Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

podróże

Tanzania. Kamienne Miasto w Zanzibarze

Zanzibar ciekawostki zabytki Tanzania Afryka
Email :26

Zanzibar Kamienne Miasto

Kamienne Miasto (Stone Town), to stara dzielnica Zanzibaru w afrykańskim państwie Tanzania. Jest doskonałym przykładem przybrzeżnych miast handlowych Suahili w Afryce Wschodniej. Zachowuje swoją tkankę miejską i krajobraz miejski praktycznie w nienaruszonym stanie i zawiera wiele wspaniałych budynków, które odzwierciedlają jego szczególną kulturę. Łączy ona różne elementy kultury Afryki, regionu arabskiego, Indii i Europy przez ponad tysiąc lat.

Charakter Kamiennego Miasta

Położone na cyplu wystającym z zachodniej strony wyspy Unguja na Ocean Indyjski, Kamienne Miasto na Zanzibarze jest wybitnym przykładem suahilijskiego miasta handlowego. Ten typ miasta rozwinął się na wybrzeżu Afryki Wschodniej. Potem rozwijał się pod wpływami arabskimi, indyjskimi i europejskimi, ale zachował swoje rdzenne elementy, tworząc miejską jednostkę kulturową unikalną dla tego regionu.

Budynki miasta, wykonane głównie z koralowych szmat i drewna namorzynowego, osadzone w grubej zaprawie wapiennej, a następnie otynkowane i przemyte wapnem, odzwierciedlają złożone połączenie wpływów suahili, indyjskich, arabskich i europejskich w tradycjach budowlanych i urbanistyce. Dwupiętrowe domy z długimi, wąskimi pomieszczeniami rozmieszczonymi wokół otwartego dziedzińca, do którego prowadzi wąski korytarz, wyróżniają się na zewnątrz misternie rzeźbionymi podwójnymi drzwiami „Zanzibar”, a niektóre szerokimi werandami oraz bogato zdobionymi wnętrzami.

Kamienne Miasto Zanzibar ciekawostki
Kamienne Miasto, zabytkowa dzielnica Zanzibaru, miasta w Tanzanii

Kamienne Miasto i jego zabytki

Główne budynki pochodzą z XVIII i XIX wieku. To zabytki takie, jak: Stary Fort (zbudowany na miejscu wcześniejszego portugalskiego kościoła), dom cudów, wielki uroczysty pałac zbudowany przez sułtana Barghasha, Stara Przychodnia, Katedra rzymskokatolicka św. Józefa czy Katedra anglikańska Christ Church. Upamiętnia ona pracę Davida Livingstona jaką wykonał w związku ze zniesieniem handlu niewolnikami i została zbudowana na miejscu ostatniego targu niewolników.

Jest tu również rezydencja handlarza niewolników Tippu Tip, Meczet Malindi Bamnara, Dżamat-chan (zbudowany dla sekty izmailitów) oraz Cmentarz Królewski, łaźnie Hamamni i inne łaźnie perskie.

Wraz z wąskim, krętym wzorem ulic, dużymi rezydencjami zwróconymi w stronę morza i otwartymi przestrzeniami, budynki te tworzą wyjątkową osadę miejską, odzwierciedlającą wieloletnią działalność handlową między wybrzeżami afrykańskimi i azjatyckimi. W szczególności kamienne miasto jest również naznaczone tym, że jest miejscem, gdzie handel niewolnikami został ostatecznie zakończony.

Kamienne Miasto Zanzibar ciekawostki Tanzania zabytki Afryka
Kamienne Miasto. Domy nad brzegiem oceanu. Foto: Olivier Lejade / cc by-sa 2.0

Atrakcje Kamiennego Miasta

Kamienne Miasto, to nie tylko budynki. Warto odwiedzić choćby targ spożywczy Forodhani Gardens położony jest tuż nad brzegiem morza. Można tam poczuć piękną bryzę, ponieważ dziesiątki straganów z jedzeniem późno w nocy na świeżym powietrzu serwują pyszny wybór lokalnej kuchni Zanzibaru.

Wybór jest ogromny: od słynnej pizzy zanzibarskiej po kebaby mięsne, lokalne ryby, chleb kokosowy, grillowany maniok, pieczoną kukurydzę, grube słodkie ziemniaki po czosnkowe czapati i niesamowity wybór świeżych owoców.

Warto oczywiście zwiedzić Stary Fort mieszczący galerię sztuki i targ z osobliwościami, to imponująca, jeśli nie rozpadająca się budowla wzdłuż promenady miasta kamiennego.

Wejście tutaj jest darmowe, można wędrować po okolicy, podziwiać ruiny i cieszyć się ciszą i spokojem.

Kamienne Miasto Zanzibar ciekawostki Tanzania zabytki Afryka
Kamienne Miasto. Wejście do rezydencji Tipu Tipa

Muzeum w pałacu i kościoły

Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również Muzeum Pałacowe. Opłata za wstęp do kultowego Muzeum Pałacowego w Kamiennym Mieście, to zaledwie 3 dolary. Zdecydowanie kwota jest tego warta, biorąc pod uwagę, że w zamian dostaje się godzinę ciekawej dawki historii. Muzeum Pałacowe jest świetnym wprowadzeniem do historii Zanzibaru i wielu udaje się tam przed wizytą w Kamiennym Mieście, aby poznać dziedzictwo wyspy i jej bogactwo różnych wpływów.

Wizyta w Kamiennym Mieście, to doskonała okazja aby podziwiać mieszankę różnych budynków religijnych. Od kościołów anglikańskich po świątynie hinduistyczne i meczety islamskie, które odbijają się echem w wezwaniu do modlitwy, odkrywanie wszystkich tych różnych aspektów tego zakątka to świetny sposób, aby poczuć klimat tego miejsca.

Kamienne Miasto Zanzibar ciekawostki Tanzania zabytki Afryka
Kamienne Miasto i jego wyjątkowa atmosfera

Najbardziej znane świątynie, to bielony meczet Malindi i fascynujący historycznie kościół w pobliżu dawnego targu niewolników. Ten targ, to kolejny punkt obowiązkowy, jeśli chodzi o atrakcje Kamiennego Miasta na Zanzibarze.

Ile potrzeba czasu, aby zwiedzić Kamienne Miasto, starą dzielnicę Zanzibaru, do tego poczuć i zapamiętać jego wyjątkową atmosferę? Co najmniej kilka godzin.

Na koniec ciekawostka dla fanów rocka i grupy Queen. 5 września 1946 roku w miejskim szpitalu w Kamiennym Mieście przyszedł na świat Farrokh Bulsara, którego świat poznał jako Freddie Mercury.

Kamienne Miasto ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Górne foto: Richard Mortel / cc by-sa 2.0

Zobacz też:
> Indie. Świątynia Amristar

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)