Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

10 ciekawostek o Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich Szczecin ciekawostki
Email :49

Z czego słynie Szczecin ciekawostki o Szczecinie. To warto wiedzieć na temat Szczecina, stolicy województwa zachodniopomorskiego

Ciekawostki o Szczecinie

1) Cmentarz Centralny w Szczecinie, to jeden z trzech największych cmentarzy Europy, pod względem powierzchni. Ma 172 hektary, spoczywają tu szczątki 300. tysięcy zmarłych. Został założony pod koniec XIX wieku.

2) Ze Szczecina bo wybrzeża Morza Bałtyckiego jest w linii prostej 65 kilometrów. Samochodem jakieś 100 kilometrów.

3) Najbardziej znana część Szczecina, to Wały Chrobrego nad rzeką Odrą. Są tu m.in. gmach Muzeum Narodowego i Urzędu Wojewódzkiego.

4) Jedno z najdłużej działających kin świata, to Kino Pionier w Szczecinie. Podobno istniało już z 1907 roku.

5) Tu, gdzie obecnie stoi renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, prawdopodobnie już w IX wieku stał drewniany gród słowiański. Zamek po zniszczeniach II wojny światowej został odbudowany.

Wały Chrobrego Szczecin ciekawostki atrakcje zabytki
Wały Chrobrego. Szczecin ciekawostki

Szczecin ciekawostki

6) W Szczecinie urodziły się dwie późniejsze caryce rosyjskie. 2 maja 1729 roku w domu przy ul. Farnej 2 urodziła się księżniczka Zofia Augusta Fryderyka, którą świat zapamiętał jako caryca Katarzyna II Wielka. W 1759 roku w pałacu przy al. Orła Białego urodziła się księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, czyli caryca Maria Fiodorowna.

7) Hejnał Szczecina grany jest od 1996 roku, w południe. Rozbrzmiewa od 1996 roku z Urzędu Miejskiego w Szczecinie oraz z Wieży hejnałowej na Zamku Książąt Pomorskich.

8) Interesujący architektonicznie gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza stoi przy ul. Małopolska 48 w Szczecinie. Oddano go do użytku w 2014 roku i jest jedną z najpiękniejszych nowoczesnych budowli w Polsce.

9) Carl Loewe (1796–1869) – muzyk niemieckiego romantyzmu od 1820 mieszkał w Szczecinie. Był organistą kościele św. Jakuba, a od1824 r. dyrektor szkoły muzycznej. Został pochowany w Kilonii (Niemcy), lecz jego serce znajduje się w szczecińskiej katedrze.

10) Jednym z symboli Szczecina jest gotycka Baszta Panieńska (Baszta Siedmiu Płaszczy). Została zbudowana w XV wieku, stoi przy ul. Panieńskiej 47.

Szczecin ciekawostki: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Bydgoszcz
> Warszawa

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)