Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • ciekawostki
  • Jan Matejko – zadziwiające ciekawostki o słynnym malarzu
ciekawostki

Jan Matejko – zadziwiające ciekawostki o słynnym malarzu

Jan Matejko ciekawostki zdjęcie malarz
Email :4196

Jan Matejko ciekawostki

Jan Matejko (1838-1893) – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. Tworzył obrazy historyczne i batalistyczne, powstało ich ponad 300.

Jan Matejko ciekawostki z życia

1) Jego ojcem był Franciszek Ksawery Matejko, a matką Joanna. Mieli w sumie jedenaścioro dzieci, z których Jan był dziewiątym.

2) Gdy Jan Matejko miał niespełna 7 lat, zmarła jego ukochana mama. Badacze historyczni zgodnie uważają, że ta tragedia miała duży wpływ na jego późniejsze życie i twórczość. Ponoć był bardzo smutnym chłopcem.

3) Jego kontakty z ojcem były dość chłodne, szczególnie po śmierci matki. Ojciec Franciszek był osobą surową, pozbawioną uczuć i dość apodyktyczną. Co więcej, nie do końca rozumiał artystycznej pasji syna i nie wspierał go w jego twórczości.

4) Jan Matejko bardzo przykładał się do nauki na akademii krakowskiej. Uczęszczał na wszystkie zajęcia, a jednocześnie pogłębiał wiedzę historyczną na własną rękę.

Kazanie Piotra Skargi Jan Matejko ciekawostki
Kazanie Piotra Skargi, autor: Jan Matejko ciekawostki

5) Na akademii niezbyt dobrze dogadywał się z rówieśnikami, uchodził za osobę skrytą i zamkniętą w sobie. Koledzy śmiali się z niego. Mówili że nie robi nic innego, tylko się uczy.

6) W 1864 roku wziął ślub z Teodorą Giebułtowską. Małżeństwo nie było zbyt udane, ponieważ kobieta była osobą bardzo kłótliwą i egoistyczną. Matejko zwykł ją nazywać “Gwiazdą” lub “Władczynią”.

7) Z tego małżeństwa zrodziło się 5 dzieci: Tadeusz, Helena, Beata, Jerzy oraz Regina. Ostatnia córka zmarła niedługo po narodzinach.

8) Jego żona miała problemy psychiczne. Chciała być uważana za muzę malarza, jednak gdy czuła, że jej pozycja jest zagrożona, symulowała różne choroby. Po pewnym czasie została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym.

Konstytucja 3 Maja Jan Matejko malarz polski
Konstytucja 3 Maja. Jan Matejko ciekawostki

Jan Matejko i sztuka

9) Jednym z najbardziej znanych obrazów Matejki jest “Stańczyk”. Gdy go stworzył miał niespełna 24 lata.

10) Matejko szybko zyskał ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jego prace były wystawiane m.in. na prestiżowych wystawach w Paryżu. Nigdy nie oswoił się ze sławą, do końca życia przerażały go wystąpienia publiczne.

11) Jego twórczość miała na celu pokrzepić serca Polaków w trudnym okresie zaborów. Na swoich dziełach przedstawiał Rzeczpospolitą w jej najlepszych czasach.

12) Jan Matejko zmarł w 1893 roku, w wieku niespełna 55 lat. Powodem zgonu było pęknięcie wrzodu żołądka. W czasie jego pogrzebu bił dzwon Zygmunt. Został pochowany w Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim, w głównej alei cmentarza. Matejko nie chciał być pochowany w Krypcie Zasłużonych w Kościele na Skałce, ponieważ tam został Józef Kraszewski, z którym się nie lubili za życia.

Mikołaj Kopernik Jan Matejko życiorys
Tak Jan Matejko przedstawił Mikołaja Kopernika

Jan Matejko – kolejne ciekawostki

13) Wykształcił wielu malarzy. Jego uczniami byli: Mehoffer, Wyspiański, Tetmajer i Malczewski – wybitni przedstawiciele polskiego modernizmu.

14) Wśród otrzymanych przez niego odznaczeń i wyróżnień, warto wymienić: Order Legii Honorowej, Krzyż Komandorski Orderu Franciszka Józefa. Krzyż Komandorski Orderu Żelaznej Korony, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Piusa IX, Złoty Medal Akademii Monachijskiej i Złoty Medal papieża Leona XIII.

Stańczyk obraz Maja Matejki życiorys
Stańczyk, słynny obraz Jana Matejko

15) Poczet królów i książąt polskich, to cykl rysunków ołówkiem Jana Matejki z lat 1890–1892. Przedstawiał 44. królów i książąt polskich, w tym cztery księżne i królowe (Dobrawę, Ryksę, Jadwigę i Annę Jagiellonkę). Przed Matejką podobnej pracy podjął się Marcello Bacciarelli (w latach 1768–1771), a po nim także Aleksander Lesser oraz Ksawery Pillati. Jednak to cykl Matejki zapadł Polakom w pamięć. Matejko chciał stworzyć taki sam cykl w kolorze, lecz nie zdążył go zrealizować. Zrobili to po jego śmierci jego uczniowie – Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski.

Jan Matejko ciekawostki: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Anegdoty o malarzach

Comments are closed

Podobne artykuły