Z czego słynie Iława atrakcje, zabytki, miejsca warte zobaczenia. Co warto odwiedzić, będąc w Iławie. Iławskie 10x NAJ – oto 10 naszych propozycji
Ponad 30-tysięczna Iława, to jedno z miast w województwie warmińsko-mazurskim. W wakacje zapełnia się turystami, spragnionymi słońca i wypoczynku nad Jeziorakiem, najdłuższym jeziorem w Polsce. Co warto zobaczyć w Iławie i co należy o niej wiedzieć? Oto nasze propozycje
Zabytki i atrakcje Iławy – co warto zobaczyć
1) Jeziorak, to najdłuższe jezioro i jedno z kilku największych w Polsce. Ma 27,5 km długości, do 2,4 km szerokości oraz ponad 3200 ha powierzchni. Na północy Jeziorak połączony jest z Kanałem Elbląskim, a dalej z Zalewem Wiślanym. Na tym jeziorze jest kilka wysp, wśród nich Wielka Żuława. Ta największa śródlądowa wyspa w kraju ma 82,4 ha powierzchni.
2) Na wyspę Wielki Ostrów na Jezioraku w wakacje można dotrzeć promem lub statkiem. Rejs jest okazją poznania Iławy i okolic, z zupełnie innej strony. Osoby lubiące aktywny wypoczynek chętnie skorzystają ze sprzętu pływającego, który można wypożyczyć.
3) Najstarszym zabytkiem Iławy jest gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego (zwany Czerwonym Kościołem). Świątynię wzniesiono w XIV wieku, a w kolejnym wieku dobudowano wieżę. Obok kościoła stoi neogotycka plebania, wzniesiona w latach 1902-1903. Zachował się XIV-wieczny fragment murów miejskich, on też znajduje się obok tej świątyni.
4) Jadąc samochodem przez Iławę, przy głównej drodze nie sposób nie zauważyć dużego budynku z wieżą. To neobarokowy ratusz, zbudowany w latach 1910-1912 roku. Nazywany był Perłą Prus Wschodnich. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej został odbudowany i do 1995 roku był halą targową. 28-metrowa wieża ratusza, to punkt obserwacyjny dostępny w określonych dniach i godzinach. Można stąd podziwiać widoki na Jeziorak i miasto.
Iława atrakcje i miejsca warte odwiedzenia
5) W Parku Miejskim, wzdłuż ulicy Niepodległości – głównej ulicy Iławy, od 1974 r. stoją cztery XVIII-wieczne rzeźby rokokowe. Przedstawiają postacie mitologiczne: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzę (alegorię rozwagi). Kiedyś stały obok pałacu w Kamieńcu Suskim.
6) W latach 1916-1922 zbudowano halę miejską (stadthale) na tysiąc osób. To budynek neoklasycystyczny. Obecnie, po remoncie w budynku mieści się gmach Kino-teatru. Znajduje się na tyłach ratusza, adres: ul. Niepodległości 13B.
7) W 2015 r. w Iławie oddano do użytku port śródlądowy. To jeden z najnowocześniejszych portów tego typu w Polsce. Obok budynku głównego cumuje wiele jachtów, jest też piaszczysta plaża.
Iława – dworzec kolejowy, plaże, hotele
8) Odwiedzając Iławę, warto choć na chwilę odwiedzić budynek dworca kolejowego. To neogotycka budowla wzniesiona na początku XX wieku, która od 2006 r. jest zabytkiem. Przed wiekiem była chlubą miasta i największym dworcem w Prusach Wschodnich, a Iława była ważnym węzłem kolejowym. Piszemy Iława, choć wtedy miasto miało niemieckojęzyczną nazwę, a dworzec nazywał się Deutsch Eylau Ostbahnhof.
W hallu głównym, wysoko nad głowami pasażerów, cieszą oczy efektowne freski z herbami miast. Ostatnia modernizacja dworca miała miejsce w latach 2010-2012.
9) Już wiemy, że Iława, to wakacyjny wypoczynek nad wodą. A gdzie znajdują się plaże, z których można skorzystać? Nad Jeziorakiem są dwa strzeżone kąpieliska: przy ul. Kajki i ul. Chodkiewicza.
10) W Iławie jest duża liczba obiektów z miejscami noclegowymi. Chyba najbardziej ekskluzywny obiekt, to otwarty w 2013 roku Grand Hotel Tiffi. Niezależnie od pory roku, w tym hotelu organizowane są różnego rodzaju eventy firmowe i konferencje. Kilkukrotnie uświetniał je przybyły specjalnie z Warszawy znakomity karykaturzysta eventowy, nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Oferta na: Karykatury.com.
Iława atrakcje i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl
Zobacz też:
> Atrakcje Częstochowy
>
Comments are closed