Nie tylko ciągniki. Poznaj fascynujące fakty na temat Ursusa. Warszawa Ursus ciekawostki
Z czego słynie Ursus – fakty, ciekawostki
1) Ursus najpierw był podwarszawską miejscowością Czechowice, potem miastem. O obecnie jest dzielnicą Warszawy. Mieszka tu ponad 60 tys. ludzi.
2) Spośród 1,5 miliona ciągników rolniczych używanych w Polsce, ok. 700 tysięcy czyli blisko połowa, to ciągniki wyprodukowane w Ursusie (te dane się zmniejszają, gdyż nie ma obecnie produkcji).
3) Pierwsi właściciele późniejszego Ursusa, którzy w 1893 r. założyli Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur, zainwestowali w firmę… pieniądze, które miały by posagiem dla ich córek. Nic dziwnego, że wyroby fabryki przy ul. Siennej początkowo sygnowano nazwą P7P czyli Posag 7 Panien. Założycielami firmy byli inżynierowie: Ludwik Rossman, Emil Schonfeld i Kazimierz Matecki oraz czterech przedsiębiorców.
4) Skąd wziął się pomysł na nazwę Ursus (po łacinie: niedźwiedź?). Przed wojną popularną w Polsce powieścią była “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, której bohaterem był m.in. Ursus. Pomysł, aby tak właśnie nazwać ciągniki, dała jedna z córek współwłaścicieli firmy.
5) Izba Tożsamości Ursusa, to kilkaset eksponatów, a plansze ekspozycji uzupełnione zdjęciami, w prosty i interesujący sposób opisują dzieje obecnego Ursusa. Ekspozycja znajduje się w Domu Kultury Portiernia, przy ul. Traktorzystów 20, na I piętrze. Wcześniej, od 2016 r. Izba działała w Ośrodku Kultury Arsus, a otwarcie w obecnej siedzibie miało miejsce 30 czerwca 2021. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Gorzkowska, absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Warszawa Ursus ciekawostki o ciągnikach
6) W 1913 r. powstały Zakłady Mechaniczne „Ursus”, choć ich geneza, to rok 1893 i wspomniane już wyżej przedsiębiorstwo Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Przed wojną produkowano tu autobusy, pojazdy wojskowe (czołgi, tankietki, samochody pancerne). Pierwszy traktor zmontowano w 2022 roku, a do września 1939 r. wyprodukowano ok. 6 tys. ciągników (wówczas mówiono: ciągówek).
7) Podczas wojny Niemcy przejęli fabrykę. Wycofując się zdewastowali budynki, a maszyny rozkradziono. Po wojnie znacjonalizowaną fabrykę nazwano: Zakłady Mechaniczne “Ursus”. Pierwszy ciągnik Ursus zszedł z taśmy montażowej 30 kwietnia 1947 roku.
8) W 1966 r. w fabryce pracowało 12 tys. osób. 8 lat później w fabryce wyprodukowano 500-tysięczny ciągnik Ursus, a w 1983 – milionowy. Rocznie produkowano 60 tys. ciągników. Eksportowano je także do innych krajów, nie tylko europejskich, a fabryka była jednym z najprężniej rozwijających się zakładów przemysłowych ówczesnej Polski. Obecnie, od 2021 r. firma jest w stanie upadłości.
9) W 1976 r. w zakładach Ursus w Czechowicach doszło do protestu robotniczego. Niedługo potem nazwę miasta Czechowice zamieniono na Ursus, a potem Ursus wchłonęła Warszawa. Niektórzy uważają, że była to forma kary komunistycznych władz za ówczesny protest robotników.
Kolejne fakty i ciekawostki o Ursusie
10) Na szczycie Urzędu Dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 roku) zamontowano kilka figur przedstawiających ciągnik Ursus. Jak już wiemy, ten pojazd jest ściśle związany z historią tej warszawskiej dzielnicy.
11) Niedźwiadek, duże osiedle mieszkaniowe zbudowano w latach 1968-1978. Zamieszkali tu głównie pracownicy Zakładów Mechanicznych Ursus.
12) Outlet Factory Ursus otwarto w 2002 roku, a 4 lata później zostało rozbudowane. Obecnie na powierzchni 13,5 tys. metrów kwadratowych jest tu 80 sklepów (m.in. odzieżowych) znanych marek. Na co dzień nie ma tu tłumów kupujących, w weekendy bywa różnie.
13) Według rankingu z 2000 r. Ursus zajął 2 miejsce spośród warszawskich dzielnic, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
14) Ważnym miejscem na kulturalnej mapie dzielnicy Ursus, jest Ośrodek Kultury Arsus. Odbywają się tu koncerty, wystawy i przedstawienia. W ramach Arsusa działają też trzy Domy Kultury: Kolorowa (ul. gen. K.Sosnowskiego 16), Miś (ul. Zagłoby 17) oraz Portiernia (ul. Traktorzystów 20), gdzie mieści się Izba Tożsamości Ursusa, o której napisaliśmy wyżej.
15) W dzielnicy są trzy parki: Czechowicki, Hassów i Achera. Ten ostatni leży na dawnych terenach posiadłości ziemianina, Franciszka Adolfa Achera.
Warszawa Ursus ciekawostki i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Comments are closed