Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

podróże

Chiny. Wisząca Świątynia

Wisząca świątynia klasztor Chiny atrakcje ciekawostki
Email :34

Wisząca Świątynia Chiny

Wisząca Świątynia (xuankong si) jest jednym z zapomnianych cudów świata. Znajduje się około 60 kilometrów na południowy wschód od Datong w Chinach, w prowincji Shanxi. Przylegający do skały Hengshan, pozornie wbrew prawom grawitacji, składa się z 40 pokoi połączonych oszałamiającym labiryntem korytarzy.

Jedna świątynia – trzy religie

Mówi się, że świątynia została zbudowana przez mnicha o imieniu Liao Ran podczas późnej dynastii Północnej Wei (386-534). Zbudowano ją poprzez wiercenie otworów w zboczu klifu, w którym ustawione są słupy podtrzymujące świątynię.

Co ciekawe, świątynia jest poświęcona nie tylko jednej, ale trzem religiom: konfucjanizmowi, taoizmowi i buddyzmowi. Są one praktykowane w świątyni i reprezentowane w 78 posągach i rzeźbach umieszczonych na terenie w całej świątyni.

Głównym powodem, dla którego góra Hengshan w prowincji Shanxi nie jest wyłącznie taoistyczna, jak można by się spodziewać, jest jej północne położenie w regionie często kontrolowanym przez najeźdźców. Dlatego też taoistyczne pielgrzymki Chińczyków na górę Hengshan były przez długi czas niemożliwe, a taoistyczne znaczenie góry Hengshan stopniowo zanikało.

Wiszący klasztor jest tak naprawdę jedynym klasztorem w Chinach, w którym wyznaje się trzy wspomniane wyżej religie. Najbardziej charakterystyczną cechą Wiszącego Klasztoru są umieszczone obok siebie rzeźby Lao-Tzu, Konfucjusza i Siakjamuniego – założycieli trzech głównych religii Chin: odpowiednio taoizmu, konfucjanizmu i buddyzmu.

Wisząca świątynia klasztor Chiny atrakcje ciekawostki
Wisząca świątynia na zboczu góry jest malowniczo położona. Foto: Zhangzhugang / cc by-sa 3.0

Ze względu na stosunkowo odległe położenie, Wiszący Klasztor służył jako schronisko turystyczne – miejsce odpoczynku dla podróżników. Ponieważ religia była wówczas powszechna, a ludzie niechętnie zatrzymywali się w miejscach, które wyznawały inną religię, Wiszący Klasztor ustanowił trzy główne religie Chin, aby więcej podróżnych mogło tam przebywać.

Dodajmy przy okazji, że budowla została odrestaurowana w 1900 roku.

Wiszący klasztor i jego konstrukcja

Wiszący klasztor Datong wydaje się być wzniesiony na palach, w połowie drogi w górę. Został zbudowany bez pomocy drewnianych filarów, które teraz wydają się go podtrzymywać. Jest zawieszony około 60 metrów nad ziemią.

Kiedy budowano klasztor, nie było filarów. Zostały dodane później, ponieważ wielu ludzi nie odważyło się wejść do środka w obawie, że upadnie. O dziwo, filary można byłoby w każdej chwili usunąć, a Wiszący Klasztor wciąż byłby na swoim miejscu. Dzięki doskonałemu wykonaniu i technice budowlanej klasztor przez 1500 lat istniał bez pali, które obecnie go podtrzymują.

Wisząca świątynia klasztor Chiny atrakcje ciekawostki
Wisząca świątynia mogłaby nie mieć podpór i nadal by “wisiała”

Pawilony Wiszącego klasztoru

Wiszący Klasztor składa się z dwóch pawilonów, mostu i 40 sal. W sumie ma 32 metry długości.

> Pawilon Południowy jest trzypiętrowy, ma 8 metrów długości i 4 metry szerokości. W tym pawilonie znajduje się największa sala i najwyższe rzeźby świątyni.

> Pawilon Północny jest również trzypiętrowy, ma 4 metry szerokości, ale 7 metrów długości. Wewnątrz tego pawilonu w sali na trzecim piętrze znajdują się posągi trzech tradycyjnych chińskich założycieli religijnych: Konfucjona po lewej, Lao-Tzeona po prawej i Śakjamuniego pośrodku.

> Długi Most, łączący oba pawilony, ma około 10 metrów. Nad mostem znajduje się pawilon z salą do oddawania czci posągom.

Praktyczne wskazówki

Odwiedzając to miejsce należy pamiętać, aby zachować ostrożność podczas chodzenia po moście. Do klasztoru prowadzi most, który pnie się w górę po kamiennych schodach wykutych w klifie. Gdy pada ciągły deszcz, powoduje to ryzyko dużych spadków skał. Wówczas Wisząca Świątynia jest „w trakcie konserwacji” i nie zaleca się jej odwiedzania.

Opłata za wstęp dla turystów zwiedzających Wiszącą Świątynię wynosi 130 juanów za osobę. Miejsce otwarte jest latem od 8:00 do 18:00, a zimą od 8:30 do 17:30.

Minimalny zalecany czas, który należy zarezerwować na wizytę w świątyni, to przynajmniej pół dnia.

Wisząca Świątynia Chiny: (c) Anegdoty.pl
Górne foto: Zhangzhugang / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)