Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Z czego słynie Kolno, miasto w woj. podlaskim

z czego słynie Kolno ciekawostki mural Jan z Kolna
Email :108

Poznaj miasto Kolno ciekawostki i fakty o Kolnie. Z czego słynie Kolno? Z czego jest znane to miasto? Interesujące ciekawostki o Kolnie

1. Kolno – fakty

10-tysięczne Kolno, to miasto na Mazowszu. Leży nad rzeką Łabną, w województwie podlaskim. Miastem jest od 1425 roku.

2. Zagadka Jana z Kolna

Jan z Kolna podobno dotarł do Ameryki kilkanaście lat przed Kolumbem. Był członkiem wyprawy kilku statków, kierowanej przez Duńczyka Dietricha Pininga, działającego na zlecenie króla Christiana I Oldenburga. Wyprawa wyruszyła z Europy w 1476 roku i potem była opisywana przez kronikarzy. Zapiski przestudiował polski historyk Joachim Lelewel (1786 – 1861), którego zainteresowała postać wymienianego tam Johannesa Scolnusa. Według ustaleń Lelewela, Johannes Scolnus czyli Jan z Kolna studiował na Akademii Krakowskiej w 1455 roku. Co ciekawe, do dziś nie ma pewnych informacji czy Jan z Kolna faktycznie istniał. Niektórzy twierdzą, że chodzi o Jana z Kielna koło Wejherowa (w średniowieczu miejscowość nazywała się Kolno). Jeszcze inni twierdzą, że nie ma dowodów na to, że Johannes Scolnus był Polakiem. W każdym razie, legenda o polskim średniowiecznym żeglarzu spowodowała, że w kilku miastach Polski są ulice im. Jana z Kolna. Dodamy, że w 2021 roku w centrum Kolna stworzono mural, przedstawiający Jana z Kolna.

3. Społeczność żydowska w Kolnie

W 1827 r. Żydzi stanowili 38% mieszkańców miasta, a w 1939 r. już 67%. Z tego okresu zachowały się co najmniej dwa miejsca, świadczące o obecności i kulturze kolnieńskich Żydów. Przy ul. Aleksandrowskiej znajduje się żydowski cmentarz (kirkut), otwarty w 1817 roku. Ma powierzchnię 1,72 ha, obecnie jest nieczynny i do dziś zachowało się około stu nagrobków. W XIX wieku Żydzi zbudowali w Kolnie synagogę. Zlikwidowali ją Niemcy podczas wojny, w 1941 roku. Budynek wciąż stoi, jest w nim hotel i restauracja.

4. Najstarsza świątynia w Kolnie

Zbudowany w latach latach 1834-1839 klasycystyczny kościół św. Anny (ul. Kościelna 17) zbudowano w miejscu, gdzie do 1736 roku stała wcześniejsza świątynia, mająca kształt rotundy.

5. Stare Kolno sprzed 3 tys. lat

Nad rzeką Pisą wśród bagien, jakieś 3 tys. lat temu zbudowano gród, dziś zwany Starym Kolnem. W I połowie XV wieku (latach 1434-1443) czyli gdy Kolno miało już prawa miejskie, miejscowość przeniesiono na obecne miejsce.

6. Z czego słynie Kolno: sery

W firmie Mlekpol produkowane są sery dojrzewające typu holenderskiego, szwajcarskiego i włoskiego. Produkowane są tu sery o markach: Senator, Jantar, Królewski z Kolna, Hawarti, Tylżycki i Salami. W zakładzie pracuje około 300 osób.

7. Najszybszy karykaturzysta w Kolnie

W listopadzie 2023 w Kolnie swój talent zaprezentował Szczepan Sadurski, nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Był jedną z atrakcji dużego firmowego eventu na 350 osób. Jeśli organizujesz event lub wyjątkowe wesele w Kolnie lub innym miejscu Polski, z możliwie dużym wyprzedzeniem skontaktuj się z serwisem Karykatury.com. Jest szansa, że znany z mediów artysta uświetni także twoją imprezę.

8. Sport w Kolnie

Orzeł Kolno, to klub piłkarski. Drużyna rozgrywa mecze na Stadionie Miejskim, zlokalizowanym przy ul. Wojska Polskiego 40. Dodamy, że przy ul. Marii Dąbrowskiej 4 w Kolnie znajduje się kompleks sportowo-rekreacyjny. W jego skład wchodzą m.in. kryta pływalnia, hala sportowa i wielofunkcyjne boisko zewnętrzne.

Z czego słynie Kolno ciekawostki i zdjęcie: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Łapach na Podlasiu
> Z czego słynie Szczecin

Comments are closed

Podobne artykuły