Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

artykuły

Kim jest freelancer i jak zostać freelancerem?

freelancer
Email :33

Jeśli chcesz mieć możliwość pracy z różnymi klientami i mieć elastyczny harmonogram, to możesz rozważyć zostanie freelancerem. Freelancer to osoba pracująca na podstawie umowy o pracę jako własna działalność gospodarczą, a nie jako pracownik zatrudniony na stałe, bezpośrednio. Zrozumienie, jak rozpocząć tę karierę, może pomóc Ci odnieść sukces i wygenerować potencjalnie duży dochód.

Freelancer to osoba, która pracuje według zadania, godziny lub dnia i najczęściej nie pracuje dla jednego pracodawcy. Może zawierać umowy z firmami lub świadczyć usługi osobom fizycznym za pośrednictwem platform internetowych. Niezależnie od rodzaju klientów, z którymi współpracuje, freelancer zazwyczaj nie jest związany długoterminowo z żadnym konkretnym pracodawcą. Można pracować jako freelancer w różnych branżach, w tym w pisaniu, tworzeniu oprogramowania, projektowaniu graficznym, marketingu, księgowości, zarządzaniu projektami i nauczaniu. Niektórzy freelancerzy wybierają konkretną branżę jako swój cel, podczas gdy inni mogą mieć szerszy zestaw umiejętności, aby mieć większą elastyczność w swojej pracy.

Kiedy pracują dla firmy, to są oni uważani za ich kontrahenta, a nie pracownika. Freelancerzy mają także inne obowiązki niż pracownicy. Są odpowiedzialni za zarządzanie swoimi projektami, ustalanie godzin pracy, wystawianie rachunków klientom i płacenie podatków od samozatrudnienia. Freelancerzy zazwyczaj współpracują z klientami krótkoterminowo, chociaż z niektórymi klientami mogą nawiązać stałą współpracę. W wolnych chwilach po pracy, freelancerzy często lubią grać w gry hazardowe w https://mr.bet/pl.

Korzyści z bycia freelancerem

Praca jako freelancer może przynieść następujące plusy:

  • Większe poczucie niezależności. Freelancing często daje większą kontrolę nad obciążeniem pracą w przeciwieństwie do pracownika pełnoetatowego. Możesz decydować, jakie nowe projekty zaakceptujesz i jakie stawki pobierasz za pracę.
  • Bardziej elastyczny harmonogram. Możesz decydować, gdzie i kiedy będziesz pracować nad projektami. Często masz możliwość pracy z domu i ustalania godzin pracy.
  • Potencjał zwiększenia dochodów. Ponieważ możesz negocjować stawkę wynagrodzenia w ramach umowy, możliwe jest częstsze uzyskiwanie podwyżek niż w przypadku pracownika zatrudnionego na pełny etat i generalnie jesteś w stanie zapewnić sobie jedynie roczne podwyżki. Możliwe jest również podjęcie pracy niezależnej, gdy nadal masz pracę na pełny etat, dzięki czemu możesz zarobić dodatkowy dochód.

Jak zostać freelancerem?

Oto 8 kroków, które możesz podjąć, aby odnieść sukces jako freelancer i cieszyć się niezależnością finansową oraz atrakcyjną pracą.

1. Określ powody, dla których chcesz zostać freelancerem

Jeśli chcesz odnieść sukces jako freelancer, pierwszym krokiem jest zdefiniowanie swojego ostatecznego celu. Poświęć trochę czasu i zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz nim zostać. Niezależnie od tego, czy powodem jest osiągnięcie określonego stylu życia, czy zarobienie dodatkowych pieniędzy, to znajomość swojej motywacji może pomóc w utrzymaniu produktywności.

2. Wyznaczaj sobie terminy

Ustal termin realizacji każdego z kluczowych celów. Możesz na przykład wyznaczyć terminy wyboru swojej niszy, znalezienia pierwszego klienta i opuszczenia pracy na pełny etat, jeśli masz taki zamiar. Ponieważ freelancerzy tworzą swoje harmonogramy i trzymają się ich bez żadnego nadzoru, wyznaczenie sobie terminów od samego początku może pomóc Ci poczuć się komfortowo. Możesz mieć pewną swobodę w zakresie tych terminów, ponieważ jesteś nowy w tej branży.

3. Zdefiniuj swoją niszę, w której chcesz pracować

Wielu freelancerów zaczyna od zaoferowania doświadczenia, które zdobyli w poprzednich miejscach pracy. To szybki sposób na rozpoczęcie pracy bez konieczności zdobywania dodatkowych umiejętności. Zrób listę swoich obecnych umiejętności i zastanów się, jak przekształcić je w usługę, za którą klienci będą skłonni zapłacić. Następnie możesz stworzyć podsumowanie swojej usługi, które opisuje, czym się zajmujesz i opisuje, w jaki sposób pomaga ona potencjalnym klientom. Pomoże Ci to zaprezentować swoje usługi przyszłym klientom.

4. Sprawdź, co potrzebujesz zrobić, aby zacząć działać jako freelancer

W Polsce, aby w pełni legalnie i transparentnie działać jako freelancer, konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Bez tego żaden potencjalny klient nie będzie mógł z Tobą współpracować i wystawiać Ci faktur za zrealizowaną pracę.

5. Stwórz portfolio

Twoje portfolio to zbiór Twoich wcześniejszych prac, który podkreśla Twoje umiejętności i doświadczenie w konkretnej niszy. Potencjalni klienci zazwyczaj proszą freelancerów o dostarczenie im portfolio oprócz CV. Jeśli dopiero zaczynasz w wybranej przez siebie niszy, to możesz stworzyć portfolio z przykładowymi pracami. Możesz także zbudować swoje portfolio, pracując po obniżonej stawce lub dla organizacji non-profit, aby zdobyć doświadczenie.

6. Ustaw swój cel miesięcznych dochodów

Chociaż osiągnięcie dochodu w pełnym wymiarze godzin może zająć trochę czasu, to nadal ważne jest określenie miesięcznych zarobków. Oblicz swoje miesięczne wydatki związane z działalnością. To może pomóc Ci ustalić, jaki dochód potrzebujesz, aby żyć wygodnie i jednocześnie realizować swoje cele finansowe. Ważne, aby na koniec miesiąca po odjęciu kosztów, mógłbyś być zadowolony z dostępnych wolnych środków na Twoim koncie bankowym.

7. Utrzymuj wydatki na niskim poziomie

Jako freelancer możesz mieć wydatki służbowe, których nie poniósłbyś jako pracownik pełnoetatowy. Na przykład:

  • laptop,
  • smartfon,
  • internet,
  • wszelkie usługi biznesowe,
  • księgowość,
  • podatki.

Załóżmy, że pracujesz w domu. W takim przypadku możesz również zaliczyć część kosztów mediów i mieszkania do wydatków służbowych. Pomocne może być sporządzenie listy już istniejących wydatków, aby sprawdzić, które z nich są niezbędne do prowadzenia działalności freelancingowej. W miarę rozwoju Twojej firmy możesz inwestować więcej w działalność freelancingową i zwiększać koszty. Na początku utrzymuj koszty na niskim poziomie i skupiaj się na poziomie dochodów, który musisz osiągnąć, aby opłacić podstawowe zobowiązania finansowe.

8. Znajdź pracę

W sieci istnieje wiele ofert pracy dla niezależnych pracowników. Istnieją także specjalne freelancerowe portale internetowe, które posiadają mnóstwo ofert pracy właśnie dla tego typu działalności gospodarczej. Z pewnością znajdziesz tam swoich przyszłych potencjalnych klientów. Rejestracja konta użytkownika w tego typu portalach jest prosta i szybka, a wyszukiwarki pracy dla freelancerów są intuicyjne.

1351 / zawsz

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)