Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • sport
  • Sport żużlowy na świecie – to warto wiedzieć
sport

Sport żużlowy na świecie – to warto wiedzieć

żużel speedway zawody żużlowe żużlowcy
Email :43

Zasięg sportu żużlowego (speedway’a) jest sprawą mocno subiektywną. Dlaczego? Ponieważ nie do końca wiadomo, w ilu krajach tak naprawdę tę dyscyplinę uprawia się w jakimkolwiek stopniu, choćby amatorskim. Wiemy natomiast, gdzie żużel jest profesjonalny

Żużel w Europie

W Europie najlepsi w sporcie żużlowym są bezwzględnie Polacy i Duńczycy. Od lat dzielą się medalami czempionatów drużynowych oraz indywidualnych. Nie można zapominać o Szwecji, z której również pochodzi kilku mistrzów świata na żużlu, jak choćby rekordzista, sześciokrotny mistrz świata Tony Rickardsson. Pięć triumfów odniósł już w nowej formule Grand Prix, która odbywa się od 1995 roku. Rok wcześniej, w roku 1994 wywalczył swoje pierwsze złoto w Vojens. Sześć tytułów IMŚ na żużlu ma w dorobku również Nowozelandczyk Ivan Mauger, które zdobywał je w jednodniowych finałach na przestrzeni lat 1968-1979.

Speedway na świecie

Z Nowej Zelandii wcześniej pochodziło więcej dobrych żużlowców. Teraz ze świecą takich szukać. Sporo jednak nadal ściga się Australijczyków, choć warto podkreślić, że większość z nich swoje żużlowe szlify zbierało bądź zbiera w Europie. Poza naszym kontynentem sporo żużlowców wychowała też Ameryka, a konkretniej Stany Zjednoczone. Jednym z bardziej rozpoznawalnych żużlowców jest Greg Hanckock, czterokrotny złoty medalista. W przeszłości w barwach USA ścigał się między innymi Bruce Penhall czy Billy Hamill i Sam Ermolenko. Był też mistrz świata Jack Milne.

Jeśli klasyfikować Rosję jako pozaeuropejski kraj, to tutaj również żużlowe historie są rozległe. Artiom Łaguta pochodzi przecież z dalekich, wschodnich krańców Rosji, które zdecydowanie należą do Azji. Co ciekawe, do tej pory jest jedynym mistrzem świata z Rosji. W odmianie lodowej (żużel na lodzie) nie ma natomiast na nich mocnych. Oczywiście obecnie ich kariery mocno przerwały sprawy wojny z Ukrainą.

W pozostałych krajach świata ciężko szukać żużlowców, którzy profesjonalnie uprawialiby ten sport. Natomiast W Europie na motocyklach żużlowych ścigają się jeszcze w Niemczech, Norwegii, Finlandii, Francji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii. Oczywiście, w wielu z tych krajów na palcach jednej dłoni moglibyśmy policzyć profesjonalnych żużlowców.

Bogate tradycje są również w Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi wielu znakomitych żużlowców, zarówno obecnie, jak i w przeszłości. Jeszcze do niedawna Brytyjczycy dysponowali jedną z najsilniejszych i najbardziej wymagających lig żużlowych na świecie, lecz w ostatniej dekadzie to się zmieniła.

Najsilniejszymi ligami są zatem polska, szwedzka i duńska. Reszta? To już niestety ligi półamatorskie. Zatem każdy żużlowiec, który prezentuje wysoki poziom, szuka zatrudnienia w klubach z trzech wspomnianych lig.

Żużel: (c) Anegdoty.pl / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki żużlowe
> Polski żużlowiec Zenon Plech

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)