Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Sean Connery – interesujące ciekawostki

Sean Connery aktor ciekawostki James Bond
Email :12

Sean Connery ciekawostki

Sean Connery (1930-2020). Brytyjski aktor. Najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda

1) Urodził się jako Thomas Sean Connery w 1930 roku w Edynburgu. Pochodził z robotniczej rodziny. Wcześnie porzucił szkołę, aby zarabiać na życie i dorzucić trochę grosza do domowego budżetu.

2) W wieku 16 lat wstąpił do marynarki wojennej, jednak w niedługim czasie przez przewlekłe problemy z żołądkiem musiał wrócić do rodzinnego Edynburga.

3) Po nieudanej próbie zrobienia kariery w wojsku imał się różnych zajęć, w tym m.in. modela, pomocnika rzeźnika, roznosiciela mleka, ochroniarza i ratownika na basenie.

4) W wolnym czasie dbał o kondycję fizyczną oraz muskulaturę. Chcąc to wykorzystać i trochę zarobić brał udział w konkursach Mr. Uniwersum i w edycji z 1953 roku udało mu się nawet zdobyć 3 miejsce. Wśród różnych zajęć była też praca w lokalnym teatrze. Pracując w nim zrozumiał, że znalazł swoje miejsce na świecie.

5) Po raz pierwszy wystąpił w filmie jako statysta na początku lat pięćdziesiątych. W 1957 zagrał pierwszą główną rolę w telewizyjnym filmie „Brudna forsa”, a w 1958 roku zagrał większą rolę w „Inne miejsce” i miał okazję dzięki temu zagrać u boku hollywoodzkiej gwiazdy Lany Turner (podczas zdjęć musiał bronić się przed potwornie zazdrosnym partnerem Turner – Johnnym Stompanato, prywatnym ochroniarzem Mickeya Cohena, który trząsł całym Los Angeles).

6) W 1961 roku, po kilku latach spędzonych w teatrze oraz kilku rolach na małym i dużym ekranie, udało mu się dostać rolę Jamesa Bonda w filmie „Doktor No”. Dodajmy, że w castingu pokonał m.in. Rogera Moore’a. Projekt miał mały budżet i nie wróżono mu dużego sukcesu. Jak się okazało film okazał się hitem komercyjnym, a Connery z miejsca stał się gwiazdą światowego formatu. Jako szpieg w tajnej służbie Jej Królewskiej Mości wystąpił w sumie w 7 odsłonach serii.

7) Po wstępnym zakończeniu przygody z serią o agencie z licencją na zabijanie (po latach wrócił do postaci w filmie „Diamenty są wieczne”), kontynuował karierę filmową w latach 70’tych, pojawiał się w bardziej ambitnych produkcjach. Wystąpił w adaptacji „Morderstwa w Orient Expressie” i sztuki „Agresja” obie w reżyserii Sidneya Lumeta (wcześniej panowie współpracowali przy filmie „Wzgórze”). Wkrótce potem zagrał w duecie z Michaelem Cainem u Johna Hustona w „Człowiek, który chciał być królem”, a w 1976 r. wystąpił z Audrey Hepburn w „Powrocie Robina”.

8) W roku 1981 zagrał w „Odległym lądzie” Petera Hyamsa, który został określony przez krytyków jako rewelacyjna kosmiczna adaptacja „W samo południe”, a po latach film zyskał w oczach kinomanów miano kultowego. Jednak jedna z większych satysfakcji w karierze przyszła wraz z rolą w adaptacji książki Umberto Eco „Imię róży”, w reżyserii Jeana-Jacquesa Annaud. Za rolę Wilhelma z Baskerville otrzymał nagrodę BAFTA. Uznanie krytyki przyniósł mu również drugoplanowy występ u Stevena Spielberga „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata”, gdzie zagrał ojca samego Indiany Jonesa. Zagrał też radzieckiego kapitana łodzi podwodnej Marko Ramiusa z adaptacji książki Toma Clancy’ego „Polowanie na Czerwony Październik”, w reżyserii Johna McTiernana. Zagrał też żyjącego w odosobnieniu pisarza, Williama Forrestera w „Szukając siebie” Gusa Van Santa.

Sean Connery aktor ciekawostki James Bond
Sean Connery, najsłynniejszy James Bond

9) Mimo że kilka ładnych lat nie grał Bonda to nie tracił swojego uroku. W 1989 roku magazyn „People” uznał go za „najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę”, a dekadę później za „najbardziej seksownego mężczyznę stulecia”.

10) Connery nigdy nie zapomniał także o swoich korzeniach i często część ze swoich gaży przeznaczał na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, który pomagał biednym, utalentowanym szkockim dzieciom. W 2000 roku, z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety, Connery otrzymał tytuł szlachecki.

12) Choć w postać Jamesa Bonda wcieliło się wielu zdolnych aktorów, to widzowie dalej uznawali go za najlepszego odtwórcę tej roli. W sumie czemu się dziwić? Nawet filmowcy tak go postrzegają. Sam Mendes, który reżyserował „Skyfall”, umieścił rodzinny dom agenta 007 w dolinie Glen Etive w Szkocji, co miało być przede wszystkim uhonorowaniem człowieka, który w dużym stopniu zdefiniował bohatera z powieści Iana Fleminga.

Sean Connery ciekawostki – Anegdoty.pl, na podstawie: Marcin Górski / Trybuna

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)