Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • ciekawostki
  • Thomas Cook (1808-1892) – prekursor turystyki zorganizowanej
ciekawostki

Thomas Cook (1808-1892) – prekursor turystyki zorganizowanej

Thomas Cook ciekawostki życiorys biuro podróży
Email :30

Thomas Cook ciekawostki

Thomas Cook – założyciel pierwszego biura podróży. Historia pierwszej firmy turystycznej na świecie i wielki upadek po ponad 100 latach

Thomas Cook i jego firma

1) Urodził się 22 listopada 1808 w australijskim Melbourne. Był obywatelem brytyjskim.

2) Już w wieku 10. lat James Cook zrezygnował z nauki. Potem zajmował się wieloma rzeczami. Był m.in. stolarzem i nauczycielem. Nie wiodło mu się najlepiej, wpadł w alkoholizm.

4) I to właśnie nałóg spowodował, że zajął się organizowaniem wycieczek. A zaczęło się od tego, że w 1841 r. (miał wtedy 33 lata) zorganizował wyjazd 570. osób na wiec abstynentów. Miasta Leicester i Loughborough dzieliło zaledwie kilkanaście kilometrów. Choć Cook nic na tym nie zarobił, to prawdopodobnie wtedy wpadł na pomysł, żeby zająć się zawodowo organizowaniem wyjazdów dla większej liczby osób.

5) Potem Cook organizował dalsze wycieczki po Anglii. Grupy odwiedzały m.in. Liverpool, Glasgow i Edynburg. Pierwszą wycieczką, na której Cook zarobił, był wyjazd do Liverpoolu w 1845 roku.

6) W 1855 r. zorganizował wyjazd do Paryża, na wystawę światową. Oprócz spraw związanych z wyjazdem, zorganizował wszystkim noclegi i wyżywienie. W roku 1864 czyli 23 lata od pierwszej wycieczki, zaczął organizować regularne wycieczki za granicę Anglii. Do Francji, Szwajcarii i Włoch.

Thomas Cook ciekawostki życiorys biuro podróży
Thomas Cook ciekawostki

7) W roku 1865 Thomas Cook otworzył swój pierwszy sklep w Londynie. Miejsce, gdzie każdy mógł wejść i zakupić wycieczkę. Takich punktów powstawało więcej. Wkrótce zaczął organizować wyjazdy poza Europę – do Stanów Zjednoczonych. Potem też do Egiptu i Palestyny.

8) W roku 1871 do firmy oficjalnie dołączył jego syn. Otrzymała nazwę Thomas Cook and Son.

9) W latach 1872–1873 firma zorganizowała pierwszą podróż dookoła świata.

10) Thomas Cook zmarł w wieku 84 lat. Został pochowany na cmentarzu Welford Road w Leicester. Na jego nagrobku jest napis: „Człowiek, który uczynił podróżowanie łatwiejszym”.

11) W kilka lat po śmierci Cooka, w 1892 r. właścicielami firmy zostali jego trzej synowie: Frank, Ernest i Thomas.

12) 23 września 2019 roku ta znana nie tylko w Anglii firma splajtowała, po ponad stu latach działalności. Firma, a tak naprawdę grupa firm działających w branży turystycznej, w tym linie lotnicze. Był to szok dla wielu tysięcy klientów, którzy wykupili wycieczki. Poszkodowanych było 150 tysięcy, nie tylko w Anglii. Pracę straciło ponad 20 tys. ludzi, w tym 9 tys. w Wielkiej Brytanii.

Thomas Cook ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)