Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Niesamowite ciekawostki o sztandarach

sztandary ciekawostki o sztandarach sztandar
Email :1142

Co to jest sztandar? Ciekawostki o sztandarach, fakty z historii. Polskie sztandary, poczet sztandarowy, gabloty i stojaki na sztandary. Ile kosztuje wykonanie sztandaru haftowego?

Co to jest sztandar

1) Sztandar, to znak rozpoznawczy oddziału wojskowego, instytucji, miasta, szkoły, itp. Przypomina flagę, lecz jest efektownie zdobiony (zwykle ręcznie haftowany). Są na nim symbole, napisy, hasła. Każdy sztandar powstaje w jednym egzemplarzu i często ma swoją ciekawą historię.

2) Sztandary używane są podczas uroczystości organizacji, jednostki wojskowej, szkoły, itp. Są symbolem jednoczącym grupę osób.

sztandary parada ciekawostki o sztandarach
Żołnierze podczas Parady Urodzinowej Królowej, rok 2017. Ciekawostki o sztandarach

3) Sztandar składa się z płata oraz drzewca, zakończonego głowicą (np. postacią orła).

4) Poczet sztandarowy, to najczęściej 3-osobowa asysta osób, która stoi przy sztandarze podczas ceremonii i defilad. Sztandar niesie dowódcza pocztu sztandarowego – chorąży.

5) Sztandar jest trzymany na trzy sposoby: “na ramię, “prezentuj” i “do nogi”.

pomnik Joanna d'Arc ze sztandarem
Konny pomnik Joany d’Arc, dumnie trzymającej sztandar

Sztandary w Polsce

6) Swoje sztandary miały Legiony Polskie we Włoszech, Wojska Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

7) Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., podjęto próbę ujednolicenia znaków wojskowych i wyglądu sztandarów polskiego wojska. Te, które nie spełniały warunków, przekazano do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

zaślubiny Polski z morzem 1945 ciekawostki o sztandarach
Żołnierze 10 pułku piechoty 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Uroczystość zaślubin Polski z morzem, Kołobrzeg, 18 marca 1945. Ciekawostki o sztandarach

8) Po kampanii wrześniowej 1939, 42 sztandary wojskowe (spośród niemal ćwierć tysiąca) przetransportowano różnymi sposobami na Zachód. Obecnie ich część znajduje się w Instytucie Polskim i Muzeum im. generała Sikorskiego w Londynie. Zostało ono założone w 1945 roku.

9) Obecnie sprawy związane ze sztandarami wojskowymi i ich symboliką reguluje ustawa z 19 lutego 1993 roku.

sztandar kosynierów ciekawostki o sztandarach Insurekcja Kościuszkowska
Sztandar kosynierów z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Foto: Mathiasrex / cc by-sa 3.0. Ciekawostki o sztandarach

Historia Sztandaru Krwi

10) Chorągiew ze swastyką 5. kompanii Oddziałów Szturmowych tzw. brunatnych koszul, w listopadzie 1923 r. przesiąkła krwią trzech zabitych nazistów. Było to po tym, jak bawarska policja zaczęła strzelać podczas zamachu stanu w Monachium.

Chorągiew nazwano Sztandarem Krwi, a zabitych określano mianem męczenników. Stała się kultową relikwią nazistów. Została wręczona Adolfowi Hitlerowi, gdy w grudniu 1924 r. wyszedł z więzienia. Wkrótce tzw. Sztandar Krwi zaczęto używać podczas największych wydarzeń NSDAP, a na co dzień przechowywano go w Monachium, w siedzibie głównej NSDAP. Po październiku 1944 zniknął na zawsze. Prawdopodobnie został zniszczony podczas bombardowania alianckiego w styczniu 1945, gdy Brunatny Dom – siedziba NSDAP legła w gruzach.

wojsko Napoleon sztandar
Napoleon i jego wojsko przed bitwą. W środku: żółty sztandar

Kolejne ciekawostki o sztandarach

11) Pierwsze sztandary powstawały w starożytności. Mieli je Persowie, Babilończycy, Grecy i Egipcjanie. Potem, w naszej erze, swe sztandary mieli Celtowie, Germanie i Hunowie.

12) Niedawno podczas wiosennych prac w ogródku w Świnoujściu, odkryto emaliowane wiadro, w którym znajdował się przedwojenny sztandar pruski. Miał rozmiar 1×1 metr, pruskiego orła i niemieckie napisy. Nie wiadomo dlaczego został tu schowany.

sztandar w Muzeum PRL Ruda Śląska
Jeden ze sztandarów minionej epoki. Muzeum PRL-u, Ruda Śląska

13) Sztandar jako wyjątkowy przedmiot, musi być z pieczołowitością przechowywany i transportowany. W siedzibie np. urzędu stoi, dzięki specjalnemu stojakowi na sztandar (obecnie kosztuje ok. 300-450 zł), a gdy jest przenoszony, wkładany jest w specjalny pokrowiec. W urzędach niektóre sztandary (płaty sztandarów) są przechowywane w drewnianych gablotach. Wykonanie nowej gabloty kosztuje ok. 2 tys. zł.

14) Ile kosztuje sztandar haftowany? Wykonanie płata sztandaru, w zależności od stopnia skomplikowania wzoru, techniki wykonania i ilości haftu, kosztuje 3,5 – 7 tys. złotych, choć być może obecnie ceny są już wyższe.

Ciekawostki o sztandarach: (c) Anegdoty.pl
> ZAQ

Zobacz też:
> Ciekawostki o chlebie
> Kasztany ciekawostki

Comments are closed

Podobne artykuły