Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Jan Kochanowski – niezwykłe ciekawostki

Jan Kochanowski poeta ciekawostki anegdoty życiorys
Email :166

Jan Kochanowski ciekawostki

Jan Kochanowski (ok. 1530-1584) – polski poeta epoki renesansu, tłumacz. W latach 1564–1574 poeta nadworny Stefana Batorego. Jest uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie.

Jan Kochanowski ciekawostki

1) Nie ma wątpliwości, że Jan Kochanowski był najwybitniejszym poetą epoki Odrodzenia. Jego zdolności literackie wpłynęły na ukształtowanie języka polskiego, który w lekko zmienionej formie używamy do dziś.

2) Wywodził się ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej, a jego ojciec był prawnikiem. Według niektórych historyków był osobą bardzo skąpą. Jan miał aż dziesięcioro rodzeństwa.

3) Tematyka jego dzieł była bardzo różnorodna. Pisywał refleksyjne treny, psalmy, pieśni, ale także zabawne fraszki.

4) Jest autorem “Odprawy posłów greckich”, pierwszej i zarazem ostatniej w historii literatury polskiej tragedii humanistycznej. Była to jednocześnie pierwsza książka drukowana w Warszawie.

5) Otrzymał niemały spadek po rodzicach, ale był jednocześnie osobą przedsiębiorczą. Kupił wieś Chełchy, a kilka lat później część ziem w Paciorkowej Woli oraz Strykowicach Błotnych.

6) W Czarnolesie, który Jan odziedziczył w spadku po rodzicach, zajmował się głównie tworzeniem swoich dzieł literackich. Obecnie znajduje się tam muzeum jemu poświęcone. Od 1 września do 30 czerwca w każdą sobotę można je zwiedzać za darmo. Na stronie muzeum można również wybrać się na wirtualny spacer po dawnej posiadłości Kochanowskiego.

Jan Matejko Kochanowski Urszulka poeta ciekawostki anegdoty życiorys
Jan Kochanowski opłakuje Urszulkę. Namalował Jan Matejko

7) Wziął ślub z Dorotą Podlodowską. Z tego małżeństwa zrodziło się siedmioro dzieci, w tym tylko jednej syn, który odziedziczył po ojcu imię. Chłopiec urodził się już po śmierci pisarza.

8) Urszulka, której śmierć była inspiracją do napisania Trenów, zmarła w wieku 2 i pół lat na tyfus. Według autora, dziewczynka już w tak młodym wieku wykazywała duże zdolności literackie, dlatego był przekonany, że stanie się jego następczynią.

9) Kochanowski przeżył ciąg rodzinnych tragedii. Na przestrzeni niespełna 5 lat, zmarli kolejno: brat, córka Urszula i córka Hanna. Śmierć małej Urszulki była bodźcem do napisania cyklu Trenów czyli lamentacyjno-refleksyjnych wierszy.

10) Był osobą bardzo wierzącą, mimo że zdarzało mu się poddawać swoją wiarę w wątpliwość w swoich utworach. Ponadto pełnił funkcję proboszcza, mając pod opieką dwie parafie.

11) Jan Kochanowski zmarł 22 sierpnia 1584 roku z powodu udaru mózgu. Wiadomo, że śmierć miała miejsce w Lublinie, gdzie król Stefan Batory zwołał naradę senatorów, jednak dokładnie nie wiadomo gdzie zakończył swój żywot.

12) Do 2010 roku w Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajdowała się czaszka Kochanowskiego. Wówczas poddano ją gruntownym badaniom i szczegółowej ekspertyzie. Okazało się, że jest to czaszka… jego żony.

Jan Kochanowski ciekawostki (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Jan Kochanowski – krótki życiorys, rozszerzona biografia, ciekawostki
> Jan Kochanowski cytaty
> Anegdoty o muzykach

Comments are closed

Podobne artykuły