. W dobie renesansu stały się też ozdobą. Im bardziej efektowne były schody – tym większym poważaniem cieszył się właściciel domu z pięknymi schodami.
3) Typowe schody składają się ze stopnia (stopnicy, podnóżka) oraz podstopnia (podstopnicy, przednóżka) – pionowej płaszczyzny pomiędzy stopniami).
Schody ciekawostki z historii
4) Początkowo schody budowano z kamienia, później też z drewna, metalu i betonu.
5) Podobno pierwszymi schodami były te, które prowadziły na Świętą górę w Chinach.
6) 7 tys. lat mają drewniane schody w kopalni soli w Hallstatt (Austria).
Schody ciekawostki
7) Słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie, to jedne z najszerszych schodów Europy. Z kolei Schody Potiomkinowskie są symbolem ukraińskiego miasta Odessa.
8) Wchodzenie na schody, to symbol wysiłku, pokonywania kolejnych etapów życia i kariery.
Schody ruchome
9) Pierwsze schody ruchome zbudowano w 1896 r. na Conney Island w Nowym Jorku i miały jedynie charakter rozrywkowy. Zbudował je i opatentował w 1892 r. amerykański wynalazca Jesse Wilford Reno (1861-1947). Idea takich schodów powstała wcześniej, gdy miał 16 lat.
10) Najdłuższe schody ruchome zbudowano w Szwajcarii. 11.674 stopni o łącznej długości 2 km prowadzi na szczyt góry Niesen.
11) Pierwsze schody ruchome w Polsce powstały na krótko przed II wojną światową, na Górnym Śląsku. Pierwszymi uruchomionymi po wojnie były te w domu handlowym we Wrocławiu.
12) Obecnie najdłuższymi schodami ruchomymi w Polsce są te w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Mają 36 metrów długości.
> Schody ruchome – więcej ciekawostek
Współczesne schody i budowa
13) Są 4 rodzaje schodów: wachlarzowe, jedno- i dwubiegunowe, zabiegowe i kręcone (spiralne). Z uwagi na umiejscowienie, są schody zewnętrzne i wewnętrzne. Są schody strychowe, samonośne, półkowe, dywanowe, bolcowe, policzkowe, modułowe, itd.
14) Według przepisów budowlanych, odległość między stopniami powinna wynosić 14 do 19 centymetrów.
15) Ważnym elementem schodów są barierki lub balustrady. Pomagają przytrzymać się ręką podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów.
Schody ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też
> Ciekawostki o wannach
> Historia telefonów komórkowych
Comments are closed