Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Bolesław Prus – niezwykłe ciekawostki

Bolesław Prus ciekawostki cytaty życiorys anegdoty Aleksander Głowacki
Email :1134

Bolesław Prus ciekawostki (Aleksander Głowacki)

Bolesław Prus (1847-1912) – pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w historii polskiej literatury.

Bolesław Prus ciekawostki z życia

1) Gdy miał 3 lata zmarła jego matka, a gdy miał wieku 9 lat zmarł ojciec. Opiekowała się nim babcia ze strony mamy w Puławach, a po jej śmierci mieszkał z ciotką Domicelą w Lublinie.

2) Aleksander Głowacki początkowo marzył o karierze naukowca, dlatego zdecydował się na studia w Szkole Głównej Warszawskiej. Uwielbiał matematykę i chciał tworzyć wynalazki.

3) Brał udział w powstaniu styczniowym, miał wówczas 16 lat. Namówił go do tego jego starszy brat, Leon, który czynnie uczestniczył we frakcji Czerwonych.

4) Okres studiów był dla niego bardzo ciężki, ponieważ nie miał żadnego wsparcia finansowego ani pracy, czasem dorabiał dorywczo, a zarobione pieniądze przepuszczał na alkohol. Zdarzały mu się też pożyczki.

5) Tak naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki (herbu Prus). Dlaczego przybrał nowe imię i nazwisko? W wieku 25 lat zaczął publikować felietony, które uważał za formy mało znaczące, aby podpisywać je własnym nazwiskiem. Potem pisał nowele i powieści, obecnie arcydzieła polskiej literatury i je też uważał za niewystarczające, aby ukazały się w druku pod jego prawdziwym nazwiskiem.

6) Dodajmy, że wcześniej, jeszcze jako młodzieniec niektóre swoje wiersze podpisywał: „Jan w Oleju”.

Ciekawostki o Bolesławie Prusie

7) Za żonę wziął Oktawię. Nie doczekali się wspólnego dziecka; zajmowali się bratankiem Oktawii, Emilem, który w wieku 18 lat popełnił samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości.

8) Bolesławowi Prusowi zdarzały się liczne romanse, o których wiedziała żona Oktawia. Spotykał się m.in. z 18 lat młodszą kobietą, która później wyszła za mąż za Stefana Żeromskiego.

9) Bolesław Prus prawdopodobnie miał nieślubne dziecko z wdową Aliną. Co prawda, nigdy oficjalnie nie uznał syna, jednak został jego ojcem chrzestnym. Syn Żeromskiego nazywał się Jan Bogusz. Co więcej, przepisał swój majątek żonie oraz właśnie jemu.

Bolesław Prus ciekawostki cytaty życiorys anegdoty Aleksander Głowacki
Bolesław Prus ciekawostki

10) Jego najlepsze czasy jako autora rozpoczęły się w 1887 roku, gdy po raz pierwszy opublikowano fragment “Lalki” w Kurierze Codziennym (ówczesna nazwa: Kurjer Codzienny). Przez 8 lat Warszawa żyła losami bohaterów, wyczekując nowych odcinków w druku.

11) Bolesław Prus zmagał się z różnymi dziwactwami spowodowanymi depresją i stanami lękowymi. Bał się podróżować pociągami, dlatego rzadko kiedy wybierał się poza Warszawę. Cierpiał również na lęk wysokości, który był aż tak silny, że stronił nawet od wchodzenia po schodach.

Bolesław Prus

12) Tylko raz w życiu wybrał się w podróż poza granice Polski. Za jednym razem udał się do Francji, Niemiec, Czech i Szwajcarii.

13) Pod koniec życia Żeromski zaczął poważnie podupadać na zdrowiu. Przeszedł grypę, zapalenie płuc, miał też problemy z sercem. Zmarł w 1912 roku, a jego ostatnimi słowami były: “Laluniu, umieram!”, które były skierowane do żony Oktawii.

14) Zmarł w wieku 64 lat z powodu nagłego ataku serca. Można powiedzieć, że jego pogrzeb był dość licznym wydarzeniem, ponieważ oprócz rodziny i najbliższych, przybyło na niego wielu fanów jego talentu pisarskiego i innych mieszkańców Warszawy.

Co napisał Bolesław Prus – wybrane utwory

Powieści: Dusze w niewoli, Anielka, Placówka, Lalka, Emancypantki, Faraon, Dzieci.

Nowele i opowiadania: Lokator poddasza (1875), Pałac i rudera (1875), Szkatułka babki (1878), Przygoda Stasia (1879), Powracająca fala (1880), Michałko (1880), Antek (1880), Katarynka (1880), Nawrócony (1881), Kamizelka (1882), On (1882), Milknące głosy (1883), Grzechy dzieciństwa (1883), Na wakacjach (1884), Omyłka (1884), Pleśń świata (1884), Żywy telegraf (1884), Cienie (1885), Z legend dawnego Egiptu (1888), Sen (1890).

Bolesław Prus ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Bolesław Prus – cytaty

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)