Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ciekawostki

Czarna pszczoła – ciekawostki i fakty

czarna pszczoła ciekawostki o czarnej pszczole
Email :73

Niedawno opublikowane w Internecie zdjęcia czarnej pszczoły wywołały zainteresowanie i dużą liczbę komentarzy. Wiele osób niepokoiło się czy ten nieznany owad podobny do pszczoły jest agresywny, żądli, a może trzeba się obawiać o własne zdrowie i jego unikać. Oto najważniejsze informacje i ciekawostki o czarnej pszczole

1) Czarna pszczoła, to potoczne określenie owada o nazwie zadrzechnia fioletowa (po łacinie: xylocopa riolacea). Jest to błonkówka z rodziny pszczołowatych (pszczołowatych jest aż 5800 gatunków), z podrodziny zadrzechniowatych.

2) W XIX i I połowie XX wieku w Polsce znanych było kilka miejsc, w których czarna pszczoła występowała. Potem tym miejsc było jeszcze mniej, nawet w uznano ją za gatunek wymarły. W 2004 roku została objęta całkowitą ochroną, a 10 lat później znalazła się pod ochroną częściową.

3) Pojawienie się czarnej pszczoły w Polsce, związane jest z ociepleniem klimatu w naszym kraju.

4) Jak wygląda, oprócz tego że wygląda jak każda pszczoła, ale cała jest czarna? Ma tułowie długie na ponad 2 centymetry, choć niektóre okazy mogą mieć nawet 4 cm długości. Jej skrzydła połyskują na fioletowo. Ma żądła i nie jest agresywna, z wyjątkiem jednego przypadku.

5) Samica czarnej pszczoły na silne żwaczki, którymi od maja do końca lata w suchym drewnie drąży korytarze. Mają one ok. 1,2 cm średnicy i nawet 30 cm długości (głębokości). Miejsca te służą potem do składowania jaj. Lepiej nie zbliżać się do tych gniazd, gdyż czarna pszczoła może być wtedy agresywna i może człowieka użądlić.

6) Czarna pszczoła nie produkuje miodu czyli jest gatunkiem niemiodnym. Żywi się pyłkiem z 17. gatunków roślin, w tym robinii akacjowej, soi warzywnej i groszku pachnącego.

7) Co ciekawe, czarna pszczoła żyje samotnie, a nie w skupiskach, jak pszczoły które dobrze znamy.

8) Zaleca się nie niszczyć gniazd czarnych pszczół i nie zabijać ich, gdyż jest to wciąż rzadko występujący gatunek.

Ciekawostki o czarnej pszczole: (c) Anegdoty.pl
Foto: Stanislav Krejčík / cc by-sa 2.5

Zobacz też:
> Wąż czarna mamba
>

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)