Hrubieszów ciekawostki o mieście we wschodniej Polsce. Z czego słynie, co warto zobaczyć w Hrubieszowie
Hrubieszów
1) Hrubieszów, to ok. 20-tysięczne miasto w woj. lubelskim. Jest siedzibą powiatu hrubieszowskiego.
Z czego słynie Hrubieszów
2) Jest to najbardziej wysunięte na wschód miasto w Polsce.
3) Prawosławna cerkiew Zaśnięcia NMP stojąca przy ul. 3 Maja w centrum Hrubieszowa, ma 13 kopuł. Została wzniesiona w latach 1867-1875. W tym czasie do Hrubieszowa napływała duża ilość ludności rosyjskiej.
4) W 1591 r. obraz Matki Bożej Sokalskiej znajdujący się w Kościele św. Stanisława Kostki, uznano za cudowny. Gdy spłonął w pożarze świątyni w 1843 r., namalowano jego kopię. Dziś kościół jest Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej.
Hrubieszów ciekawostki z historii
5) Wiadomo, że w połowie XIII wieku była tu osada i dwór myśliwski. W 1400 r. miejscowość uzyskała prawa miejskie. Do 1802 r. nazywała się Rubieszów.
6) Żydzi osiedlali się w tu od XV wieku. Gdy w kolejnym wieku uzyskali prawo do zamieszkania w odrębnej dzielnicy miasta, zbudowali tu synagogę. W chwili wybuchu II wojny światowej w Hrubieszowie mieszkało blisko 12 tys. Żydów. Wkrótce Niemcy stworzyli tu getto. Dawny cmentarz żydowski znajduje się u zbiegu ulicy Targowej i Kruczej, a ze 110. fragmentów ocalałych po wojnie macew (nagrobków) stworzono tu Ścianę Pamięci.
Ciekawostki o Hrubieszowie
7) W XVI wieku w Rubieszowie (wcześniejsza nazwa Hrubieszowa) stał zamek. Wiadomo, że na zamku bywał król Kazimierz IV Jagiellończyk. Wojska Bogdana Chmielnickiego zniszczyły zamek w 1648 roku, a w drugiej połowie XVIII w. został definitywnie rozebrany.
8) Najstarszym kościołem Hrubieszowa jest Kościół świętego Mikołaja, stojący przy ul. 3 Maja 5. Stał już w 1400 roku. Obecnie stoi tu barokowa świątynia, wzniesiona w latach 1867-1875.
Co jest ciekawego w Hrubieszowie
9) Muzeum im. ks. Stanisława Staszica mieści się w Zespole dworskim Du Chateau (ul. 3 Maja 14). Du Chateau, żołnierz wojsk Napoleona, założył tu rodzinę, do której dworek należał do 1850 roku.
10) Na początku XXI wieku hrubieszowski rynek wybrukowano, tworząc Deptak Miejski. Po dekadzie mieszkańcy zatęsknili za zielenią w centrum miasta. Możliwe za jakiś czas powróci tu zieleń.
Hrubieszów ciekawostki: (c) Anegdoty.pl
Zajęcie: Wojciech Koczułap / cc by-sa 3.0 pl
Zobacz też:
> Janów Lubelski
> Lubartów
Comments are closed