10 ciekawostek o Gocławiu w Warszawie

Jezioro Balaton Gocław ciekawostki o Gocławiu

Z czego słynie Gocław ciekawostki z historii i współczesności, co tu jest ciekawego. Park nad Balatonem, Kanał Gocławski, lotnisko na Gocławiu, gmach Polsatu, Rondo Kamili Skolimowskiej

Fakty o Gocławiu

1) Gocław, to osiedle w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe. Jego powierzchnia wynosi ponad 4 km².

2) Gocław znalazł się w granicach Warszawy, w kwietniu 1916 roku.

Gocław ciekawostki z historii

3) Od IX wieku była tu wieś, której nazwa prawdopodobnie pochodziła od imienia jej właściciela – Gościsława. Z dokumentów wiadomo, że w 1155 r. należała do biskupa płockiego.

4) W okresie międzywojennym w Gocławiu planowano wybudowanie drugiego po Okęciu międzynarodowego portu lotniczego w Warszawie. Podjęto pierwsze prace, jednak wojna przekreśliła te plany. Po wojnie było tu lotnisko sportowe Aeroklubu Warszawskiego. Zostało zlikwidowane w 1976 roku.

Jezioro Balaton Gocław ciekawostki o Gocławiu kościół
Kościół św. Apostołów Jana i Pawła i pomnik Jana Pawła II, postawiony w 2006 roku. Gocław ciekawostki

Fakty o Gocławiu

5) Gocław-Lotnisko – tak nazwano wielkie osiedle mieszkaniowe, które zaczęto tu budować w 1977 roku. Powstało na terenach dawnego lotniska.

6) Kanał Gocławski, to kanał między Jeziorem Gocławskim (ok. 1,5 ha powierzchni) a Kanałem Nowa Ulga.

7) Park Nad Balatonem, to mający ok. 7 ha powierzchni park, założony w 2010 roki. Znajdujące się tu Jezioro Balaton na 2,6 ha powierzchni. Powstało na Gocławiu w latach 80. XX wieku. Mniejszy, sztuczny akwen powstał już w latach 20-ych XX wieku.

8) Jedno z rond na Gocławiu od 2016 r. nosi imię Kamili Skolimowskiej (1982-2009) – znanej lekkoatletki rzucającej kulą, które mieszkała w tych okolicach.

9) Na Gocławiu jest siedziba telewizji Polsat. Wieżowiec ma 19 kondygnacji, a na jego szczycie jest duża platforma, na której w razie potrzeby lądują helikoptery. Adres: ul. Ostrobramska 77.

10) Terminal Kultury Gocław, to nowoczesny ośrodek kultury. Otwarto go w 2022 roku.

Gocław ciekawostki + zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: bloki na Gocławiu i Jezioro Balaton

Zobacz też:
> Ciekawostki o Bródnie
> Warszawska Praga – ciekawostki