Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Z czego słynie Pasłęk i okolice. 20 ciekawostek

Pasłęk ciekawostki o Pasłęku atrakcje zabytki
Email :3222

Niezwykłe ciekawostki o Pasłęku i zaskakujące informacje, które przybliżą to piękne miasto. Dlaczego odwiedzić Pasłęk i co tu jest ciekawego?

Ciekawostki o Pasłęku, które warto znać

1) 13-tysięczny Pasłęk, miasto w woj. warmińsko-mazurskim. Uzyskał prawa miejskie w 1297 roku.

2) Wśród pasłęckich legend, jest legenda od Świętym Jerzym na Murach (podobno jego postać pojawiła się na murach obronnych podczas oblężenia miasta w 1520 roku) i o Baszcie słoniowej.

3) Kulę armatnią z czasów potopu szwedzkiego, w 2019 r. umieszczono w murze obok Bramy Młyńskiej. Pasłęk w 1659 r. oblegały wojska szwedzkie, jednak go nie zdobyły.

szwedzka kula armatnia atrakcje Pasłęka
Szwedzka kula armatnia w ścianie muru

4) Gotycki Kościół św. Bartłomieja zbudowano w XIV wieku.

5) Tradycja pasłęckich pierników sięga roku 1857, gdy zaczęto je wypiekać w tutejszej cukierni.

6) Oryginalną budowlą w centrum miasta jest gotycki ratusz, zbudowany w 1380 roku. Został odbudowany po zniszczeniach podczas II wojny światowej, w 1961 roku.

średniowieczny ratusz Pasłęk zabytki atrakcje
Niegdyś średniowieczny ratusz Pasłęka

7) Zachowała się duża część średniowiecznych murów miejskich, odrestaurowanych w ostatnich latach. Ich łączna długość wynosi 1200 metrów, są więc najdłuższymi murami obronnymi w woj. warmińsko-mazurskim.

8) Na murach stoi m.in. XIV-wieczna baszta Biały Płaszcz. Została rozebrana w XIX wieku i była budynkiem mieszkalnym. Gdy ten zniszczono podczas II wojny światowej, basztę odbudowano. Jest też Brama Kamienna (Wysoka) i Brama Młyńska.

9) Z Pasłęka do Elbląga jest 26 kilometrów odległości.

zamek krzyżacki ciekawostki o Pasłęku atrakcje zabytki
Środkowa część zamku krzyżackiego. Ciekawostki o Pasłęku, atrakcje, zabytki

Zamek Krzyżacki w Pasłęku

10) Zamek w Pasłęku (Plac św. Wojciecha 5) ma dwie wieże. Po zniszczeniach II wojny światowej, w latach 1968-1975 został odbudowany i obecnie mieści się w nim kilka instytucji: Urząd Miejski, Pasłęcki Ośrodek Kultury z kinem, Powiatowy Urząd Pracy oraz Biblioteka Publiczna.

11) Zbudowano go na wzniesieniu, nad doliną rzeki Wąskiej. Pruską warownię Passlock zdobyli Krzyżacy w latach 30. XIII wieku, a około 1320 r. wznieśli tu swój zamek. Po wojnie polsko-pruskiej (1520) zamek został zniszczony i rozebrany. Nowy wzniesiono w XVI wieku, między latami 40-ymi a rokiem 1578. To wtedy do części środkowej dobudowano oba skrzydła.

Izba Historyczna Pasłęk zamek
Izba Historyczna w zamkowej wieży, fragment ekspozycji

Izba Historyczna w wieży zamku

12) Odwiedzając zamek, warto wejść schodami dwie kondygnacje wyżej, aby (za darmo) zwiedzić Izbę Historyczną. To okazja, aby poznać historię miasta Pasłęk, jego mieszkańców, na przestrzeni wieków. Jest tu m.in. wiele plansz z ciekawymi informacjami oraz archiwalnymi zdjęciami.

Ekspozycja znajduje się wewnątrz jednej z dwóch wież zamku, na kilku kondygnacjach, na które wchodzi się schodami.

organy Hildenbrandta Pasłęk ciekawostki o Pasłęku atrakcje zabytki
Unikalne organy Hildenbrandta w kościele św. Bartłomieja. Ciekawostki o Pasłęku

Organy Hildenbrandta w Pasłęku

13) Ciekawą historię mają organy w kościele św. Bartłomieja. Te barokowe organy mają unikalną konstrukcję, są zabytkiem unikalnym w skali ogólnopolskiej, a nawet światowej. Są jednymi z nielicznych organów w północnej Polsce, które przetrwały II wojnę światową.

14) Pierwszy pozytyw (instrument muzyczny) trafił tu około 1550 roku, drugi w 1580 roku. Kilkanaście lat później, w 1597 roku organy zbudował tu Joachim Zickerman, organmistrz z Królewca, wraz z rzeźbiarzem Asmanem Moellerem z Lubeki.

15) Obecne organy powstały w latach 1717-1719 i stworzył je Andreas Hildenbrandt z Gdańska. Był to największy z dotychczasowych instrumentów powstałych w jego warsztacie (stworzył też pół setki innych). Wykorzystał do tego części organów z pasłęckiego kościoła – tych w 1597 roku. Instrument znajdował się w dwóch oddzielnych szafach i takie rozwiązanie Hildenbrandt zrobił już wcześniej, w kościele św. Trójcy w Gdańsku. W kolejnych wiekach organy były naprawiane i przebudowywane.

16) W latach 2010-2013 organy Hildelbrandta przywrócono do świetności. Od 2013 r. w Pasłęku organizowany jest międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Poważnej.

Brama Młyńska Pasłęk atrakcje zabytki
Średniowieczna Brama Młyńska. Zbudowano ją najbliżej zamku

Pasłęk i okolice – kościół w Mariance

17) We wsi Marianka blisko Pasłęka stoi ceglany, gotycki kościół świętych Piotra i Pawła, zbudowany w latach 1342-1520 czyli w czasach krzyżackich. Jego najstarszą częścią jest prezbiterium z połowy XIV wieku (1342-1365). W XV wieku świątynię powiększono.

18) Wewnątrz na ścianach są malowidła powstałe w kilku etapach, w latach 1440-1460. Przez jakiś czas, od 1525 r. kościół był świątynią luterańską. Podczas remontu w latach 1892-1892 częściowo odsłonięto wspomniane wyżej gotyckie malowidła ścienne. Od 2007 r. trwają prace konserwatorskie.

A może rejs po Kanale Elbląskim?

19) Będąc w Pasłęku, warto przebyć podróż (dwu- lub pięciogodzinną) po Kanale Elbląskim. Dzięki specjalnym pochylniom, woda kanału znajduje się na kilku poziomach, a różnica poziomów wynosi prawie 100 metrów. To tyle, ile wysokości ma Katedra św. Mikołaja w Elblągu.

20) Rejs wiedzie między jeziorem Jeziorak a jeziorem Drużno. Między kilkoma poziomami, łódź porusza się po pochylniach znajdujących się na torach. Statek może jednorazowo zabrać na pokład 48 osób, bilet normalny obecnie kosztuje od 45 do 85 zł (w zależności od opcji). Na małe dzieci jest duża zniżka, bilety grupowe są tańsze. Rejsy dwugodzinne są w godz. 8.45, 11.00, 13.30 i 16.00. Rejsy 5-godzinne odbywają się w wybrane dni tygodnia.

Zdjęcia i ciekawostki o Pasłęku: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Braniewo, woj. warmińsko-mazurskie
> Bydgoszcz

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)