Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • historia
  • Król Kazimierz Wielki – niezwykłe ciekawostki
ciekawostki

Król Kazimierz Wielki – niezwykłe ciekawostki

król Kazimierz Wielki ciekawostki życiorys Jan Matejko
Email :44

Kazimierz Wielki ciekawostki

Kazimierz Wielki (1310-1370), król polski w latach 1333-1370, ostatni polski król z dynastii Piastów. Najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć, życiorys, ciekawostki

Ciekawostki o Kazimierzu Wielkim

1) Historycy uważają go zgodnie za jednego z najwybitniejszych władców Polski. Stąd też jego pochlebny przydomek “Wielki”. Mówi się, że “zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Tron objął w wieku 23 lat, a królem był przez 37 lat, do śmierci w 1370 roku.

2) Jego ojcem był poprzedni król Polski, Władysław Łokietek. Ponoć na łożu śmierci miał polecić synowi, aby odzyskał utracone ziemie, które wpadły w ręce Krzyżaków.

3) Kazimierz Wielki niestety nie doczekał się męskiego potomka do tronu. Mimo że miał aż 4 żony, nie udało mu się spłodzić syna, miał za to 5 córek. Co prawda narodziło mu się kilku synów, jednak były to dzieci spłodzone z romansów, dlatego nie mogli oni legalnie objąć tronu. Specjaliści do dziś spierają się, ilu ich właściwie było. Niektórzy mówią, że trzech, a inni że nawet pięciu.

4) Miał dwie córki o tym samym imieniu – Kunegunda. Obie pochodziły od innych matek. Jedna z pierwszego małżeństwa, a druga z ostatniego.

5) Kazimierz Wielki był znany ze swojej nadmiernej kochliwości, o czym świadczy choćby liczba jego żon. Co więcej, historycy twierdzą, że zdarzały mu się przelotne romanse, a nawet… gwałty. Według badań zgwałcił córkę swojej siostry Elżbiety – Klarę, za co mieli później mścić się jej rodzice.

6) Bardzo dbał o rozwój Polski w przeróżnych aspektach, nie tylko politycznych. Stworzył w 1364 roku Akademię Krakowską, która dzisiaj jest renomowanym Uniwersytetem Jagiellońskim.

7) Za jego rządów, według badań historyka i demografa Tadeusza Ładogórskiego, Polska osiągnęła populację w wysokości około 1,2 mln mieszkańców. Liczba wydaje się bardzo mała, ponieważ to aż o 500 tysięcy mniej osób niż liczy sobie obecnie Warszawa, jednak jak na tamte czasy był to znakomity wynik.

Kazimierz Wielki ciekawostki

8) Posiadał w miasteczku Przedbórz luksusowy dworek, gdzie lubił oddawać się polowaniom. Podczas jednego z nich doszło do nieszczęśliwego wypadku. Koń pędząc za jeleniem przewrócił się, a król złamał nogę. Niedługo po tym incydencie wystąpiła u niego gorączka, która w kolejnych dniach wzrastała coraz bardziej. Dwa miesiące później zmarł.

9) W świetle prawa kościelnego Kazimierz Wielki cieszył się niechlubnym tytułem bigamisty. Wziął bigamiczny ślub, w dodatku 2 razy.

10) Mimo że prowadził raczej rozwiązły styl życia, wcale się tego nie wstydził. Nie wypierał się także swoich nieślubnych synów, ponieważ w testamencie użył zwrotu “swoim synom naturalnym…”. Rękopis nie przetrwał próby czasu i nie da się więc ustalić, co i komu przekazał w testamencie.

11) Jego siostra Elżbieta w 1330 roku przeżyła zamach na rodzinę królewską. Była już wtedy żoną węgierskiego króla i mieszkała na zamku w Wyszehradzie, gdzie doszło do ataku. W zamachu straciła 4 palce dłoni. W zemście rodzina wysłała poćwiartowane ciało zamachowcy do różnych miast.

12) Po śmierci Kazimierza Wielkiego władzę przejął syn Elżbiety, ponieważ polski władca nie pozostawił po sobie żadnego legalnego pretendenta do tronu. Ludwik Węgierski rządził Polską przez 12 lat, będąc jednocześnie królem Węgier i Chorwacji.

13) Wizerunek Kazimierza Wielkiego umieszczono na jednym z polskich banknotów. Znajduje się na nominale 50 złotych.

Kazimierz Wielki ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o królach
> Anegdoty o królach
> Jan III Sobieski

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)