Stolica Wielkopolski, to wiele wydarzeń historycznych oraz spuścizna ludzi, którzy tu mieszkali i mieszkają. Postanowiliśmy zgromadzić zestaw informacji, próbując odpowiedzieć na pytanie: z czego słynie Poznań. Oto nasze zestawienie
1. Koziołki i poznański rynek
Codziennie na wieży poznańskiego ratusza pojawiają się dwie postacie koziołków, które poruszając się, trykają się swymi rogami. Nawiązuje to do jednej z poznańskich legend i nic dziwnego, że Poznań z koziołków słynie. Renesansowy ratusz stoi na rynku, otoczony zabytkowymi kamienicami, a obok niego stoją słynne Domki Budnicze. Odwiedzając Poznań, z pewnością trzeba odwiedzić rynek stolicy Wielkopolski i jego okolice.
2. Rogale świętomarcińskie
Najsłynniejszym smakołykiem Poznania jest rogal świętomarciński. Choć te rogale można kupić i zjeść przez cały rok, Poznaniacy objadają się nimi głównie 11 listopada, w Dniu Świętego Marcina. Od 1993 r. przy ul. Święty Marcin organizowany jest doroczny festyn. Rogale świętomarcińskie zyskały popularność w XIX wieku, a ich pierwsza prasowa reklama ukazała się w 1860 r., w Dzienniku Poznańskim.
3. Ostrów Tumski – najstarsze miejsce Poznania
Najstarsze zabytki Poznania stoją na Ostrowie Tumskim. Jest to wyspa na rzece Warcie, niedaleko poznańskiego rynku, choć jak na czasy średniowiecza, była to spora odległość. Niegdyś na wyspę mówiono: ostrów, a na katedrę: tum – i już znamy zagadkę nazwy Ostrów Tumski.
Najcenniejszym zabytkiem który tu stoi, jest poznańska katedra (Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła). To jedna z najstarszych świątyń w Polsce, która istniała już w X wieku. Chowano tu ciała dawnych władców Polski i prawdopodobnie ochrzczono tu Mieszka I.
4. Poznańskie Słowiki
Chór Chłopięco-Męski Poznańskie Słowiki Filharmonii Poznańskiej założył w 1939 r. dyrygent Stefan Stuligrosz (1920-2012). Ten najsłynniejszy polski chór, to instytucja mająca ciekawą historię. Chór współpracował z wybitnymi artystami, a w latach 80. śpiewało w nim 1,5 tys. mężczyzn i chłopców. Cieszył się zasłużonym autorytetem do 2003 r., kiedy wstrząsnęła nim afera pedofilska.
5. Międzynarodowe Targi Poznańskie
To jedna z najbardziej znanych i największych miejsc tego typu, w tej części Europy. Wszystko zaczęło się w 1921 roku, a pozycji Międzynarodowych Targów Poznańskich (ponad 50% rynku) nie sposób podważyć. Na ogrodzonym terenie w centrum Poznania, blisko dworca kolejowego, stoi 16 pawilonów wystawowych. Na teren targów wchodzi się kilkoma wejściami. Symbolem targów jest widoczna z daleka, 70-metrowej wysokości Iglica, stojąca na szczycie pawilonu nr 11 i wzniesiona w 1955 roku.
6. Pomnik Ofiar Poznańskiego Czerwca
Rok 1956 zapisał się w historii polskich protestów robotniczych. Uliczne protesty, które miały miejsce 28-30 czerwca 1956 r. w Poznaniu, zostały krwawo stłumione przez wojsko. Później władze komunistyczne próbowały je umniejszyć lub przemilczeć. Poznański Czerwiec, to kilkuset zabitych i rannych, 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów na ulicach miasta. Dziś o tych smutnych wydarzeniach przypomina pomnik wzniesiony w 1981 roku, stojący w centrum Poznania.
7. Poznaniacy czyli pyry
W Polsce używa się kilku określeń ziemniaka. Na Wielkopolsce i w Poznaniu, na ziemniaki mówi się: pyry. Ta nazwa tak przylgnęła do Poznaniaków, że mówi się o nich: pyry, często w kontekście skąpstwa, z którego słyną. W Polsce Poznaniacy niczym Szkoci, są synonimem skąpstwa. Dodamy, że istnieje Poznańskie Muzeum Pyry, a najbardziej znaną potrawą są tu pyry z gzikiem (rodzajem twarogu). Dodamy jeszcze, że gwara poznańska zawiera trochę słów, nieznanych w innych częściach kraju.
8) Lech Poznań czyli Kolejorz
Kolejorz, to nieoficjalne określenie piłkarskiego klubu z Poznania – Lecha Poznań. Ten jeden z najlepszych ostatnio polskich klubów, powstał w 1922 roku. Ma nie mniej zagorzałych fanów, jak na przykład Legia Warszawa. Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej 17 ma blisko 43 tys. miejsc. Ten domowy obiekt Lecha Poznań, był jednym z obiektów EURO 2012 (Polska-Ukraina). Otwarcie obecnego stadionu miało miejsce w 2010 roku. Stadion można zwiedzać, jest na nim także muzeum poświęcone Lechowi Poznań i jego piłkarzom.
9) Z czego słynie Poznań: Jezioro Maltańskie
Jezioro Maltańskie ma ok. 64 ha powierzchni i jest sztucznym zbiornikiem wodnym, oddanym do użytku w 1952 roku. Choć Jezioro Kierskie (ono też jest w Poznaniu) jest większe, jednak Maltańskie cieszy się większą popularnością, szczególnie w wakacje. Na nabrzeżu jest szereg obiektów oraz infrastruktura turystyczna, a na jeziorze odbywają się m.in. ważne imprezy wodne – mistrzostwa w wioślarstwie i kajakarstwie.
10) Twierdza Poznań
Co jeszcze mogłoby powiększyć nasze poznańskie zestawienie? Pomysłów może być sporo i pewnie każdy dodałby swój punkt. Naszą listę atrakcji Poznania postanowiliśmy zamknąć, na 10. pozycji umieszczając Twierdzę Poznań (Festung Posen). To zespół fortyfikacji powstałych na terenie Poznania, na przełomie XIX i początku XX wieku. Twierdza miała obwód 30 kilometrów, a dziś w większości obiekty wchodzące w jej skład nie istnieją. Na terenie dawnej twierdzy otworzono Muzeum Armii Poznań, nawiązujące do kampanii wrześniowej 1919 r. i do walk Armii Poznań. Jest też Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII.
Z czego słynie Poznań – tekst + zdjęcia (6): (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Ciekawostki o Poznaniu
> Ciekawostki o Szczecinie
Comments are closed