Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Albert Camus – zaskakujące ciekawostki

Albert Camus ciekawostki anegdoty cytaty
Email :35

Albert Camus (1913-1960) – francuski pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny. Czołowym reprezentantem egzystencjalizmu w literaturze, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1957). Życiorys, ciekawostki

Albert Camus

1) Jest laureatem literackiej Nagrody Nobla za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Otrzymał ją w 1957 roku. Warto wspomnieć, że tym samym stał się jednym z najmłodszych noblistów w historii. Miał wówczas 44 lata.

Albert Camus – ciekawostki z życia

2) Pochodził z Algierii, państwa Afryki Północnej. Urodził się w dość biednej, słabo wykształconej rodzinie. Jego matka nie potrafiła pisać, dorabiała do domowego budżetu jako służąca. Jego ojciec z był robotnikiem, a konkretnie: woźnicą.

3) Gdy Albert miał niecały roczek, w Europie rozpoczęła się pierwsza wojna światowa. Jego tata Lucien zginął podczas bitwy nad Marną z Niemcami, w 1914 roku.

4) Za młodu często opiekowała się nim babcia, szczególnie po śmierci ojca. Ona, podobnie jak matka przyszłego pisarza, również była niepiśmienna. Zabierała wnuka do kina, aby ten czytał jej napisy.

5) Albert Camus był w dwóch związkach jednocześnie, z Francine oraz Yvonne, które wzajemnie nie wiedziały o swoim istnieniu. Finalnie “wybór” padł na Francine, z którą wziął ślub w 1940 roku.

6) Wraz z Francine zamieszkał w rodzinnej Algierii. Wtedy spadła na niego fala sławy w związku z sukcesem powieści “Obcy”. Postanowił wtedy wrócić do Paryża, zostawiając w ojczyźnie żonę. Camus był wtedy na czołówkach wszystkich gazet, a najbardziej wpływowi wydawcy chcięli wydawać jego dzieła.

7) Camus nie był wzorowym mężem. Przydarzył mu się gorący romans z piękną Marią Casares, córką milionera, aktorką i gwiazdą filmową. Nie potrwał jednak zbyt długo. Gdy Maria dowiedziała się o ciąży Francine, postanowiła go zostawić. Wkrótce żona Camusa Francine urodziła mu bliźnięta, były to: Jean i Catherine.

Albert Camus – pisarz

8) Pisał powieści, eseje i dramaty. Zajmował się także reżyserią teatralną. W swoich dziełach posługiwał się takimi pseudonimami artystycznymi, jak: Jean Meursault, Irenée, Vincent Capable, Louis Neuville, Demos.

9) Jego zdecydowanie najpopularniejszym dziełem jest “Dżuma”. To powieść paraboliczna opisująca ludzkie zachowania podczas epidemii dżumy w mieście Oran. To pozycja niezwykle ciekawa, szczególnie z punktu widzenia sytuacji epidemiologicznej covid-19, na świecie.

10) O otrzymaniu Nobla dowiedział się w dość specyficzny sposób. Spotkał się z przyjaciółką na obiad w restauracji, gdy podszedł do niego kurier z wydawnictwa, mówiąc “Dostał pan Nobla!”.

11) Do Algierii uciekł z Paryża po niepochlebnych komentarzach na temat jego artykułów, jednak długo w swej ojczyźnie nie zabawił. W ostatnich latach życia, gdy już na stałe osiedlił się we Francji, był krytykowany, gdyż nie komentował ani nie angażował się w panującą wówczas w Algierii wojnę.

12) Niespełna 3 lata po otrzymaniu nagrody Nobla, Albert Camus zmarł w wypadku samochodowym; zginął na miejscu. W pojeździe znaleziono szkic kolejnej planowanej powieści “Pierwszy człowiek”.

Albert Camus ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Albert Camus – cytaty

Your email address will not be published. Required fields are marked *

osiemnaście − czternaście =

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)