Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Szczebrzeszynie

rynek ratusz Szczebrzeszyn ciekawostki chrząszcz pomnik zabytki
Email :31

Szczebrzeszyn ciekawostki i informacje. Z czego słynie miasto? Skąd w Szczebrzeszynie wziął się chrząszcz?

Ciekawostki o Szczebrzeszynie

1) Nad rzeką Wieprz, w województwie lubelskim, położone jest 5-tysięczne miasto Szczebrzeszyn.

2) “W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” – ten tekst, a dokładniej fragment wiersza Jana Brzechwy, znają chyba wszyscy Polacy. Niektórzy wymawiając go, plączą sobie język, a obcokrajowcy nie są w stanie powtórzyć tego “szeleszczącego” zdania.

3) Szczebrzeszyn jest miastem od 1352 roku. Prawa miejskie nadał mu król Kazimierz Wielki, po czym oddał je w lenno księciu Jerzemu Narymuntowiczowi.

4) Najstarsza czynna świątynia prawosławna w Polsce stoi przy ul. Sądowej w Szczebrzeszynie. Zbudowano ją w XVI wieku.

5) W mieście jest kilka figur chrząszcza. Najczęściej fotografowanym jest pomnik chrząszcza z brązu, który od 2011 r. stoi na rynku czyli placu T.Kościuszki, przed budynkiem ratusza.

macewy na cmentarzu żydowskim w Szczebrzeszyn ciekawostki 1863
Szczebrzeszyn ciekawostki: macewy na cmentarzu żydowskim

Szczebrzeszyn ciekawostki, co zobaczyć

6) Podczas II wojny światowej Niemcy zgładzili ok. 4,5 tys. czyli chyba wszystkich Żydów ze Szczebrzeszyna. Ludność żydowska mieszkała tu od ponad 500 lat.

7) W Szczebrzeszynie jest jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Został założony w XVI wieku. Zachowało się na nim kilkaset macew (nagrobków). Najstarsza macewa pochodzi z 1545 roku.

8) W XIV wieku powstał na Wzgórzu Zamkowym nieduży zamek. Dwukrotnie strawił go pożar, w XVI wieku był w nim sąd, w XVIII w. więzienie. Jeszcze w latach 70. XX wieku pozostała z zamku wieża była budynkiem mieszkalnym. Obecnie zachowały się resztki tej wieży.

9) Żydowską synagogę zbudowano w Szczebrzeszynie na początku XVII wieku, w stylu renesansowym. Po przeprowadzeniu gruntownego remontu, od 1965 roku w budynku mieści się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

10) W latach 1610-1620 zbudowano Kościół św. Mikołaja, który stoi przy ul. Zamojskiej 1. To jeden z kościołów w stylu renesansu lubelskiego.

Szczebrzeszyn ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: figura chrząszcza przed gmachem ratusza na szczebrzeszyńskim rynku

Zobacz też:
> Janów Lubelski

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)