Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Biskupin – 10 niezwykłych ciekawostek

osada Biskupin ciekawostki historia informacje muzeum
Email :26

Biskupin ciekawostki

Zapraszamy do Biskupina. Informacje i ciekawostki o odkryciu dawnego grodu oraz o Muzeum Archeologicznym w Biskupinie

Osada sprzed wieków i jej odkrycie

1) Gród w Biskupinie odkryto w 1933 roku, przez przypadek. Po tym, jak w Jeziorze Biskupińskim obniżył się poziom wody, mieszkańcy okolicznych wsi znajdowali dziwne, pradawne przedmioty. Któregoś dnia nauczyciel Walenty Szwajcer podczas wycieczki szkolnej z uczniami, zauważył wystające z wody drewniane pale. Wkrótce rozpoczęto prace archeologiczne.

2) Odkrycie osady w Biskupinie uważa się za jedno ze stu największych odkryć archeologicznych XX wieku na świecie.

3) Biskupin leży w województwie kujawsko-pomorskim. Osadę na Jeziorze Biskupińskim (obecnie to półwysep) zbudowano około VIII w. p.n.e. Zamieszkiwali w niej przedstawiciele kultury łużyckiej.

4) Osada miała powierzchnię około 2 ha i mieszkało w niej około 800 do 1000 osób. Była otoczona wałem obronnym z drewna, prawdopodobnie wysokim na ok. 6 metrów. Znajdująca się na wale glina miała ochronić go przed pożarem. Wewnątrz znajdowało się ponad sto domów bez okien, każdy o powierzchni ok. 80 metrów², stojących w 13. rzędach. W środku każdego domu palono ognisko, a dym wydostawał się przez otwór w dachu.

Muzeum w Biskupinie

5) Muzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało w 1950 roku i jest jednym z największych rezerwatów archeologicznych Środkowej Europy.
Na jego terenie stoi też XIX-wieczna Chata Pałucka, znajdująca się w rejestrze zabytków.

6) Muzeum co roku odwiedza ok. 200 tys. osób. Jest to muzeum całoroczne, choć w zależności od pory roku zmieniają się godziny otwarcia.

osada Biskupin ciekawostki historia informacje muzeum
Zrekonstruowane domostwa na terenie dawnej osady w Biskupinie

7) Co roku na terenie muzeum organizowany jest Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Odbywa się w trzecim tygodniu września i trwa przez dziewięć dni. Jest tu wtedy jeszcze więcej atrakcji, co z kolei przyciąga jeszcze więcej odwiedzających.

Kolejne ciekawostki o Biskupinie

8) Drewnianą osadę, którą widzimy obecnie, zrekonstruowano w latach 70. XX wieku.

9) Do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie można dojechać kolejką wąskotorową – Ciuchcią Żnińską. Długość trasy wynosi 12 kilometrów i kursuje na trasie: Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Przy okazji w Wenecji można zajrzeć do Muzeum Kolei Wąskotorowej.

10) Osada w Biskupinie kilkukrotnie posłużyła jako plan zdjęciowy filmów. Reżyser Jerzy Hoffmann kręcił tu „Ogniem i Mieczem” i film “Stara baśń Kiedy słońce było bogiem”.

Biskupin ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)