Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

podróże

Indie. Złota Świątynia Amritsar

Złota świątynia Amritsar Punjab Indie ciekawostki
Email :14

Złota Świątynia ciekawostki i informacje

Złota Świątynia Amritsar (Sri Harimandir Sahib Amritsar) znajduje się w indyjskim mieście Amritsar. Jest nie tylko centralnym miejscem religijnym Sikhów, ale także symbolem ludzkiego braterstwa i równości. Każdy, bez względu na wyznanie czy rasę, może bez przeszkód szukać tam duchowego pocieszenia i spełnienia religijnego. Reprezentuje również odrębną tożsamość, chwałę i dziedzictwo Sikhów.

Drogocenny zabytek

Miasto Amritsar jest znane na całym świecie z pięknej i bardzo szanownej Złotej Świątyni zwanej też Sri Harmandir Sahib, która jest jednym z najbardziej znanych miejsc duchowych w kraju. Świątynia jest dwukondygnacyjna, a jej górna połowa pokryta jest prawie 400 kilogramami czystego złota płatkowego, co nadało jej angielski przydomek.

Uważa się, że Maharaja Ranjit Singh, przywódca imperium Sikhów, zainicjował budowę w XIX wieku. Pozostała część kompleksu świątynnego zbudowana jest z białego marmuru, inkrustowanego drogocennymi i półszlachetnymi kolorowymi kamieniami. Do tworzenia motywów wykorzystano technikę pietra dura. Wielki kompleks świątynny zachwyca rozmiarem.

Guru Arjan Sahib, Piąty Nanak, wpadł na pomysł stworzenia centralnego miejsca kultu dla Sikhów i sam zaprojektował architekturę Sri Harmandir Sahib. Teren pod to miejsce został nabyty przez wcześniejszych Guru Sahibów za opłatą lub bezpłatnie od Zamindarów (właścicieli) z rodzimych wiosek. Powstał również plan założenia osady miejskiej. Dlatego w 1570 r. Rozpoczęto prace budowlane nad Sarovarem i miastem. Prace nad obydwoma projektami zakończono w 1577 roku.

Złota świątynia Amritsar Punjab Indie ciekawostki
Złota świątynia Amritsar. Punjab, Indie

Jak zachować się w Złotej Świątyni

Na znak szacunku przed wejściem do Złotej Świątyni należy zakryć głowę i zdjąć obuwie. Kiedy słucha się pięknych nut gurbani (pieśni duchowych), spokojna duchowość świątyni uspokaja duszę.

Można również skorzystać z bezpłatnego posiłku, który jest oferowany tutaj dla około 20 tysięcy osób każdego dnia w Guru Ka Langar. To posiłek wspólnotowy, niezależnie od kasty, wyznania czy płci odwiedzających. Cały proces jest zarządzany przez wolontariuszy.

Piękna architektura i uzdrawiające jezioro

Architektura świątyni jest spektakularna, a podstawę konstrukcji stanowi 67 stóp kwadratowych marmuru. Lśniącą świątynię otacza Amrit Sarovar (kałuża nektaru), której wody mają właściwości lecznicze. Można również obserwować kolorowe ryby pływające w czystych, błękitnych wodach jeziora, gdy wielbiciele kąpią się w nim. Świątynia została zaprojektowana z uwzględnieniem podstawowych zasad sikhizmu, które opowiadają się za powszechnym braterstwem i etosem obejmującym wszystko.

Złota świątynia Amritsar Punjab Indie ciekawostki
Złote detale. Złota świątynia ciekawostki

Przy głównym wejściu znajduje się imponująca wieża zegarowa, w której jest Centralne Muzeum Sikhów. Stąd można podziwiać spektakularne widoki na sanktuarium i jego elegancką sylwetkę w Amrit Sarovar. Drugie wejście prowadzi przez srebrne drzwi wspaniale zdobionego Darshani Deori, które prowadzą na groblę łączącą sanctum sanctorum z Parikramą, marmurową powierzchnią otaczającą sarowar.

Magiczne drzewo i świątynie

W północno-zachodnim narożniku kompleksu znajduje się drzewo Jubi, które podobno posiadają specjalne moce. Mówi się, że drzewo zostało zasadzone 450 lat temu przez pierwszego arcykapłana Złotej Świątyni, Babę Buddę.

W ciągu dnia w świątyni przechowywana jest święta księga sikhów – Granth Sahib. W nocy jest przenoszona do Akal Takth lub Wiecznego Tronu, w którym znajduje się starożytna broń wcześniej używana przez wojowników sikhijskich.

Wokół Sri Harmandir Sahib znajdują się inne słynne świątynie, w tym Świątynia Durgi, a także piękny ogród i wieża Baba Atal. Mówi się, że mędrzec Valmiki napisał epicką Ramajanę w tym świętym miejscu.

Złota świątynia Amritsar Punjab Indie ciekawostki
Złota świątynia od innej strony

Złota Świątynia Amritsar ciekawostki

1) Do świątyni wchodzi się z czterech różnych stron, aby okazać otwartość i akceptację.

2) Świątynia Amristar została początkowo zbudowana bez złotej powłoki. Za panowania Maharajy Ranjita Singha, władcy Pendżabu na początku XIX wieku, świątynia przeszła pełną renowację i została przekształcona w to, czym jest dzisiaj.

3) Przed zbudowaniem świątyni, pierwszy Guru Sikhów, Guru Nanak, medytował w tym miejscu. Dopiero piąty Guru, Guru Arjana, zbudował świątynię.

4) Świątynia jest uważana za świętą, ponieważ 35% pielgrzymów, którzy ją odwiedzają, to wyznania inne niż sikhijskie.

5) Langar w Złotej Świątyni mieści do 200 tysięcy ludzi podczas specjalnych wydarzeń religijnych. O dziwo, całe serwowane jedzenie, to darowizny od wiernych.

6) Z ręcznie malowanymi mozaikami i wzorami, Złota Świątynia jest jednym z najważniejszych symboli geniusza architektonicznego Indii.

Złota Świątynia ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)