Wieża Kairska ciekawostki
Wielu turystów z całego świata, zwłaszcza Arabów, odwiedza Wieżę Kairską, gdy przybywają do Egiptu, aby podziwiać z niej panoramiczne widoki, jakie oferuje wieża miasta tysiąca minaretów. Wieża składa się z 16 pięter, które zostały zbudowane na ogromnej podstawie z granitu z Asuanu, z której Pharos budowali fascynujące świątynie i konstrukcje.
Wieża Kairska uważana jest za klejnot architektoniczny i jest zbudowana w kształcie lotosu, najważniejszej rośliny w życiu starożytnych Egipcjan.
Historia Wieży Kairskiej
Wieża Kairska została zbudowana w latach 1956-1961 z pomocą ponad pięciuset egipskich pracowników. Została zaprojektowana przez egipskiego inżyniera Na’oum Shobaiba. Zbudowano ją z betonu i żelaza, aby przedstawiać lotos – kwiat, który starożytni Egipcjanie używali do produkcji papirusu. Wysokość wieży wynosi 187 metrów, czyli o 43 metry więcej niż wielka piramida Cheopsa. Znajduje się w środku Kairu, na skraju wyspy Zamalek.
Wieża Kairska została zbudowana za panowania byłego prezydenta Egiptu Gamala Abdela Nassera. Kosztowała 6 milionów funtów w czasie, gdy została zbudowana pod koniec lat 60. Ta suma została przekazana rządowi egipskiemu przez Stany Zjednoczone, aby powstrzymać Egipcjan przed wspieraniem powstania algierskiego przeciwko francuskiej okupacji. To dlatego Wieża miała dwie nazwy: amerykańską nazwę „rozwidlenie z tyłu Nasera” i egipską nazwę „zatrzymanie Roosevelta”.
Jednak sześć milionów funtów nie wpłynęło na stosunek Egiptu do wspierania innych narodów arabskich. Chociaż Egipt bardzo potrzebował tych pieniędzy na odbudowę swojej infrastruktury, Naser nalegał na zbudowanie Wieży Kairskiej za amerykańskie pieniądze, aby stało się to wyraźnym dowodem na związek i sojusz, jaki Egipt ma ze światem arabskim.
Renowacja wieży
Wieża Kairska przeszła gruntowną renowację w latach 2006-2008. Operacja została przeprowadzona przez Arab Contractors i kosztowała 15 milionów funtów. Prace obejmowały odrestaurowanie żelaznego korpusu wieży, zamontowanie schodów awaryjnych i postawienie nowej windy dla zwiedzających. Proces dotyczył również modernizacji i wzmocnienia wejścia do wieży oraz odnowienia i pomalowania zewnętrznego korpusu wieży.
Obszar Wieży Kairskiej został powiększony do 400% starej powierzchni i został wykorzystany do osiągnięcia 1145 metrów kwadratowych poprzez dodanie czterech nowych pięter. Dzięki temu Wieża Kairska może jednocześnie gościć 700 osób zamiast tylko 120.
Wieża Kairska – atrakcje
Bilet na zwiedzanie Wieży Kairskiej kosztuje 20 EGP dla Egipcjan i 60 EGP dla nie-Egipcjan, zaś dzieci poniżej 6 lat mogą wejść bezpłatnie. Wieża Kairska jest otwarta codziennie od 8:00 do północy, a latem do 1:00. Najlepszą porą na wizytę jest późny poranek po zniknięciu wczesnej mgły lub wieczorem, kiedy gości wita spektakl miliona świateł ożywionych w całym mieście.
Wieża Kairska oferuje niesamowite widoki na Nil i różne części Kairu, w tym Cytadelę Saladyna, stary kampus Uniwersytetu Amerykańskiego, Pałac Abdeen, most Qaser El Nile i meczet Al Azhar. Z Wieży Kairskiej można zobaczyć nawet piramidy. Kair prezentuje się bardzo wyjątkowo, zwłaszcza z samego szczytu.
Chociaż celem zwiedzania Wieży Kairskiej jest oczywiście dostanie się na szczyt, okrągły hol wejściowy jest atrakcją samą w sobie. Malowidło ścienne z mozaikami przedstawia zabytki z całej Zjednoczonej Republiki Arabskiej, suwerennego państwa utworzonego przez krótki związek polityczny Egiptu i Syrii w latach 1958–1971. Te punkty orientacyjne obejmują piramidy w Gizie, kairską cytadelę Salah al-Din, meczet Umajjadów w Damaszku i młyny wodne Hama. Podobnie jak sama wieża, mural miał być wyraźnym przedstawieniem arabskiej dumy i dawał wgląd w krajobraz polityczny regionu w drugiej połowie XX wieku.
Na szczycie wieży znajduje się obrotowa restauracja, która umożliwia odwiedzającym zobaczenie wszystkich części Kairu, delektując się posiłkiem. W restauracji jest 15 stołów i oferuje ona szeroki wybór dań. Jest też dobra kawiarnia, która serwuje wszelkiego rodzaju napoje i lekkie przekąski.
Wieża Kairska ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Kair ciekawostki
Comments are closed