Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Stefan Batory – zadziwiające ciekawostki

król Stefan Batory ciekawostki anegdoty
Email :96

Stefan Batory ciekawostki

Stefan Batory – król polski, który nie znał języka polskiego. Przeprowadził trzy zwycięskie kampanie na terytorium państwa rosyjskiego (choć miał 4 razy mniej liczną armię) po tym, jak Rosja zajęła polskie Inflanty.

Stefan Batory – król

1) Był królem Polski iure uxoris. Termin ten oznacza, że w rzeczywistości władza Stefana Batorego pochodziła od żony Anny Jagiellonki, ponieważ to ona odziedziczyła prawo do tronu. Wówczas uważano, że kobieta nie powinna sprawować władzy, dlatego zwykło się koronować jej męża na króla. Ogólnie rzecz biorąc, miał takie same prawa i pozycję co małżonka, jednak w przypadku jej śmierci, jego władza dobiegłaby końca.

2) Dzisiaj mówimy, że był po prostu królem Polski. W rzeczywistości jego pełny tytuł brzmiał: Stefan Batory, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podlaski, inflancki, a także książę siedmiogrodzki.

Stefan Batory – życie prywatne

3) Urodził się ur. 27 IX 1533 w Somló, obecnie Șimleu Silvaniei (Siedmiogród w Rumunii). Szybko stał się sierotą. Gdy miał zaledwie niespełna 1 rok, zmarł jego ojciec. W wieku 14 lat stracił matkę.

4) Siostrzenicą Stefana Batorego była Elżbieta Batory, uznawana za jedną z największych zbrodniarek. Wierzyła w starożytną mądrość, że poprzez odebranie komuś krwi przejmuje się fizyczne i duchowe cechy tej osoby. Ponieważ bała się starości i łączącymi się z nią zmianami w wyglądzie, torturowała młode służące, niejednokrotnie doprowadzając je aż do utraty przytomności. Legenda głosi, że gdy była już schorowana, do jej łoża przyprowadzono młodą służkę, którą zaczęła pożerać żywcem.

Stefan Batory i Anna Jagiellonka, jego żona

5) Anna Jagiellonka była o 10 lat starsza od Stefana Batorego i nie było to wzorowe małżeństwo. Batory często narzekał na zachowania żony, która miała wtrącać się do polityki i bywać nadąsana.

6) Według dostępnych dziś zapisków kronikarzy wiemy, że doszło jedynie do 3 wspólnych nocy małżonków. Anna przychodziła do monarszej alkowy, aby zainicjować pożycie z mężem, jednak ten celowo się nie zjawiał. Raz czekała na niego 7 godzin.

7) Stefan Batory miał trójkę dzieci: Gabriela, Andrzeja i Annę. Gabriel i Andrzej pochodzili od dwóch różnych matek, matka Anny nie jest znana. Z Anną Jagiellonką nigdy nie miał dzieci, głównie przez jej wiek.

Stefan Batory – kolejne ciekawostki

8) Mimo, że był królem Polski, nigdy nie nauczył się języka polskiego. Znał za to m.in. język włoski, który opanował podczas studiów w Padwie.

9) Gdy Stefan Batory ubiegał się o koronę, doszło wówczas w Polsce do tzw. podwójnej elekcji. Jednocześnie został wybrany na króla Stefan Batory i Maksymilian II. Batory okazał się sprytniejszy, ponieważ prędko zaprzysiągł pacta conventa i wyruszył do Polski, tymczasem Maksymilian II z przybyciem do Polski nie spieszył się.

10) Strategie i wojny stały się jego pasją. Wyruszając w długie kampanie, Stefan Batory nie potrzebował snu ani królewskich wygód. Wówczas najważniejsze było dla niego zwycięstwo.

11) TSS Stefan Batory, to nazwa statku pasażerskiego, ostatniego polskiego transatlantyka. Miał długość 153,4 metra, szerokość 21,1 m., pływał między 1952 a 1988 rokiem. Statek zbudowano w stoczni w Holandii.

Stefan Batory – ostatnie lata życia

12) W ostatnich latach życia bardzo podupadł na zdrowiu. Lekarze próbowali różnych metod, w tym słynnego wówczas upuszczania krwi, jednak nic nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Raz nawet zastosowano “leczenie” pijawkami, które umieszczono na plecach króla. Jak łatwo się domyślić, nie było zbyt skuteczne.

13) Stefan Batory zmarł na skutek choroby zwanej mocznicą, co potwierdziła późniejsza sekcja zwłok. Istnieją jednak teorie, że król został otruty przez innowierców i cudzoziemców. Jego ciało znajduje się na Wawelu w Krakowie.

Stefan Batory ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Ilustracja: Stefan Batory na obrazie Jana Matejki

Zobacz też:
> Anegdoty o królach
> Goethe – anegdoty

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)