Zadziwiające ciekawostki o Bydgoszczy

Wieża ciśnień Bydgoszcz ciekawostki zabytki atrakcje

Bydgoszcz ciekawostki z historii, zabytki i pomniki w Bydgoszczy. Fakty, które warto znać

Bydgoszcz ciekawostki z historii

1) Pierwszą linię tramwajową otwarto w Bydgoszczy w 1888 roku. Miała 2,3 km długości, a trasa wiodła od dworca kolejowego do Zbożowego Rynku. Wagony tramwaju ciągnęły konie zaprzęgowe, powożone przez woźnicę.

2) Szwederowo, nazwa jednego z osiedli Bydgoszczy, ma związek z wojskami szwedzkimi, które podczas potopu szwedzkiego w 1656 nacierały na miasto. Wtedy była to wieś.

3) Zamek w Bydgoszczy zbudowany w XIV wieku już nie istnieje, ale można oglądać jego replikę w dużym zmniejszeniu. Znajduje się przy ul. Grodzkiej, obok wejścia do BREBanku.

Wyspa Młyńska Bydgoszcz ciekawostki zabytki
Wyspa Młyńska. Bydgoszcz ciekawostki

Bydgoszcz ciekawostki o zabytkach

4) Najstarszy budynek Bydgoszczy, to Katedra św. Marcina i Mikołaja. Została zbudowana w latach 1466 – 1502. Dębowe drzwi wejścia głównego do katedry stworzono w XVII wieku. 2 stycznia 2018 roku podczas prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze, odkryto skarb. Znaleziono złote monety (najstarsza z XVI wieku), biżuterię i drogocenne kamienie.

5) Do chwili obecnej zachowały się tylko 3 fragmenty dawnych murów miejskich Bydgoszczy. Najdłuższy ma 42 metry długości i znajduje się przy ulicy Pod Blankami.

6) Najstarszym budynkiem stojącym na Wyspie Młyńskiej jest Biały Spichrz. Został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Aż do 1974 r. był w nim magazyn zbożowy. Obecnie jest tu jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Łuczniczka Bydgoszcz ciekawostki zabytki atrakcje
Łuczniczka, fragment rzeźby

Pomniki w Bydgoszczy

7) Bardzo znana rzeźba Łuczniczka została odsłonięta w październiku 1910 r. Figurę sprowadzono z Niemiec i kosztowała 7,5 tys. marek. Identyczna figura znajduje się w kilku niemieckich miastach.

8) Konny pomnik Kazimierza Wielkiego ważący 3 tony odsłonięto w październiku 2006 roku. Stoi przy ul. Pod Blankami. Twarz króla wzorowano na portrecie autorstwa Jana Matejko.

9) 1 maja 2004 r., w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, zainstalowano nad rzeką Brdą 50-kilogramową figurę nazwaną „Przechodzący przez rzekę”.

Bydgoszcz – kolejne ciekawostki

10) Nie żaden wieżowiec, ale kościół jest najwyższym budynkiem w Bydgoszczy. Chodzi o kościół św. Andrzeja Boboli stojący przy Placu Kościeleckich. Wraz z krzyżem wieńczącym wieżę, ma on 76,9 metrów wysokości.

11) W dawnej wieży ciśnień stojącej na wzgórzu przy Parku im. H. Dąbrowskiego w Bydgoszczy obecnie znajduje się oddział Muzeum Wodociągów. Wieża zbudowana w roku 1900, ma 45 metrów wysokości i znajduje się na niej taras widokowy.

Bydgoszcz ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Na górnym zdjęciu: Wieża Ciśnień w Bydgoszczy

Zobacz też:
> Ciekawostki o Warszawie
> Puławy
> Gdańsk