Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Zofia Nałkowska – ciekawostki

Zofia Nałkowska ciekawostki informacje życiorys cytaty anegdoty
Email :74

Zofia Nałkowska (1884-1954) – polska pisarka, publicystka i dramatopisarka

Kim była Zofia Nałkowska

1) W pełni nazywała się Zofia Gorzechowska, primo voto Rygier, z domu Nałkowska. Rygier po pierwszym mężu, Gorzechowska po drugim. Nałkowska, to jej nazwisko panieńskie.

2) Już w młodości wykazała się zdolnościami pisarskimi. W wieku 14 lat zadebiutowała na łamach “Przeglądu Tygodniowego” wierszem pt.”Pamiętam”. Od tego czasu jej poezja ukazywała się w różnych czasopismach.

3) Miłość do tworzenia poezji przerodziła się w miłość do prozy. W 1904 roku wydała “Lodowe pola”, które ukazywały się we fragmentach regularnie w czasopiśmie “Prawda”. Od tamtej pory skupiała się głównie na powieściach.

4) Nałkowska studiowała na tzw. Uniwersytecie Latającym, który swoją nazwę zawdzięcza ciągłym zmianom miejsc wykładów i brakowi stałej siedziby (ze względu na tajność nauczania). Ukończyła geografię, historię, ekonomię i językoznawstwo, a poza tym także prywatną pensję w Warszawie.

Zofia Nałkowska – życie prywatne

5) Jej pierwszym mężem był Leon Rygier, polski publicysta i pedagog. Można powiedzieć, że sami sobie przewidzieli rozwód, ponieważ chcąc ułatwić jego ewentualny przebieg, przeszli na kalwinizm. Przestali żyć w małżeństwie po 5. latach od zawarcia ślubu, jednak sam rozwód odbył się po 14 latach od ślubu.

6) Drugim mężem Nałkowskiej był Jan Jur-Gorzechowski. To małżeństwo również nie przetrwało próby czasu, ponieważ rozstali się po 7. latach (1922-1929).

7) Jej siostra Hanna była rzeźbiarką. Podczas trwającej w Polsce okupacji niemieckiej, wspólnie prowadziły mały sklep z wyrobami tabacznymi.

8) Aby otworzyć wspomniany sklepik z siostrą, musiała zdobyć pieniądze na towar. W tym celu sprzedała pierścionek z brylantem, za który dostała 1200 złotych. Niestety biznes szedł średnio, ponieważ klienci często zapożyczali się i nie regulowali długów.

Zofia Nałkowska – pisarka

9) W swoich dziełach Nałkowska najczęściej podejmowała tematykę praw kobiet i ich pozycji społecznej. Bohaterki często nie godziły się na zastany porządek obyczajowy i dążyły do wolności i swobody.

10) Zofia Nałkowska często postulowała swobodę seksualną. Liczne źródła donoszą, że miała ponad 50 kochanków, także podczas trwania związków małżeńskich.

11) Prowadziła salon literacki. Często bywał w nim Witold Gombrowicz, z którym utrzymywała przyjacielskie stosunki.

12) W 1953 roku Zofia Nałkowska otrzymała nagrodę państwową I stopnia za całokształt twórczości (na 50-lecie działalności literackiej). Jest także laureatką Złotego Wawrzynu Polskiej Literatury i Państwowej Nagrody Literackiej za powieść “Granica”.

Zofia Nałkowska – wybrane dzieła

1922: Charaktery
1923: Romans Teresy Hennert (powieść)
1925: Dom nad łąkami (powieść autobiograficzna, opisująca dom dzieciństwa pisarki w Wołominie koło Warszawy)
1935: Granica (powieść)
1946: Medaliony

Zofia Nałkowska ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Comments are closed

Podobne artykuły