Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Thomas Stamford Raffles i Singapur. Ciekawostki

Thomas Stamford Raffles ciekawostki Singapur
Email :8

Anglik, który uchodzi za założyciela Singapuru. Sir Thomas Stamford Raffles ciekawostki i najważniejsze informacje

Stamford Raffles – młodość

1) Thomas Stamford Raffles urodził się ur. 6 lipca 1781 na Jamajce (wyspa w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim), obecnie także państwo. Przyszedł na świat na pokładzie statku Ann, u wybrzeża Port Morant (południowo-wschodnia Jamajka). Jego ojciec Benjamin Raffles był kapitanem tego statku, a matka nazywała się Anne Raffles, z domu Lyde.

2) Rodzice wysłali młodego Thomasa do Mansion House Academy w Hammersmith, szkoły przygotowującej chłopców do służby lub wojska. Już w wieku 14 lat w Londynie rozpoczął pracę jako urzędnik w Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, firmy handlowej.

3) W wieku 23 lat, w 1804 r. poślubił Olivię Mariamne Devenish – wdowę, starszą od niego o 10 lat. Jej mąż Jacob Cassivelaun Fancourt umarł w 1800 r.

Raffless w Azji

4) W kolejnym roku zaczęła się jego przygoda z Azją południowo-wschodnią. Został wysłany na Wyspę Księcia Walii, na Malajach, gdzie został sekretarzem Philipa Dundasa, nowego gubernatora Penang. To wtedy poznał Thomasa Otho Traversa (1785-1844), który stał się jego przyjacielem przez kolejnych wiele lat.

5) Raffles dostał pracę w Malakka (obecnie Malezja), a po aneksji Królestwa Holandii przez Francję w czasie wojny napoleońskiej, musiał puścić kraj. Wkrótce zorganizował ekspedycję wojskową przeciwko Holendrom i Francuzom na Jawie w Holenderskich Indiach Wschodnich. Po trwającej 45 dni inwazji Brytyjczyków na Jawę, baron Minto awansował go porucznikiem-gubernatorem Holenderskich Indii Wschodnich.

Thomas Stamford Raffles ciekawostki Singapur
Thomas Stamford Raffles ciekawostki

6) Na wyspie Jawa Raffles ograniczył handel niewolnikami, pod jego zarządem skatalogowano starożytne zabytki na Jawie. Śmierć żony 26 listopada 1814 r. wywarła na niego ogromny wpływ. W 1815 r. po tym jak po wojnach napoleońskich Jawa wróciła pod kontrolę Holandii, wrócił do Anglii. Tu padły zarzuty o złe administrowanie i Raffles utracił stanowisko. Chciał oczyścić się z zarzutów i odwiedził Napoleona przebywającego wtedy na wygnaniu, na wyspie św. Heleny.

7) W 1817 r. Thomas Stamford Raffles napisał i opublikował Historię (Jawy The History of Java). Wkrótce przestał używać imienia Thomas, a zaczął używać imię Stamford. Zapewne z powodu tego, aby nie mylono go z kuzynem, Thomasem Rafflesem. Wkrótce poślubił drugą żonę, Sophię Hull, po czym oboje popłynęli do Bencoolen (obecne Bengkulu w Indonezji, gdzie objął nowe stanowisko. Już trzy dni później, 22 marca 1818 został mianowany Gubernatorem Bencoolen.

Raffles i Singapur

8) Wkrótce zainteresował się Wyspami Karimun. Na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego założył placówkę. Okazało się, że na wyspie Singapur nie ma dotychczas Holendrów i nikt nie panuje nad tym obszarem. Zawarł traktat z przywódcami tego obszaru i zaoferował brytyjską ochronę. W bardzo krótkim czasie został mianowany „prawnym władcą całych terytoriów rozciągających się od Lingga i Johor po Mount Muar”. Zaczął prowadzić zręczna politykę, zjednując sobie inne osoby.

9) Raffles jako porucznik-gubernator Bencoolen zaczął przeprowadzać reformy. Zarządził, że handlowcy wymieniający i sprzedający towary w małej wiosce Singapur, są zwolnieni z podatków. Wieść szybko się rozeszła, zaczęli tu przybywać okoliczni kupcy, także z innych krajów – Chin, Indii i Malajów. Raffles wraz z innymi Brytyjczykami, sporządził dokładny plan przyszłego miasta, zaplanował położenie dzielnic handlowych i portu. Dziś Republika Singapuru jest obok Japonii najszybciej rozwijającym się krajem azjatyckim, a port jednym z największych w tej części świata.

10) W 1965 r. Singapur ogłosił niepodległość. W hołdzie dla dokonań Thomasa Stamforda Rafflesa, w Singapurze postawiono jego pomnik. Choć tak naprawdę obecny pomnik jest kopią wcześniejszego, gdyż niezależnie od władzy i polityki, nikt nie kwestionuje osiągnięć Rafflesa dla Singapuru.

Thomas Stamford Raffles ciekawostki pomnik Singapur
Jeden z jego dwóch pomników w Singapurze. Stamford Raffles ciekawostki

U schyłku życia

11) Schorowany Raffles przez kilka miesięcy 1824 r. leczył się w Cheltenham (Anglia), a we wrześniu osiadł w Londynie. Miał plany dostania się do parlamentu. Potem chciał powrócić do Singapuru, ale mu odmówiono. Zajął się botaniką i zoologią. Został członkiem Linnean Society of London, a w 1925 r. założył Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne. Wkrótce nie tylko odmówiono mu emerytury, ale za (podobno) złe zarządzanie w latach wcześniejszych, dostał wezwanie zapłaty 22 tys. funtów.

12) Przeniósł się do wiejskiej posiadłości Higwood w północnym Londynie. Był już bardzo chory. Zmarł w Highwood House w Mill Hill (w północnym Londynie), dokładnie w dniu swych 45. urodzin – 5 lipca 1826. Przeżył drugą żonę i córkę Ellę, zostawiając czwórkę dzieci. Pozostawiony majątek (10 tys. funtów) zarekwirowano w poczet długów.

13) Ponieważ Raffles był przeciwny niewolnictwu, proboszcz miejscowej parafii odmówił jego pochówku i przez wiele lat nie było znane miejsce przechowywania jego szczątków. Znaleziono je w 1914 r., w skarbcu kościoła. Obecnie w podłodze świątyni znajduje się kwadratowa tablica z napisem.

14) Na koniec: Bukietnica Rafflesia, jeden z gatunków roślin występujących w Azji południowo-wschodniej, otrzymała swą nazwę na cześć Thomasa Stamforda Rafflesa.

Stamford Raffles ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)