Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • historia
  • Jan III Sobieski – niezwykłe ciekawostki z życia króla
ciekawostki

Jan III Sobieski – niezwykłe ciekawostki z życia króla

Jan III Sobieski ciekawostki król polski
Email :379

Jan III Sobieski ciekawostki

Jan III Sobieski (1629-1696) – król Polski, wybitny dowódca. Najważniejsze zwycięstwo odniósł w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.

Jan III Sobieski ciekawostki z życia

1) Był królem Polski przez 20 lat. Okres jego panowania jest określany przez historyków jako okres stabilizacji Rzeczpospolitej. Zgodnie określany jest mianem jednego z najwybitniejszych władców.

2) Pochodził ze znanej i szanowanej rodziny, rodu Sobieskich z Sobieszyna. Był jednocześnie blisko spokrewniony z rodem Żółkiewskich, a sam Stanisław Żółkiewski był jego pradziadkiem.

3) Urodził się w 1629 roku na zamku w Olesku. Według legendy narodził się tam także jego poprzednik Michał Korybut Wiśniowiecki.

4) Ojciec bardzo dbał o wykształcenie Jana oraz wykształcenie jego brata. Chłopcy mieli sporządzony przez ojca ścisły harmonogram edukacji. Zależało mu głównie na nauczeniu synów kilku języków obcych poprzez konwersację, ponieważ mawiał, że “milczeniem nikt się języka nie nauczył”. Dzięki ojcu stał się poliglotą.

Jan III Sobieski ciekawostki król polski
Jan III Sobieski, król polski

5) W 1665 Jan Sobieski roku wziął ślub z Marią Kazimierą d’Arquien, zwaną Marysieńką. Miał z nią 4 synów i 8 córek, z których tożsamość czworga nie jest obecnie znana. Marysieńka raz poroniła.

6) Przed śmiercią matka Jana Sobieskiego zażyczyła sobie, aby jej katafalk był skromny. Jan postawił jednak dwa. Na pierwszym, skromnym, widniał napis “Tak żądała matka”, a na drugim, bardziej wystawnym i ozdobnym, “Tak żądał syn”.

Król Jan III Sobieski – ciekawe informacje

7) 10 listopada 1673 r. zmarł we Lwowie król Michał Korybut Wiśniowiecki. Pół roku później polska szlachta wybrała kolejnego króla, którym został Jan Sobieski, mimo że początkowo nie był faworytem do tronu. Był jednak świetnym dowódcą i szczęście mu sprzyjało. Dzień po śmierci Wiśniowieckiego, dowodzone przez niego wojska zwyciężyły pod Chocimiem. Było to wielkie zwycięstwo, które przyniosło Sobieskiemu rozgłos w Europie.

8) Ponieważ w chwili wybrania na króla Sobieski walczył z wojskami tureckimi, jego koronacja miała miejsce dopiero 2 lutego 1676 roku, czyli 2 lata po tym, jak wybrano go na króla.

9) Jan III Sobieski bardzo lubił egzotyczne zwierzęta. Na jego dworze, oczywiście na jego polecenie, znajdował się m.in. ryś oraz liczne ptaki egzotyczne, sprowadzone z zagranicy.

Jan  Matejko Sobieski król
Rysunek Jana Matejko. Jan III Sobieski ciekawostki i fakty z życia

10) Zdarzały mu się mniejsze i większe romanse. Spotykał się z żoną francuskiego urzędnika, z którą miał nieślubne dziecko. Ten fakt ujrzał światło dzienne, gdy był już królem.

11) Sobieski uwielbiał kawę. To właśnie jemu właściwie zawdzięczamy ten napój, ponieważ kawę sprowadził do Polski z Wiednia. Był to łup po jednej z bitew. Początkowo chciano ją wyrzucić, ponieważ myślano, że to zwykły “wór z czarnym ziarnem”.

12) W ostatnich latach coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Cierpiał na kamicę nerkową, otyłość, nadciśnienie oraz syfilis.

13) Jan III Sobieski zmarł w 1696 roku. Prawdopodobną przyczyną śmierci było podanie zbyt dużej ilości rtęci (wtedy uważano ją za lekarstwo) przez żydowskiego lekarza.

14) Przez cały swój żywot Sobieski zgromadził bardzo duży majątek. Na tyle duży, że cała jego rodzina nadal żyła dostatnio jeszcze długo po jego śmierci.

Jan III Sobieski ciekawostki król polski
Król Jan III Sobieski ciekawostki

Jan III Sobieski – najważniejsze bitwy

Podhajce, 1667
Bracław, 1671
Mohylów, 1671
Kalnik, 1672
Krasnobród, 1672
Niemirów, 1672
Komarno, 1672
Kałusz, 1672
Chocim, 1673
Bar, 1674
Lwów, 1675
Trembowla, 1675
Wojniłów, 1675
Żurawno, 1676
Wiedeń, 1683
Parkany, 1683
Jazłowiec, 1684
Żwaniec, 1684
Jassy, 1686
Suczawa, 1691

Jan III Sobieski ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Anegdoty o królach

Related Tags:
ChocimJan 3 Sobieski dokonaniaJan 3 Sobieski faktyJan III SobieskiJan III Sobieski anegdotyJan III Sobieski biografia krótkaJan III Sobieski bitwa pod WiedniemJan III Sobieski cechy charakteruJan III Sobieski chorobyJan III Sobieski ciekawe informacjeJan III Sobieski ciekawostkiJan III Sobieski co zrobił dla PolskiJan III Sobieski czego dokonałJan III Sobieski czym zasłynąłJan III Sobieski dla dzieciJan III Sobieski dokonaniaJan III Sobieski dzieciJan III Sobieski elekcjaJan III Sobieski historiaJan III Sobieski i jego dokonaniaJan III Sobieski i MarysieńkaJan III Sobieski ile miał dzieciJan III Sobieski informacjeJan III Sobieski jak został królemJan III Sobieski jaki byłJan III Sobieski jako królJan III Sobieski kim byłJan III Sobieski kim był i czego dokonałJan III Sobieski koronacjaJan III Sobieski królJan III Sobieski krótka biografiaJan III Sobieski krótki opisJan III Sobieski MarysieńkaJan III Sobieski najważniejsze bitwyJan III Sobieski najważniejsze informacjeJan III Sobieski najważniejsze osiągnięciaJan III Sobieski notatka biograficznaJan III Sobieski okoliczności jego wyboruJan III Sobieski osiągnięciaJan III Sobieski pod WiedniemJan III Sobieski przyczyny śmierciJan III Sobieski rodziceJan III Sobieski rodzinaJan III Sobieski śmierćJan III Sobieski syfilisJan III Sobieski TurcjaJan III Sobieski twarzJan III Sobieski z czego zasłynąłJan III Sobieski zasługiJan III Sobieski zasługi dla PolskiJan III Sobieski życiorysJan Sobieskikawa ciekawostkiMichał Korybut WiśniowieckiOleskortęć ciekawostkiStanisław ŻółkiewskiWiedeń

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)