Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Ogród Saski w Warszawie – historia, ciekawostki

Ogród Saski w Warszawie rzeźba Warszawa park
Email :102

Ogród Saski w Warszawie

Znajdujący się w śródmieściu Warszawy Ogród Saski jest najstarszym parkiem miejskim w stolicy, miejscem z niesamowitą historią oraz atrakcjami, które do dnia dzisiejszego przyciągają mieszkańców miasta i turystów.

Będący efektem wielkiego planu urbanistycznego króla Augusta II park jest, o wiele ciekawszym miejscem niż początkowo mogłoby się wydawać. Jakie były jego początki i dlaczego warto uwzględnić go w planach wycieczki do Warszawy? Poniżej ciekawe informacje na temat najstarszego publicznego parku w Warszawie.

fontanna Ogród Saski w Warszawie
Fontanna. Ogród Saski w Warszawie

Historia Ogrodu Saskiego

Na początku XVIII wieku król polski August II, zajął się kupowaniem pałaców wzdłuż Osi Saskiej, czyli barokowego założenia urbanistycznego, które zostało zaprojektowane dla polskiego monarchy przez drezdeńskich architektów.

Ogród Saski został stworzony na przełomie XVII i XVIII wieku i był przypałacowym ogrodem w stylu francuskim. Szybko zyskał popularność wśród mieszkańców Warszawy, a z jego dobrodziejstw mógł korzystać każdy, kto był elegancko ubrany.

Już w połowie XVIII wieku decyzją Augusta III Sasa w Ogrodzie powstał budynek teatralny, znany jako Opernhaus, gdzie odbywały się Koncerty Promenadowe. Kiedy w pierwszej połowie XIX wieku na terenie parku powstała Pijalnia Wód Mineralnych, cały Ogród Saski zyskał miano zewnętrznego salonu Warszawy.

Ogród Saski w Warszawie wodozbiór
Wodozbiór, rodzaj wieży ciśnień, stoi na wzniesieniu. Ogród Saski w Warszawie

Jeszcze przed drugą wojną światową miejsce to tętniło życiem, ponieważ znajdowało się w nim mnóstwo atrakcji i organizowano tam najróżniejsze inicjatywy. Poza kąpieliskiem utworzono tu na przykład pawilon “Kropla Mleka”, w którym młode matki mogły pobierać nauki dotyczące dbania o niemowlęta. W okresie zimowym Ogród Saski wcale nie stawał się mniej atrakcyjny, ponieważ wówczas można było aktywnie spędzać czas na tutejszym lodowisku, a także odwiedzić stworzoną tu palmiarnię.

Zacięte walki podczas kampanii wrześniowej 1939 r. doprowadziły do zniszczenia drewnianego Teatru Letniego i innych obiektów, które od lat zapewniały gościom parku rozrywkę. Dziś, po wielu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, Ogród Saski nadal zachwyca i przyciąga odwiedzających.

Grób Nieznanego Żołnierza Warszawa fontanna
Grób Nieznanego Żołnierza, z lewej fontanna w Ogrodzie Saskim

Atrakcje w Ogrodzie Saskim

Do najważniejszych obiektów na terenie Ogrodu Saskiego i jednocześnie całej Warszawy należy Grób Nieznanego Żołnierza, położony na obrzeżach tego parku. Powstał w celu uczczenia pamięci żołnierzy walczących o niepodległość Polski.

Wielką atrakcją Ogrodu jest Pałac Błękitny, który został wybudowany w XVIII wieku, zniszczony podczas drugiej wojny światowej i ponownie odbudowany kilka lat po zakończeniu działań wojennych. Od początku XIX wieku do 1944 roku mieszkali w nim Zamoyscy – jeden z najsłynniejszych polskich rodów szlacheckich. Wśród gości pałacu byli m.in. Stefan Żeromski i Fryderyk Chopin. Zachowały się nawet zapiski dotyczące koncertów, jakie wybitny kompozytor dał w murach pałacu o błękitnym dachu.

Na terenie najstarszego parku Warszawy można również podziwiać ponad dwadzieścia barokowych rzeźb, wspaniały zegar słoneczny z drugiej połowy XIX wieku, są też tablice upamiętniające wydarzenia.

Ogród Saski w Warszawie zegar słoneczny
Zegar słoneczny i rzeźby. Ogród Saski w Warszawie

Ogród Saski w Warszawie ciekawostki, które warto wiedzieć

Ten słynny warszawski park przez lata obrósł anegdotami i ciekawostkami, które robią wrażenie na ludziach żyjących współcześnie. Warto wspomnieć chociażby o tym, że Ogród był atrakcją dostępną dla mieszkańców miasta, ale musieli oni spełniać określone warunki. Teren parku był strzeżony przez policjantów stojących przy każdej bramie do niego prowadzącej i to właśnie oni mieli możliwość odmówienia komuś wstępu do środka. Do Ogrodu Saskiego nie mogli wejść na przykład Żydzi w tradycyjnych strojach, ludzie pijani, niechlujnie ubrani oraz dzieci poniżej czternastego roku życia, pozbawione opieki dorosłych.

W 1899 roku to właśnie na terenie Ogrodu Saskiego powstał jeden z pierwszych w Polsce placów zabaw dla dzieci. Dodamy, że w 1942 roku, podczas niemieckiej okupacji, park został zamknięty dla ludności polskiej.

Ogród Saski w Warszawie ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl / GT

Zobacz też:
> Zaskakujące ciekawostki o Polsce
> Anegdoty o literatach i aktorach
> Dużo ciekawostek o Warszawie

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)