Henryk Sienkiewicz ciekawostki
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku.
Henryk Sienkiewicz – najważniejsze informacje
1) Jego pełne imię i nazwisko, to: Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz. Jako twórca używał także takich pseudonimów: Juliusz Polkowski, Musagetes, Litwos, K. Dobrzyński.
Henryk Sienkiewicz ciekawostki z życia
2) Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej. Wieś należała wówczas do jego babci Felicjany Cieciszowskiej. Ochrzczony został w sąsiedniej wsi, w kościele, który ufundowała wspomniana już Felicjana.
3) Henryk Sienkiewicz w szkole nie należał do prymusów. Najlepiej radził sobie z przedmiotów humanistycznych, a w 1866 roku uzyskał świadectwo dojrzałości.
4) Jego rodzice marzyli, aby został lekarzem. Zgodnie z ich wolą rozpoczął studia na wydziale lekarskim, jednak szybko z nich zrezygnował i wybrał się na prawo. To również okazało się złym wyborem, ponieważ ostatecznie trafił na filologiczno-historyczny.
5) Matka Henryka Sienkiewicza również zajmowała się twórczością literacką. Pisywała wiersze, a także drobne opowiadania. W 1864 roku jej powieść “Jedynaczka” ukazywała się systematycznie w tygodniku “Bazar – tygodnik ilustrowany mód i robót ręcznych”.
6) Henryk Sienkiewicz brał ślub trzykrotnie. Co więcej, każda z żon miała tak samo na imię. Jego wybrankami były kolejno Maria Szetkiewicz, Maria Wołodkowicz, Maria Babska.
7) Mimo licznych ożenków, tylko z pierwszą żoną Marią Szetkiewicz doczekał się dzieci. Miał z nią syna Henryka oraz córkę Jadwigę.
8) Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey, w Szwajcarii.
Henryk Sienkiewicz – twórczość
9) W 1876 roku Sienkiewicz wybrał się w podróż do Ameryki, co wówczas było bardzo rzadkie. Tworzył wtedy “Listy z podróży do Ameryki”, które były publikowane na łamach Gazety Polskiej. Zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników, którzy byli zafascynowani niedostępnym dla nich światem.
10) Mimo że jego twórczość powstała dość dawno, nadal jest jednym z najczęściej czytanych twórców wśród Polaków. Według badań Biblioteki Narodowej, przez 17 lat plasował się na 1 miejscu. Dopiero w 2017 roku prześcignął go Stephen King.
Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
11) W chwili rozpoczęcia pisania powieści “W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz uchodził za jednego z najpopularniejszych pisarzy świata. Miał za sobą 40 lat doświadczeń z pracy literackiej, jego powieści przetłumaczono na 30 języków i drukowano je w rekordowych wówczas nakładach.
12) Początkowo tytuł książki miał brzmieć: “Przygody dwojga dzieci w środkowej Afryce”. Na szczęście, Sienkiewicz zmienił go na łatwiejszy do zapamiętania.
13) Pomysł napisania tej książki chodził mu po głowie od 20. lat. Wreszcie
postanowił napisać coś, co spodoba się młodym czytelnikom. Był zafascynowany książką i sukcesem znanej wtedy “Księgi dżungli” autorstwa Rudyard Kipling. To był impuls, aby osadzić miejsce w egzotycznych miejscach.
14) “W pustyni i w puszczy” Sienkiewicz pisał w wielu miejscach. Od
uzdrowiska Baden pod Zurychem w Szwajcarii, gdzie leczył się z nabytej w Afryce malarii, przez Oblęgorek (miał tu swój dwór), po Włochy, Wiedeń i Paryż, gdzie podróżował.
15) Początkowo (rok 1910) powieść była drukowana w “Kurierze Warszawskim” (pierwszy odcinek: 27 października 1909), nieco później także w trzech kolejnych gazetach. Książka “W pustyni i w puszczy” ukazały się przed Wigilią, w grudniu 1911 roku i momentalnie stały się hitem jako prezent kupowany pod choinkę.
Henryk Sienkiewicz i zwierzęta
16) Bardzo kochał zwierzęta. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, drugiej najstarszej organizacji tego typu na świecie. Posiadał jamnika o imieniu Wykop.
17) Z jego wizerunkiem miłośnika zwierząt z drugiej strony kłóci się pasja do polowania. Niejednokrotnie chwalił się swoimi zdobyczami. Jednak należy mieć na uwadze, że w ówczesnych czasach taki dysonans światopoglądowy był na porządku dziennym.
Na koniec
18) Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, jest potomkiem Henryka Sienkiewicza. Jest jego prawnukiem. Oczywiście nigdy nie poznał swojego pradziadka.
Najbardziej znane utwory Henryka Sienkiewicza
Quo vadis
Krzyżacy
Potop
Ogniem i mieczem
W pustyni i w puszczy
Pan Wołodyjowski
Latarnik
Bez dogmatu
Rodzina Połanieckich
Janko Muzykant
Henryk Sienkiewicz ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Henryk Sienkiewicz – cytaty
Comments are closed