Arkady Fiedler ciekawostki
Arkady Fiedler (1894-1985) – polski pisarz i podróżnik
Arkady Fiedler – ciekawostki z życia
1) Był synem Antoniego Fiedlera, poznańskiego poligrafa i wydawcy. To on rozbudził w Arkadym zainteresowanie przyrodą. „Uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie” – wspominał później pisarz.
2) Arkady Fiedler ukończył Gimnazjum im. Gotthilfa Bergera w Poznaniu. Potem studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytecie w Poznaniu. Studia przerwał wybuch I wojny światowej.
3) Brał udział w powstaniu wielkopolskim. Został wybrany do Komitetu Jedenastu Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego, był kierownikiem Działu Organizacyjnego w Dowództwie Żandarmerii Krajowej.
4) Jako literat zadebiutował w 1917 roku cyklem wierszy „Czerwone światło ogniska” na łamach poznańskiego dwutygodnika „Zdrój”. Potem studiował w Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku (Niemcy), zdobywając tytuł mistrza chemigrafii.
5) Jego pierwsza książka “Przez wiry i porohy Dniestru” ukazała się w 1926 roku.
Arkady Fiedler – podróże i powieści
6) W 1928 r. wyjechał w pierwszą daleką podróż do południowej Brazylii. Przywiózł z niej bogate zbiory zoologiczne i botaniczne, które bezinteresownie przekazał Muzeum Przyrodniczemu oraz innym naukowym placówkom w Poznaniu. Wrażenia z podróży opisał w książkach: “Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” i “Wśród Indian Koroadów“.
7) W 1933 r. urzeczywistnił marzenie: wyjechał do Amazonii. Jej wynikiem była książka “Ryby śpiewają w Ukajali”, która zdobyła popularność. W 1936 wydał kolejny bestseller: “Kanada pachnąca żywicą”.
8) Wybuch II wojny światowej zastał Fiedlera na Tahiti. W lutym 1940 r. przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Napisał o nich książkę “Dywizjon 303”.
9) Potem pływał na polskich statkach handlowych. To wtedy napisał książkę “Dziękuję ci, kapitanie”. W trakcie wojny i tuż po niej w Londynie przyszli na świat jego dwaj synowie: Marek i Arkady Radosław.
10) W 1946 r. razem z żoną Włoszką Marią Maccariello oraz synami wrócił do Polski i zamieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem. Nie mógł już podróżować, ale pisał powieści dla młodzieży: “Mały Bizon”, “Wyspa Robinsona” i “Orinoko”.
11) Fiedler do podróży mógł powrócić w 1956 r. Odwiedził Indochiny, Brazylię, Gujanę, Madagaskar, Kanadę, kilkukrotnie Afrykę Zachodnią.
12) W 1974 zachęcony namowami czytelników, stworzył z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym domu w Puszczykowie. Zmarł 7 marca 1985 r. w Puszczykowie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Arkady Fiedler – osiągnięcia
13) Odbył 30 wypraw i podróży. Napisał 32 książki, które po przetłumaczeniu ukazały się w 23. językach, w przeszło 10-milionowym nakładzie. Był nagradzany, w tym odznaczeniami państwowymi – Krzyżem Oficerskim (1955) i Krzyżem Komandorskim (1964) Orderu Odrodzenia Polski (1964), Orderem Uśmiechu, Orderem Sztandaru Pracy I i II Klasy (1974) i Orderem Budowniczych Polski Ludowej (1979).
Arkady Fiedler ciekawostki (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Anegdoty o naukowcach
> Anegdoty o pisarzach zagranicznych
Comments are closed