Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Warszawa Ursus – ciekawostki i niezwykłe fakty

Dzielnica Warszawy atrakcje w Ursusie Warszawa
Email :83

Nie tylko ciągniki. Poznaj fascynujące fakty na temat Ursusa. Warszawa Ursus ciekawostki

Z czego słynie Ursus – fakty, ciekawostki

1) Ursus najpierw był podwarszawską miejscowością Czechowice, potem miastem. O obecnie jest dzielnicą Warszawy. Mieszka tu ponad 60 tys. ludzi.

2) Spośród 1,5 miliona ciągników rolniczych używanych w Polsce, ok. 700 tysięcy czyli blisko połowa, to ciągniki wyprodukowane w Ursusie (te dane się zmniejszają, gdyż nie ma obecnie produkcji).

przystanek kolejowy Warszawa Ursus ciekawostki
Tablica obok przystanku kolejowego działającego od 1926 roku. Warszawa Ursus ciekawostki

3) Pierwsi właściciele późniejszego Ursusa, którzy w 1893 r. założyli Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur, zainwestowali w firmę… pieniądze, które miały by posagiem dla ich córek. Nic dziwnego, że wyroby fabryki przy ul. Siennej początkowo sygnowano nazwą P7P czyli Posag 7 Panien. Założycielami firmy byli inżynierowie: Ludwik Rossman, Emil Schonfeld i Kazimierz Matecki oraz czterech przedsiębiorców.

4) Skąd wziął się pomysł na nazwę Ursus (po łacinie: niedźwiedź?). Przed wojną popularną w Polsce powieścią była “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, której bohaterem był m.in. Ursus. Pomysł, aby tak właśnie nazwać ciągniki, dała jedna z córek współwłaścicieli firmy.

Portiernia Dom Kultury Warszawa Ursus ciekawostki
Dom Kultury Portiernia – wejście. Warszawa Ursus ciekawostki

5) Izba Tożsamości Ursusa, to kilkaset eksponatów, a plansze ekspozycji uzupełnione zdjęciami, w prosty i interesujący sposób opisują dzieje obecnego Ursusa. Ekspozycja znajduje się w Domu Kultury Portiernia, przy ul. Traktorzystów 20, na I piętrze. Wcześniej, od 2016 r. Izba działała w Ośrodku Kultury Arsus, a otwarcie w obecnej siedzibie miało miejsce 30 czerwca 2021. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Gorzkowska, absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Izba Tożsamości Ursusa ekspozycja Portiernia Warszawa Ursus ciekawostki
Izba Tożsamości Ursusa, fragment ekspozycji

Warszawa Ursus ciekawostki o ciągnikach

6) W 1913 r. powstały Zakłady Mechaniczne „Ursus”, choć ich geneza, to rok 1893 i wspomniane już wyżej przedsiębiorstwo Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Przed wojną produkowano tu autobusy, pojazdy wojskowe (czołgi, tankietki, samochody pancerne). Pierwszy traktor zmontowano w 2022 roku, a do września 1939 r. wyprodukowano ok. 6 tys. ciągników (wówczas mówiono: ciągówek).

7) Podczas wojny Niemcy przejęli fabrykę. Wycofując się zdewastowali budynki, a maszyny rozkradziono. Po wojnie znacjonalizowaną fabrykę nazwano: Zakłady Mechaniczne “Ursus”. Pierwszy ciągnik Ursus zszedł z taśmy montażowej 30 kwietnia 1947 roku.

pierwszy ciągnik w Ursusie rok 1947 Warszawa
Pierwszy ciągnik z Zakładów Mechanicznych Ursus, rok 1947
stara portiernia ul. Traktorzystów 24 Warszawa
Stara portiernia zakładów Ursus, ul. Traktorzystów 24, połowa 2023 roku

8) W 1966 r. w fabryce pracowało 12 tys. osób. 8 lat później w fabryce wyprodukowano 500-tysięczny ciągnik Ursus, a w 1983 – milionowy. Rocznie produkowano 60 tys. ciągników. Eksportowano je także do innych krajów, nie tylko europejskich, a fabryka była jednym z najprężniej rozwijających się zakładów przemysłowych ówczesnej Polski. Obecnie, od 2021 r. firma jest w stanie upadłości.

9) W 1976 r. w zakładach Ursus w Czechowicach doszło do protestu robotniczego. Niedługo potem nazwę miasta Czechowice zamieniono na Ursus, a potem Ursus wchłonęła Warszawa. Niektórzy uważają, że była to forma kary komunistycznych władz za ówczesny protest robotników.

Urząd Dzielnicy Warszawa Ursus ciekawostki
Urząd Dzielnicy Warszawa Ursus zdobią trzy wizerunki traktorów

Kolejne fakty i ciekawostki o Ursusie

10) Na szczycie Urzędu Dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 roku) zamontowano kilka figur przedstawiających ciągnik Ursus. Jak już wiemy, ten pojazd jest ściśle związany z historią tej warszawskiej dzielnicy.

11) Niedźwiadek, duże osiedle mieszkaniowe zbudowano w latach 1968-1978. Zamieszkali tu głównie pracownicy Zakładów Mechanicznych Ursus.

Auffanglager pomnik w Ursusie Warszawa
Pomnik w Ursusie. Tędy przeszła Warszawa Auffanglager Ursus, październik 1944

12) Outlet Factory Ursus otwarto w 2002 roku, a 4 lata później zostało rozbudowane. Obecnie na powierzchni 13,5 tys. metrów kwadratowych jest tu 80 sklepów (m.in. odzieżowych) znanych marek. Na co dzień nie ma tu tłumów kupujących, w weekendy bywa różnie.

13) Według rankingu z 2000 r. Ursus zajął 2 miejsce spośród warszawskich dzielnic, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Ośrodek Kultury Arsus w Ursusie Warszawa
Ośrodek Kultury Arsus, wejście

14) Ważnym miejscem na kulturalnej mapie dzielnicy Ursus, jest Ośrodek Kultury Arsus. Odbywają się tu koncerty, wystawy i przedstawienia. W ramach Arsusa działają też trzy Domy Kultury: Kolorowa (ul. gen. K.Sosnowskiego 16), Miś (ul. Zagłoby 17) oraz Portiernia (ul. Traktorzystów 20), gdzie mieści się Izba Tożsamości Ursusa, o której napisaliśmy wyżej.

15) W dzielnicy są trzy parki: Czechowicki, Hassów i Achera. Ten ostatni leży na dawnych terenach posiadłości ziemianina, Franciszka Adolfa Achera.

Warszawa Ursus ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Falenica
> Praga

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)