Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

podróże

Ciekawe atrakcje Inowrocławia

miasto Inowrocław atrakcje turystyczne co zobaczyć woj. kujawsko-pomorskie
Email :53

Jakie ciekawe miejsca zobaczyć, odwiedzając Inowrocław? Chyba każdy, kto odwiedza miasto, kieruje się do parku, gdzie są tężnie, pijalnia wód i nie tylko. Dlatego choć są tu i inne atrakcje (np. zabytkowe kościoły), najwięcej miejsca w tym tekście poświęcimy parkowi z tężniami. Z pewnością warto wybrać się tu na spacer. Inowrocław atrakcje? Oto nasze podpowiedzi

1. Tężnia

Tężnia w Inowrocławiu jest jedną z kilku dużych tężni w Polsce. To inhalatorium solankowe ma kształt połączonych wieloboków, ich długość wynosi 320 metrów. Była pierwszą w Europie, gdzie zamontowano tu oświetlenie ledowe, które w porze wieczornej i nocnej pada również na taras widokowy. Z niego oglądać można Park Solankowy i część miasta. Wstęp na taras jest płatny (2,50 lub ulgowy 2 zł), natomiast spacery wokół tężni w przeciwieństwie do Ciechocinku, są bezpłatne.

tężnia solankowa Inowrocław atrakcje
Wejście do tężni solankowej
wieże tężnie w Inowrocławiu Park Solankowy
Charakterystyczne wieże i fragment tężni. Tu jest wejście na taras widokowy

2. Park Solankowy

Park Solankowy znajduje się tuż przy miejskiej tężni. Jego powierzchnia wynosi 85 hektarów. Jest bogato zadrzewiony, wyznaczone przez niego ścieżki prowadzą wśród klonów, jesionów, dębów, jaworów, lip, sosen oraz rzadko spotykanych drzew, jak wierzba nadmorska. Na terenie parku znajduje się wiele pomników przyrody oraz rzeźb, wśród których najbardziej rozpoznawalną jest przedstawiająca ogromnego pawia. Co ciekawe, rzeźba ta jest zegarem słonecznym.

park solankowy w Inowrocławiu paw atrakcje Inowrocławia
Rzeźba pawia będąca zegarem słonecznym, stoi przed wejściem do parku solankowego

3. Pijalnia Wód

To miejsce w Inowrocławiu, gdzie można skosztować wydobywanych na terenie miasta wód: mineralnej „Inowrocławianki” oraz leczniczej „Jadwigi”. To tylko dwie z wszystkich wód, jakie Pijalnia ma do zaoferowania odwiedzającym, bo jest ich tu więcej.

Solanki Pijalnia wód w Inowrocławiu
Solanki w Inowrocławiu

W pijalni znajduje się być może jedyny na świecie Pomnik Teściowej. To siedząca na ławeczce figura sympatycznie wyglądającej starszej pani w kapeluszu oraz jej pieska.

> Dowcipy o teściowej

4. Palmiarnia

Palmiarnia zlokalizowana jest w Pijalni Wód i jest pierwszym tego typu miejscem w województwie kujawsko-pomorskim. Podziwiać w niej można egzotyczne okazy roślin, między innymi: Jucca, Ficus, Dracaena, oraz palmy. Swojego czasu inowrocławska Palmiarnia zasłynęła z tego, że zakwitła tu Królowa Nocy – roślina, której kwiat można podziwiać jedynie przez kilka godzin w ciągu całego roku.

tężnia w Inowrocławiu spływająca woda gałązki
Woda spływająca po gałązkach tarniny w tężni. Inowrocław atrakcje

5. Chata Kujawska

W pijalni wód jest też Chata Kujawska. Miejsce to jest stylizowane na kuchnię i izbę sypialnianą rodem z Kujaw XIX wieku. Na wyposażenie pomieszczeń składają się używane w owym czasie sprzęty, np. kredens, kołyska i kołowrotek. Jest tu również piec, na którym gotowano, a nawet skrzynia na posag panny.

tężnie solankowe Inowrocław atrakcje sanatorium
Fragment tężni z fontanną, na górze sanatoria

6. Pomnik Jana Kasprowicza

W parku miejskim znajduje się pomnik Jana Kasprowicza. Powstał w 1930 roku, został zniszczony dziewięć lat później, po wybuchu wojny. W 1966 roku postawiono jego replikę wykonaną przez pochodzącego z Poznania rzeźbiarza Edwarda Haupta. Przedstawiony na monumencie poeta siedzi w fotelu. Jest ubrany w surdut i płaszcz, a w prawej ręce trzyma książkę. Pomnik stoi na skwerze Jana Pawła II.

Zygmunt Wilkoński pomnik Park Solankowy w Inowrocławiu
W parku test też pomnik dra Zygmunta Wilkońskiego, założyciela Solanek Inowrocławskich

7. Muzeum im. Jana Kasprowicza

Zobaczenie pomnika Kasprowicza zajmie chwilę, tymczasem przy ulicy Solankowej 33 znajduje się muzeum imienia Jana Kasprowicza. Jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, w soboty i w niedziele w godzinach 10:00-16:00. Ceny biletów zaczynają się od czterech złotych, a ich wysokość zależy od kilka spraw.

Muzeum istnieje od 1927 roku. Na przestrzeni dekad stanowiło miejsce, w którym oglądać można było wiele wystaw, między innymi eksponaty archeologiczne z terenu Inowrocławia czy wystawę „Kolekcja Stanisława Szenica”. Pierwszą stałą wystawą muzeum jest historia Kopalni Solno w Inowrocławiu. Można ją oglądać od grudnia 1987 roku.

8. Zabytkowy barometr

Podczas spaceru po Parku Solankowym można zauważyć barometr z XIX wieku. To rodzaj zabytkowej stacji meteorologicznej. Wciąż zawiera w sobie sprawne urządzenia, które służą do pomiaru wilgotności powietrza, ciśnienia oraz temperatury. Dostęp do niego jest otwarty, dlatego też odwiedzany jest każdego dnia przez kuracjuszy oraz turystów.

zakład przyrodoleczniczy Władysław Sikorski
Ławeczka z figurą gen. Władysława Sikorskiego przed zakładem przyrodoleczniczym

9. Aleja Dębów Gwiazd

Aleja Dębów Gwiazd przebiega przez Park Solankowy, nieopodal tężni i prowadzi wieży ciśnień. Aleja stale się rozrasta za sprawą gwiazd, które odwiedzają miasto i dokładają tu własne drzewo. Pierwsze z nich zostało posadzone w 2005 roku przez aktorkę Irenę Kwiatkowską. Znajduje się przy wejściu na teren tężni i towarzyszy mu tabliczka informacyjna.

10. Inowrocławskie wiewiórki

W Inowrocławiu jest też coś, co zainteresuje głównie dzieci. Inowrocławskie wiewiórki, to nie tylko te biegające po Parku Solankowym. To także nieduże rzeźby z brązu, które można znaleźć na ulicach miasta. Wszystkich jest piętnaście i urozmaicają jedną z tras spacerowych po mieście.

Inowrocław atrakcje i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Województwo kujawsko-pomorskie
> Brześć Kujawski

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)