Poznaj wielkopolskie miasto i dowiedz się z czego słynie Krotoszyn ciekawostki i fakty, które warto znać. Historia, ciekawe miejsca i zabytki Krotoszyna
Krotoszyn
1) 30-tysięczny Krotoszyn, to miasto w woj. wielkopolskim. Jest siedzibą gminy Krotoszyn i powiatu krotoszyńskiego.
2) Swą nazwę zawdzięcza rodowi Krotowskich, którzy w XV wieku byli jego właścicielami. Krotoszyn otrzymał prawa miejskie w 1415 roku.
Krotoszyn ciekawostki z historii
3) Wierzbięta Krotoski lub Krotoszyński prawdopodobnie walczył w bitwie pod Grunwaldem. Między 1411-1414 od króla Władysława Jagiełły otrzymał zgodę, aby jego wieś została miastem.
4) 2 września 1939 niemieckie lotnictwo zbombardowało pociąg, w którym mieszkańcy Krotoszyna próbowali ewakuować się z miasta. Zginęło 100 do 300 osób. Dziś przy ul. Dworcowej stoi głaz z tablicą przypominającą o tym smutnym wydarzeniu.
5) Historię Krotoszyna można poznać, odwiedzając Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka. Mieści się w dawnym klasztorze trynitarskim, zabytkowej budowli barokowej. Adres: Mały Rynek 1.
Zabytki Krotoszyna, co tu jest ciekawego
6) Najbardziej znaną budowlą Krotoszyna jest budynek ratusza. Wzniesiono go w 1689 roku w stylu renesansowym, później dobudowano barokową wieżę. Budynek jest siedzibą władz miasta.
7) Najstarszą murowaną świątynią Krotoszyna jest późnogotycki Kościół św. Jana Chrzciciela, stojący przy Placu księdza Teodora Kaczmarka. Zbudowano go pod koniec XVI wieku. W nawie południowej znajduje się renesansowy nagrobek Jana Rozdrażewskiego, który ufundował świątynię. Zmarł w 1600 roku. Dodamy, że róża – jeden z elementów krotoszyńskiego herbu, nawiązuje do herbu rodu Rozdżewskich. W ich herbie były trzy róże.
8) W Krotoszynie stoją dwa drewniane kościoły z końca XVI wieku – Kościół św. Fabiana i św. Sebastiana z 1572 r. oraz Kościół św. Marii Magdaleny z 1755 roku.
9) Dąbrowy Krotoszyńskie, to kompleks lasów o pow. 23 tys. ha. To jeden z największych kompleksów lasów dębowych w Polsce. Położony jest na terenie trzech powiatów: krotoszyńskiego, pleszewskiego i ostrowskiego.
10) W Krotoszynie jest kryta pływalnia o powierzchni 5,5 tys. m². To trzykondygnacyjny budynek oferujący szereg atrakcji wodnych, także możliwość zagrania w kręgle i bilard.
Z czego słynie Krotoszyn
11) Wędzonka krotoszyńska, to rodzaj wędzonej wędliny. Jest produkowana według receptury opracowanej w Krotoszynie w połowie XX wieku. Początkowo produkowano ją w Krotoszyńskich Zakładach Przetwórstwa Mięsnego (splajtowały w 2006 roku), a obecnie produkują ją różne polskie firmy. Tradycje wędliniarskie w Krotoszynie sięgają XV wieku. Od 1886 r. w jednym z trzech budynków tutejszego browaru Baumgarta powstały wspomniane już Krotoszyńskie Zakłady Przetwórstwa Mięsnego. Wędliny tu produkowane (szynki, bekony, polędwice) były znane w okresie wojennym i eksportowano je m.in. do Wielkiej Brytanii.
12) W Krotoszynie przy ul. Mały Rynek 13 mieści się siedziba ogólnopolskiej organizacji – Polskiego Związku Sumo. We wrześniu 2023 w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa Europy, z udziałem 250 zawodników z 11 państw. Niektórzy twierdzą, że Krotoszyn, to europejska stolica słynnego japońskiego sportu, sumo.
Z czego słynie Krotoszyn ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Krynica-Zdrój ciekawostki
> Lututów, woj. łódzkie
Comments are closed