Ustka, to miasto portowe nad Morzem Bałtyckim i rzeką Słupią. Także uzdrowisko klimatyczno-balneologiczne. To ośrodek wypoczynkowy z dużą piaszczystą plażą, który w ostatnich latach wypiękniał i stał się bardziej nowoczesny. W wakacje jest tu mnóstwo turystów i punktów gastronomicznych oraz rozrywkowych. Po sezonie ich liczba drastycznie spada. Z czego słynie Ustka i co można tu zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne czekają na osoby, które odwiedzą Ustkę? Oto ciekawostki o Ustce, które warto znać
1. Syrenka z Ustki
Figurę syrenki z mosiądzu ustawiono nieopodal latarni morskiej (dokładniej: u nasady wschodniego falochronu) 15 sierpnia 2010 roku. Sfinansowało ją kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorców, których nazwiska umieszczono na tablicy przymocowanej do postumentu. Autorem rzeźby jest Jerzy Michał Rosa, a syrenka jest czasami zwana Bryzgą Rosową. Pierś syrenki dobrze jest pogłaskać, dzięki czemu podobno spełni się półtora życzenia głaszczącego. Dlaczego tyle? Bo to połowa trzech życzeń, które spełnia złota rybka.
Dodamy, że syrenka znajduje się w herbie Ustki, a w tym samym miejscu kiedyś stała figura św. Jana Nepomucena.
2. Plaża u Ustce
Ustecka plaża jest piaszczysta, szeroka i podzielona na dwie części: wschodnią i zachodnią. Zachodnia jest większa i niegdyś była przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn, a zachodnia była tylko dla kobiet.
Na przestrzeni 400 metrów plaża jest strzeżona (w sezonie są tu ratownicy). Wzdłuż wybrzeża i plaży można spacerować nadmorskim bulwarem, otwartym w 1875 roku. Nieopodal jest też bulwar wzdłuż prawego brzegu rzeki Słupi.
3. Falochron czyli “usteckie molo”
W Ustce nie ma molo. Jest wschodni falochron, długości 100 metrów, po którym można spacerować. To miejsce nazywane jest usteckim molo. Wchodząc na falochron, nie sposób nie dostrzec wspomnianej wyżej figury syrenki.
4. Spotkanie z przeszłością – Bunkry Blüchera
Bunkry Blüchera, to pozostałości niemieckich fortyfikacji z połowy lat 30. XX wieku. Na teren obiektów można wejść za opłatą.
Kompleks bunkrów znajduje się na 12-metrowej wydmie, górującej nad okolicami, zarośniętej drzewami i zielenią. Stały tu armaty (także bateria przeciwlotnicza), z których strzelano do wroga. Obecnie w podziemiach jest multimedialne muzeum, w którym można poznać historię bunkrów. Jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, a audio przewodniki są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.
Przy wejściu jest kuchnia polowa serwująca posiłki, sklepik z pamiątkami, tor łuczniczy, strzelnica sportowa i wypożyczalnia rowerów.
5. Latarnia morska w Ustce – punkt widokowy
Prawie 20-metrowej wysokości latarnia morska, od 1871 r. stoi przy ul. Marynarki Wojennej 1., przy wschodniej części falochronu, u ujścia Słupi do Bałtyku. Jest to ośmiokątna wieża i przylegający do niej budynek latarników. Latarnia jest zabytkiem od 1993 r. i ponoć straszy w niej duch. Obok latarni jest tablica a nazwiskami wszystkich dotychczasowych (do 2010 roku) latarników.
W lipcu i sierpniu od godz. 10 do zmroku można ją zwiedzać za opłatą, a na szczycie jest punkt widokowy do którego prowadzą wewnątrz betonowe i metalowe schodki.
Ciekawostka: zanim zbudowano latarnię, jej funkcję pełniła wieża kościoła. W latach 1945-1947 latarnia funkcjonowała pod nazwą: Postomino, ale ta nazwa się nie przyjęła.
6. Port w Ustce
Do tutejszego portu mogą zawijać jednostki o maksymalnej szerokości 12. metrów i zanurzeniu do 4. metrów. W zachodniej części portu jest długie na 160 metrów nabrzeże wyładunkowe (Nabrzeże Władysławowskie). Sprawami związanymi z portem zajmuje się Zarząd Portu Morskiego w Ustce (ul. Bohaterów Westerplatte).
7. Atrakcje turystyczne w Ustce
Wśród atrakcji turystycznych dostępnych w Ustce, są m.in. rejsy statkami turystycznymi. Jest kilka ścieżek rowerowych prowadzących przez Ustkę.
8. Kładka, jedna z najciekawszych atrakcji
Obrotową kładkę oddano do użytku 19 grudnia 2013 r. Ma 60 metrów długości i 4 metry szerokości. Ta atrakcja turystyczna ułatwia pieszym przejście pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią miasta i jest gratisowa. Gdy jest zamknięta, znajduje się prostopadle do kanału, a gdy jest otwarta (przekręcona automatycznie o 90 stopni), znajduje się nad kanałem portowym (tu, gdzie Słupia wpada do morza).
Kładka jest otwierana codziennie o pełnej godzinie (co trwa około 2. minut), na 20 minut, po czym wraca z powrotem na swoje miejsce. Od 16 czerwca do 31 sierpnia, otwierana jest między godz. 7-19, a od 1 września do 15 czerwca między godz. 7-20. Uwaga, kładka nie jest otwierana przy prędkości wiatru przekraczającej 10 m/s.
9. Dom Kapitana Haase
Dom Kapitana Haase (ul. Czerwonych Kosynierów) zbudowano w 1804 roku. Wiemy to z napisu na belce umieszczonej nad drzwiami, odsłoniętego podczas remontu w 2006 roku. Budynek należał do kapitana Petera Haase (1770-1839) i kiedyś stał na obrzeżu osady. Obecnie mieści się w nim placówka kulturalna – Centrum Kultury Bałtyckiej.
10. Pomnik Ludziom Morza
Jest zlokalizowany obok latarni morskiej. Stoi od 2002 roku, choć pomysł stworzenia takiego pomnika narodził się już w 1981 roku. Monument którego autorem jest Stanisław Kulon, upamiętnia tych, którzy stracili życie pracując na morzu. Częścią pomnika jest kotwica i dwa koła sterowe statków, które stoją przed monumentem. Co roku przed Pomnikiem Ludziom Morza składanie kwiaty podczas Święta Ustki oraz Wojska Polskiego (15 sierpnia).
11. Kościół Najświętszego Zbawiciela
Neogotycką świątynię która stoi przy ul. Marynarki Polskiej 81, zbudowano w latach 1885-1888 i początkowo była świątynią protestancką.
12. Co jeszcze zobaczyć w Ustce?
Gdzie pójść, gdy w Ustce pada deszcz? Kilka podpowiedzi: Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Chleba (ul. Marynarki Polskiej 49), Muzeum Mineralogiczne (minerałów – ul. B.Limanowskiego), Muzeum Statków (ul. Marynarki Polskiej 32A).
13. Ustka hotele i miejsca noclegowe
Wśród wielu hoteli i miejsc oferujących noclegi w Ustce, jest luksusowy 5-gwiazdkowy Hotel Grand Lubicz (ul. Wczasowa 4). To luksusowy obiekt z wieloma atrakcjami dla rodzin (m.in. aquapark, SPA, baseny termalne z wodą solankową, kręgielni, restauracje, centrum konferencyjne). Jedną z atrakcji firmowych eventów, które tu się co jakiś czas odbywają, jest znany karykaturzysta eventowy z Karykatury.com, zwany jednym z najszybszych karykaturzystów świata.
Z czego słynie Ustka ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Łeba
> Ciekawostki o Puławach
Comments are closed