10 niezwykłych faktów na temat kasztanów

kasztanowiec kasztany ciekawostki o kasztanach kasztan

Kasztany ciekawostki o kasztanach, które należy znać. Kasztan jadalny, nasiona kasztanowca, co czego służą owoce kasztanowców

Kasztany – występowanie, właściwości

1) Drzewa i krzewy kasztanowca rosną w Europie, Ameryce Północnej i Azji Wschodniej. Dorastają nawet do 40 metrów wysokości. Na świecie istnieje ok. 25 gatunków kasztanowca.

2) Kasztanowce, to drzewa trujące i nie należy jeść ich kwiatów. Ale jest też kasztanowiec jadalny. Jego owoce (kasztany) można spożywać na surowo, można je gotować lub piec. Robi się nich zupę, ciasto, kompot, a przetarta masa kasztanowca jest używana do wyrobów cukierniczych oraz do mięs.

3) Niektóre gatunki kasztanowca sadzone są jako drzewa parkowe i alejowe. To drzewo z charakterystycznymi liśćmi kwitnie w maju, a we wrześniu dojrzałe kasztany spadają z drzew na ziemię.

4) Podobno kasztany emanują promieniowanie. Niektórzy mówią, że kasztan, to naturalny odpromiennik negatywnej energii. Jeden lub dwa kasztany noszone w kieszeni, podobno dodają człowiekowi energii.

5) Z niedojrzałych nasion kasztanowca wytwarza się wyciąg alkoholowy. Pomaga przy niektórych schorzeniach.

liście kasztanowiec kasztany ciekawostki o kasztanach kasztan
Ciekawostki o kasztanach: liście kasztanowca rosnącego w parku

Ciekawostki o kasztanach

6) O kasztanach przypominamy sobie jesienią. Z zebranych z trawy kasztanów dzieci pod opieką dorosłych tworzą dla zabawy ludki i zwierzątka. Do tworzenia ludków można też wykorzystać żołędzie, szyszki, jarzębinę, kawałki kory, łupiny z orzechów, itp.

7) Konie o brązowym umaszczeniu, nazywane są kasztanami. Dlatego, ponieważ kolor sierści przypomina kasztany. Najsłynniejsza klacz w polskiej historii, to Kasztanka, na której jeździł Józef Piłsudski.

8) Kasztany można samodzielnie wyhodować w doniczce.
Niektórzy miłośnicy miniaturowych roślin, mają w doniczkach małe drzewko kasztana czyli Bonsai Kasztanowiec.

9) Kasztanowiec jadalny, to drzewo mało odporne na mrozy. a równocześnie odporne na suszę. Dlatego lepiej rośnie w Europie południowej, gdzie jest cieplej.

10) Jak odróżnić drzewo kasztanowca jadalnego od niejadalnego? Różnią się kształtem liści. Liście kasztanowca jadalnego są pojedyncze i na krawędziach mają ząbki.

Ciekawostki o kasztanach: (c) Anegdoty.pl + Sadurski.com

Zobacz też:
> Kwiaty jadalne