Telewizja historia, ciekawostki, wynalazek telewizji
John Loige Baird (1888-1946). Nazwisko mało znane, ale kto z nas wyobraża sobie życie bez przekazywania ruchomych obrazów na odległość – w telewizji, internecie, w smartfonie? Poznaj Bairda, którym miał ogromny wkład w wynalazek telewizji
1) Baird był inżynierem, pionierem telewizji. Wynalazł pierwszy działający system telewizyjny. W 1924 r. skonstruował telewizor. Potem przeprowadził transmisje telewizyjne na duże odległości. Jest uznawany za jednego z dziesiątki największych szkockich naukowców.
Kim był John Loige Baird
2) Był Szkotem. Urodził się 13 sierpnia 1888 r. w kilkunastotysięcznym obecnie mieście Helensburgh w hrabstwie Argyll, zachodnia Szkocja. Był czwartym, najmłodszym dzieckiem Johna Bairda, pastora w miejscowym kościele oraz Jessie Morrison Inglis z Glasgow.
3) Najpierw uczył się w Larchfield Academy w Helensburghu. Później w Glasgow West of Scotland Technical College oraz University of Glasgow. Kształcąc się na przyszłego inżyniera w przemysłowym mieście Glasgow, podpadł na zdrowiu. To wtedy stał się agnostykiem (porzucił wiarę chrześcijańską).
4) I wojna przerwała jego studia i później ich nie dokończył. Zgłosił się na ochotnika do służby w armii brytyjskiej, ale z powodów zdrowotnych został uznany za niezdolnego do czynnej służby. Podjął pracę w Clyde Valley Electrical Power Company, firmie produkującej amunicję.
Wynalezienie telewizji
5) W połowie 1924 r. od Cyrila Franka Elwella kupił ogniwo z siarczku talu opracowane w USA przez Theodore Case. Zainteresowało go, ponieważ było częścią nowej technologii, zwanej “mówiącym obrazem”. Choć innym się to nie udało, był pierwszym który stworzył ruchomy obraz telewizyjny. Było to możliwe dzięki m.in. stworzeniu wzmacniacza wideo. Także dzięki eksperymentowaniu z tzw. dyskiem Nipkowa. Dysk wynalazł w 1884 roku niemiecki inżynier Paul Nipkow (1860-1940).
6) John Baird coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Na początku 1923 r. przeniósł się do Hastings w południowej Anglii. Wynajął tu warsztat, w którym skonstruował pierwszy na świecie działający telewizor. Wykorzystał w tym celu skrzynkę po herbacie, stary pojemnik na kapelusze, soczewki lamp używanych w rowerach, igły, wosk i klej.
7) W 1924 r. jego telewizor przekazywał na odległość zarys różnych przedmiotów. W kolejnym roku przekazywał ruchomy obraz – był to poruszający się wiatrak. 3 miesiące później jego urządzenie transmitowało poruszającego się człowieka.
8) W lipcu 1924 r. poraził go prąd o napięciu 1000 V. Przeżył, jednak miał poparzoną rękę. Niestety właściciel lokalu zażądał, aby opuścił lokal.
Telewizja zdobywa popularność
9) 25 marca 1925 r. swój wynalazek mógł zaprezentować w Londynie, w domu towarowym Selfridges. Robił to codziennie przez kolejne trzy tygodnie. Budziło to zainteresowanie odwiedzających, równocześnie zachęcało ich do odwiedzin i zakupów.
10) 2 października 1925 John Baird osobiście wystąpił w “swojej telewizji”, wraz z głowami lalek brzuchomówcy o imionach James i Stooky Bill. A ponieważ chciał nie tylko “wystąpić”, ale też zobaczyć obraz telewizyjny, poprosił 20-letniego Williama Edwarda Tayntona, aby usiadł w odpowiednim miejscu.
11) Baird, co zrozumiałe, chciał poinformować świat o swoim wynalazku, docierając do opinii publicznej przez media. W październiku 1925 r. odwiedził redakcję gazety Daily Express. Gdy redaktor dowiedział się od recepcjonisty w jakim celu ktoś chce z nim rozmawiać, uznał go za szaleńca. Przecież w skrzynce radiowej nie można oglądać poruszających się ludzi!
12) Potem Baird rozwijał swój wynalazek. W 1927 roku po raz pierwszy transmitował obraz telewizyjny między Londynem a Glasgow (do hotelu Central). W kolejnym roku, gdy już założył swoją firmę Baird Television Development Company Ltd, przekaz telewizyjny transmitował z Europy do USA (do miasta Greenburgh w stanie Nowy Jork, obecnie to przedmieścia Nowego Jorku). Stworzył też pierwszy program telewizyjny dla BBC.
13) W pewnym momencie firma Bairda jako pierwsza zaczęła produkować odbiorniki o nazwie “Televisor“. Przecież chodziło o to, aby jak najwięcej ludzi miało możliwość oglądania telewizji.
14) W 1929 r. John Loige Baird z Francuzami złożył spółkę telewizyjną Télévision-Baird-Natan. W 1930 roku w Londynie, Berlinie, Paryżu i Sztokholmie demonstrował swoją telewizję na ekranach o rozmiarze 60×150 cm. W 1939 r. transmitował mecz bokserski na wielkim ekranie 4,6×3,7 metra.
Telewizja w kolorze i inne wynalazki
15) To również John Baird był pierwszym, który przeprowadził transmisję telewizyjną w kolorze. Było to już w 1939 roku – po tym, jak jego pierwszy system telewizji (już przestarzały) zastąpił systemem telewizji elektronicznej. Wykorzystał do tego lampę katodową, a obecnie ten system koloru nazywany jest kolorem hybrydowym.
16) W 1940 r. Baird zaczął pracę nad nowym systemem telewizyjnym, który nazwał Telechrom. Obraz telewizyjny zyskał na jakości. W 1944 r. zaprezentował światu pierwszy telewizor kolorowy.
17) Wprawdzie Baird zasłynął z telewizji, jednak nie był to jego jedyny wynalazek. W 1929 r. stworzył wczesne urządzenie do nagrywania wideo, które nazwał Phonovision. Niektóre z tych urządzeń przetrwały do dziś.
John Baird
18) Miał 57 lat, gdy 14 czerwca 1946 r. umarł w Bexhill (Sussex, Anglia), w wyniku udaru w lutym. Jego ciało pochowano obok rodziców, w rodzinnym grobie na cmentarzu w Helensburgh. Dom w którym pod koniec życia mieszkał, zburzono w 2007 roku. Obecnie stoją tu apartamenty Baird Court.
19) W 2017 r. odsłonięto brązową tablicę przy 22 Frith Street w Londynie. W Anglii i Australii są nagrody jego imienia, przyznawane w konkursach telewizyjnych. W przeciwieństwie do wielu innych wynalazców jego nazwisko jest niezbyt znane, za to jego wynalazek zna cały świat.
Telewizja historia ciekawostki wynalazek telewizji: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Historia telewizji
> Ciekawostki o telewizji
Comments are closed