Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

podróże

Kurhany i tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach

kamienne kręgi Węsiory Kaszuby
Email :25

Kamienne kręgi Węsiory

Z czego słyną Węsiory, mała wieś na Kaszubach? Z kamiennych kręgów i kurhanów. Niektórzy twierdzą, że jest tu polskie Stonehange. Jak tu dotrzeć, co tu jest, zdjęcia

Co Goci robili na Kaszubach?

Kamienne kręgi w Węsiorach, to tajemnicze, wzbudzające zainteresowanie miejsce w środku lasu. Pamięta Gotów i Gepidów, którzy w I-III wieku przybyli tu południa z obecnej Szwecji. Osiedlili się tutaj, mieszkali, umierali i odprawiali modły. Tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Ale wiemy, że że szczególnym kultem traktowali zmarłych.

Co po sobie pozostawili? Przedmioty, które odkryli tu archeolodzy, znajdują się w Muzeum Archeologii w Gdańsku.

kamienne kręgi Węsiory Kaszuby
Węsiory – tablica z nazwą miejscowości po polsku i kaszubsku

Kamienne kręgi Węsiory. Jak tutaj dotrzeć?

Jest kilka tablic przy szosie, kierujących w to miejsce. W końcu to lokalna atrakcja turystyczna. Już sama nazwa kamienne kręci budzi zainteresowanie.

kładka tablica w Węsiorach woj. pomorskie
Kładka zaprasza do tajemniczego miejsca sprzed wielu wieków. Węsiory, woj. pomorskie

Kierując się informacja na tablicach i umieszczonych na nich strzałkami, należy zjechać samochodem z drogi przy której stoją domy i przejechać kilkaset metrów. Obecnie jest tu parking (płatne, zagospodarowane miejsce z wyznaczonymi miejscami do parkowania i ławeczkami). Jednak byłem tu w sobotę rano i nikogo nie spotkałem. Na szczęście, bo nikt nie przeszkadzał, można było swobodnie robić zdjęcia i eksplorować najbliższą okolicę.

kamienne kręgi Węsiory Kaszuby
Kamienne kręgi Węsiory
kamienne kręgi Węsiory Kaszuby
Jedna z tablic informacyjnych wskazuje topografię kamiennych kręgów

Z informacji na tablicy dowiedziałem się, że dalej można tylko iść ma piechotę. Za 200 metrów dalej, przy kładce kolejna tablica, informująca, aby uszanować kurhany czyli groby zmarłych i po nich nie chodzić. Idąc ścieżką 200-300 metrów dalej (trzeba się rozglądać) znajdujemy pierwsze miejsca, dla których tu przybyliśmy. Dostrzegamy porośnięte trawą nienaturalne, małe pagórki – kurhany.

kurhany w Węsiorach woj. pomorskie
Nieduże kurhany zarośnięte trawą, są grobami zmarłych
kamienny krąg w Węsiorach woj. pomorskie
Kamienny krąg w Węsiorach, woj. pomorskie

Jak wygląda polskie Stonehenge i czego tu nie robić?

Niedużych kurhanów podobno jest 20 i na niektórych są kamienie. Do tego kilka kamiennych kręgów, w tym jeden niepełny (kiedyś było ich co najmniej 9).

Najbardziej tajemnicze miejsce, to Krąg Strażnika. Jak wygląda? To dużo kamieni – otoczaków, rozłożonych jeden przy drugim, które tworzą krąg, mający jakieś 10 metrów średnicy. Obok na drzewie jest ostrzeżenie. To miejsce ma silną energię. Pozytywne i negatywne wiry energetyczne. Żeby je poczuć, należy zdjąć buty i po tych kamieniach chodzić boso.

Krąg Strażnika las w Węsiorach Kaszuby
Z dala widać dużo kamieni. To Krąg Strażnika
Krąg Strażnika las w Węsiorach Kaszuby
Krąg Strażnika. Podobno można się tu dziwnie poczuć

Niektórzy kładą się na kamieniach, na brzuchu, mając głowę skierowaną w kierunku północnym. Podobno to powoduje, że człowieka opuszcza zła energia. Potem należy położyć się na plecach. Leżenie na twardych kamieniach nie jest zbyt przyjemne, lecz podobno niedługo potem odczuwa się błogość, jakby się leżało na miękkim dywanie.

Ponoć niektórzy wchodząc do kręgu źle się czują. W takim przypadku należy szybko opuścić krąg. Na szczęście nie próbowałem tego doświadczyć, a po powrocie przeczytałem informacje znajdujące się na zafoliowanej kartce, którą tam sfotografowałem. To informacja (tak było w podpisie) od Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów w Gdyni.

Otóż osoby jeżdżące samochodem po takim seansie nie powinny siadać za kierownicą. Zalecany jest godzinny spacer, poza kręgami. Ponoć zrelaksowany mózg człowieka po takiej “kąpieli energetycznej” może emitować dziwne obrazy rodem ze świata narkotyków i można spowodować wypadek. Skoro tak napisano, możliwe że w niedalekiej przeszłości zdarzały się tego typu sytuacje.

głaz kamienny krąg w Węsiorach na Kaszubach
Jeden z kamiennych głazów w Węsiorach na Kaszubach

Kamienne kręgi w Węsiorach – co jeszcze warto wiedzieć

W kilku miejscach do drzew zamontowane są tablice informacyjne, na przykład Plan Zespołu Kamiennych Kręgów Węsiory czyli mapa ze schematem najciekawszych miejsc i ich lokalizacją. Co ciekawe, każdy krąg ma swoją nazwę: Taigete, Elektra, Strażnik, Merope. Ale jest też inne nazewnictwo: Krąg Ofiarny, Strażnika, Bezimienny, Krąg Spotkań i Niepełny. Jest tu także chram – miejsce święte. I jeszcze stela czyli duża kamienna płyta znajdująca się pionowo w ziemi.

Kamienne kręgi Węsiory – tekst i zdjęcia: (c) Anegdoty.pl

Zobacz też:
> Co to jest i gdzie jest Czakram Bieli

Comments are closed

Podobne artykuły

error: Najlepsze anegdoty, ciekawostki i dowcipy :-)