Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Stanisław Moniuszko – interesujące ciekawostki

Stanisław Moniuszko ciekawostki kompozytor życiorys biografia informacje opera opery
Email :66

Stanisław Moniuszko ciekawostki

Stanisław Moniuszko (1819-1872) – polski kompozytor i dyrygent. Autor oper, operetek, pieśni.

Stanisław Moniuszko ciekawostki, życie prywatne

1) Urodził się w 1819 roku jako jedynak, w bardzo patriotycznej rodzinie. Jego ojciec brał udział w kampanii napoleońskiej; zmarł w 1872 roku z powodu ataku serca, w wieku 53. lat.

2) Stanisławowi miłość do muzyki zaszczepiła matka. Gdy miał kilka lat, śpiewała mu patriotyczne pieśni, a później nauczała go gry na fortepianie.

3) Ożenił się z Aleksandrą Müller. Razem zamieszkali w Wilnie, gdzie Moniuszko pracował jako organista w Kościele św. Jana. Doczekali się aż 10 dzieci.

Stanisław Moniuszko i muzyka

4) Największy wpływ na jego późniejszą twórczość miał pobyt w Warszawie, do której przeprowadził się wraz z rodzicami w wieku 8 lat, aby mógł zdobyć lepsze wykształcenie. To wtedy po raz pierwszy zetknął się bliżej z polską muzyką ludową, która później dominowała w jego utworach.

5) Był bardzo zafascynowany twórczością Mickiewicza, stworzył nawet kilka pieśni do jego wierszy oraz kantatę nawiązującą do “Dziadów”. Udało mu się poznać córkę nieżyjącego już wówczas Mickiewicza, której przedstawił swoje utwory.

6) Po sukcesie “Halki” otrzymał posadę pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie. Obecnie przed tym budynkiem znajduje się najsłynniejsza podobizna kompozytora.

7) Jego żona była dość majętną osobą, co dało Moniuszce względny spokój finansowy. W rzeczywistości jednak często mierzył się z problemami natury finansowej.

8) Uchodził za osobę bardzo skromną. Chyba nawet nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, jak ogromny ma talent. Ponoć kiedyś oburzył się, że ktoś śmiał porównać go do Chopina.

9) Wilno, w którym stworzył “Halkę”, było wówczas miastem dość ograniczonym muzycznie i kulturowo. Nie interesowano się tam szczególnie sztuką, ani nowościami muzycznymi. Moniuszko starał się wzbudzić w społeczności wileńskiej zainteresowanie muzyką, stworzył nawet amatorski chór w kościele, w którym był organistą.

10) “Śpiewniki domowe” miały początkowo nazywać się “Śpiewnikami narodowymi”. Przez ciążącą wówczas na artystach cenzurę, Moniuszko musiał zmodyfikować tytuł. Ukazywał się drukiem od 1843 do 1859 roku, można było je prenumerować.

11) W swoich utworach poruszał różnorodne tematy, najczęściej historyczne i patriotyczne, najpewniej przez wpływy matki. Często tworzył też dzieła obyczajowe, religijne oraz fantastyczne.

12) Jego twórczość była znana niemal w całej Europie. Do dziś jest uważana za wzór muzyki słowiańskiej.

13) Już za życia zaskarbił sobie sympatię i poszanowanie muzyków oraz społeczeństwa, co wówczas nie zdarzało się często. Jego pogrzeb przerodził się w manifestację, w której wzięło udział około 80 tysięcy osób.

Stanisław Moniuszko ciekawostki (c) Anegdoty.pl

Wybrane opery Moniuszki

– Halka (premiera wersji 2-aktowej 1848, wersji 4-aktowej 1858) libretto: Włodzimierz Wolski
– Sen Wieszcza (nieukończona, pisana w latach 1852–1853) libretto: Władysław Syrokomla
– Flis (premiera 1858) libretto: Stanisław Bogusławski
– Rokiczana (nieukończona, pisana w latach 1858–1859) libretto: Józef Korzeniowski
– Hrabina (premiera 1859) libretto: Włodzimierz Wolski
– Verbum nobile (premiera 1861) libretto: Jan Chęciński
– Straszny dwór (premiera 1865) libretto: Jan Chęciński
– Paria (premiera 1868) libretto: Jan Chęciński
– Trea (nieukończona, pisana w roku 1872) libretto: J.S. Jasiński

Zobacz też:
> Anegdoty o kompozytorach
> Beethoven ciekawostki

Related Tags:
Aleksandra MüllerMoniuszko ciekawostkiStanisław MoniuszkoStanisław Moniuszko anegdotyStanisław Moniuszko biografia krótkaStanisław Moniuszko ciekawostkiStanisław Moniuszko co tworzyłStanisław Moniuszko dzieciStanisław Moniuszko epokaStanisław Moniuszko faktyStanisław Moniuszko fakty z życiaStanisław Moniuszko gdzie się urodziłStanisław Moniuszko gdzie został pochowanyStanisław Moniuszko HalkaStanisław Moniuszko historiaStanisław Moniuszko i jego muzykaStanisław Moniuszko i jego rodzinaStanisław Moniuszko i jego twórczośćStanisław Moniuszko i operaStanisław Moniuszko informacjeStanisław Moniuszko jaka epokaStanisław Moniuszko jakie napisał operyStanisław Moniuszko jego dziełaStanisław Moniuszko jego twórczośćStanisław Moniuszko krótki życiorysStanisław Moniuszko lata życiaStanisław Moniuszko młodośćStanisław Moniuszko muzykaStanisław Moniuszko na co zmarłStanisław Moniuszko najsłynniejsze dziełaStanisław Moniuszko operaStanisław Moniuszko opera HalkaStanisław Moniuszko opera narodowaStanisław Moniuszko operetkiStanisław Moniuszko operyStanisław Moniuszko osiągnięciaStanisław Moniuszko pieśniStanisław Moniuszko rodzinaStanisław Moniuszko twórczośćStanisław Moniuszko utworyStanisław Moniuszko w jakiej epoce tworzyłStanisław Moniuszko w jakiej epoce żyłStanisław Moniuszko zainteresowaniaStanisław Moniuszko życie i jego twórczośćStanisław Moniuszko życie i twórczośćStanisław Moniuszko życiorysWilno

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)